• Menu
  • Menu
Faxe Kalkbrud

Faxe Kalkbrud – największy kamieniołom wapienia w Skandynawii

Nie potrzeba wybierać się na południe Europy, by doświadczyć lazurowej wody i niesamowitych kontrastów. Lazury znajdziesz również w Danii, a dokładnie w największym otwartym kamieniołomie wapienia w Skandynawii – Faxe Kalkbrud.

Faxe Kalkbrud to największy otwarty kamieniołom wapienia w całej Skandynawii. To również nasz stały punkt wypadowy, nie tylko ze względu na bliskość, ale też na to co można tam zobaczyć. Czasem zastanawiam się czy to Matka Natura czy może ktoś lub coś innego uczyniło takie cuda, ale mogę Was zapewnić, że jeziorka powstały naturalnie, a ich intensywne kolory powalą Was z nóg!

Faxe Kalkbrud


Do Faxe Kalkbrud najlepiej wybrać się w słoneczny bezchmurny dzień. Wtedy kolory jezior nabierają prawdziwej mocy! Turkus jest tak intensywny, że aż oczy pięką. Tutaj filtry fotograficzne najzwyczajniej w świecie nie dają rady.

Faxe Kalkbrud


Kąpiele w jeziorach

Kąpiele w jeziorach nie są zakazane, ale za to mocno odradzane. Temperatura pod taflą wody jest tak niska, że może wystąpić ryzyko szoku termicznego. Poza tym w wapiennym mule, kryją się ostre skały, niewidoczne gołym okiem, a czatujące w głębinach. Jeszcze bardziej obawiałbym się występującego tu ryzyka zapadającego się dna. Choć kąpiele w turkusach są bardzo kuszące dla Waszego dobra trzymałabym się od tego pomysłu z daleka.


Geomuzeum

Faxe Kalkbrud to dziś ogromne miejsce pracy, dawniej natomiast, 63 miliony lat temu, wykopalisko pokrywało prehistoryczne morze. Morze, w którym żyły rekiny, krokodyle i inne egzotyczne stworzenia. Dziś to miejsce bardzo popularne wśród rodzin z dziećmi przede wszystkim ze względu na skamieliny, które można tu znaleźć. W pobliskim Geomuzeum, oprócz wystawy poświęconej prehistorycznej Danii, wypożyczyć można za symboliczne 25 koron zestaw archeologa. Zestaw to nic innego jak wiaderko, młotek i dłuto, a ileż przy tym zabawy! Najmłodsze pociechy potrafią spędzić sporo czasu na kłuciu w skałach w poszukiwaniu skamieniałości koralowca czy prehistorycznego rekina.


Muzeum organizuje również polowania na skamieliny razem z przewodnikiem. Jeśli uda Wam się znaleźć takowe, pracownicy muzeum pomogą Wam ocenić skąd pochodzi dana skamielina i ile ma lat.


Historia Faxe Kalkbrud

Faxe Kalkbrud to obszar wydobywczy o powierzchni aż 150 hektarów i 45 metrach głębokości. Czyni to największym tego typy wykopaliskiem w Danii stworzonym przez ludzkie ręce. Wapień eksploatuje się tu już od 900 lat. W czasach średniowiecza używano go do budowy duńskich kościołów – głównie we wschodniej części kraju. Dziś wapień ma zastosowanie w rolnictwie, przemyśle kosmetycznym czy farmaceutycznym.


Za panowania Fryderyka IV wybudowano piec do wypalania surowca. Piec uczynili Włosi, a do pomocy mieli między innymi 70 szwedzkich więźniów.

Duży wkład w prace wydobywcze mieli najwięksi regionalni właściciele ziemscy będący w posiadaniu zamku w Gavnø, Vemmetofte Kloster i Bregentved. Z czasem wydobycie surowca było tak duże, że zaczęto je eksportować. Początki były trudne, żmudne i niesamowicie czasochłonne. Wapień transportowano wozami zaprzęgniętymi w konie do oddalonego o 6 kilometrów popularnego dziś portowego miasteczka – Faxe Ladeplads. W rezultacie w połowie XIX wieku wybudowano port dostosowany do wyładunku surowca, podczas gdy konie zastąpiono szynami kolejowymi.

W kupie siła


Pod koniec XIX wieku zrzeszono właścicieli ziemskich oraz innych akcjonariuszy działających przy wydobyciu, w związku Aktieselskabet Faxe Kalkbrud. Związek rozwijał się sukcesywnie ekspandując i wykupując kolejne działalności, między innymi Holtug kridtbrud w 1927 roku w rejonie Stevns. Kilka lat po tym kamieniołom otrzymał pierwszy w Europie piec obrotowy, który zrewolucjonizował proces wypalania wapienia na wiele lat.

Dziś kamieniołom jest w posiadaniu belgijskiej grupy Lhoist, będącej światowym liderem w wydobyciu wapienia.

Eksploatacja wapienia

Zwierzęta żyjące miliony lat wstecz, wymarły i stworzyły tutaj podłoże wapienne, które dziś jest aktywnie eksploatowane. Za dawnych czasów, wapień wydobywano ręcznie i za pomocà dynamitu. Około roku 1900 w wykopalisku pracowało 500 kamieniarzy. Kamieniarze byli w stanie wydobyć 100 000 ton wapienia rocznie. Kolejne 500 osób pracowało przy wypalaniu i gaszeniu wapna. Dziś prace wykonują maszyny i co roku wydobywanych jest wiele tysięcy ton tego surowca.

Faxe Kalkbrud


Ciekawostki

Faxe Kalkbrud jest jedynym miejscem na ziemi, gdzie występują skamieniałości zimnolubnych koralowców. Wapień z nich powstały, a dokładnie ze szkieletów mszywiołów, jest bardzo twardy i po polerowaniu przypomina wyglądem i strukturą marmur.

Carl Frederik Tietgen, bankowiec i przemysłowiec, wylansował w XIX wieku pojęcie Faxemarmor – marmur z Faxe. Było to nic innego jak wapień pochodzący ze skamieniałości zimnolubnych koralowców. Po odpowiedniej obróbce, wapień przypominał w rezultacie marmur. Tenże marmur użyto do wykończenia jednego z najpiękniejszych, moim zdaniem, kopenhaskich kościołów – Marmorkirke – kościoła marmurowego.


Faxe Kalkbrud ze względu na swój egzotyczny look tworzyło kulisy między innymi dla filmu Star Wars – Shrouded Destiny oraz wideoklipów znanych duńskich wykonawców muzycznych jak Christoffer i Medina.


Informacje praktyczne

  • Kamieniołom jest dostępny dla zwiedzających całodobowo i na własną odpowiedzialność. Geomuzeum zaś jest otwarte w godzinach od 10-17 ( 11-15 w weekendy ). Ceny biletów na rok 2021 👉 Osoby dorosłe – 90 dkk, dzieci 6-17 lat – 30 dkk, dzieci poniżej 6 roku życia – gratis, studenci i emeryci – 75 dkk.
  • Parking w okolicach Faxe Kalkbrud jest bezpłatny. Jeden z parkingów znajduje się przy muzeum, a drugi przy supermarkecie i hostelu.
  • Pamiętajcie o zabraniu ze sobą napoi!
  • Toalety znajdują się w budynku muzealnym oraz w hostelu
  • Ważnym jest zabranie w ciepłe dni kremu przeciwsłonecznego. Białe wapienne skały sprzyjają dodatkowemu reflektowaniu promieni słonecznych oraz ewentualnym poparzeniom.
  • Podczas wizyty dobrze mieć na nogach dobre i wygodne obuwie. Mogą to być również buty do trekkingu lub kalosze jeśli pogoda jest kapryśna.
  • Zejście do kamieniołomu jest możliwe tylko na nogach. Trasa jak i poruszanie się po kamieniołomie nie jest przyjazne dla wózków dziecięcych czy inwalidzkich.


Kamieniołom to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych i najbardziej egzotycznych miejsc jakie warto odwiedzić w Danii. Koniecznie zapiszcie sobie to miejsce na liście Must see in Denmark.

Po więcej podróżniczych inspiracji zapraszam Cię do zakładki Podróże

Iga Faurholt Jensen

Mieszkam w Danii od 2009 roku. Tutaj razem z moim mężem i dwójką naszych dzieci tworzymy polsko-duńską rodzinę. Zawsze uwielbiałam podróże i tym razem chcę Was zabrać w podróż po Danii. Ten najmniejszy kraj nordycki to coś więcej niż Kopenhaga czy Legoland, o czym będę Was chciała przekonać pokazując nowe nieznane miejsca, piękne plaże, porty i urocze miasteczka Danii.

View stories

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *