• Menu
  • Menu

Karrebæksminde – nadmorska perła Południowej Zelandii

To co najbardziej urzeka nas w Danii, to otaczająca ją wszędobylska woda i łatwy do niej dostęp. Przeciętny mieszkaniec ma najdalej 50 km do wybrzeża. Duńczycy, naród morza żyjący przez wieki z rybołówstwa, stworzyli tysiące osad rybackich, które z czasem przekształciły się w mniejsze lub większe nadmorskie miasteczka. Jednym z nich jest Karrebæksminde, nadmorska perła na Południowej Zelandii, która latem tętni życiem przepełniona turystami, a poza sezonem jest oazą spokoju, w której słychać tylko szkum fal i krzyk mew. W tym wpisie pokażemy Wam jesienną wersję Karrebæksminde.

Karrebæk

Karrebæk Sogn czyli parafia Karrebæk, do której należy m.in. Karrebæksminde i Enø, są jednymi z popularnych w lecie nadmorskich destynacji. Te dwa miejsca ożywają latem za sprawą niezliczonej ilości domków letniskowych, otwartych sezonowo restauracji i kawiarni oraz długiej piaszczystej plaży.

Karrebæk Kirke i Karrebæk Mølle

Przy wjeździe do Karrebæk wita nas kościół i stary wiatrak wybudowany w stylu holenderskim około 1860 roku a używany do 1942. W 2016 roku znaleźli sie ludzie, którzy postawili sobie za cel odrestaurowanie i przywrócenie pierwotnych funkcji wiatraka z korzyścią dla lokalnej społeczności, turystów i instytucji szkolnych.

Kościół leżący na wzgórku wybudowany został w XIII wieku. Na początku powstał chór, nawa główna i drewniany strop. Później doszły sklepienia i nawa północna. W okresie reformacji (w Danii lata 1520- 1536 rok ), wybudowana została wieża kościelna.

Karrebæksminde i Enø

Te dwa miejsca tworzyły kiedyś półwysep Lungshave. Przedzielił go wybudowany w latach 1801-1807 kanał, który podzielił Lungshave na Karrebæksminde leżące na Zelandii i wyspę Enø. Kanał łączy dziś Karrebæk Fjord z zatoką Karrebæksminde.

Za czasów Napoleona Karrebæksminde był portem rozładunkowym dla miasta Næstved. W roku 1938 Næstved wybudowało własny port. Dzisiaj Karrebæskminde jest nie tylko miasteczkiem rybackim, którego społeczność utrzymuje się z połowu i sprzedaży ryb, ale również miejscem obleganym przez turystów w okresie lata. Wczasowicze pozostawiają tu co roku masę pieniędzy wspierając tym samym lokalną gospodarkę.

Konik Polny

Zwodzony most w formie konika polnego łączący Karrebæksminde i Enø jest znakiem rozpoznawczym tego miejsca. W 2020 roku zaplanowano renowację mostu, który mamy nadzieję, posłuży nam przez następne wiele lat.

Porty jachtowe

Na zachodnim i wschodnim wybrzeżu znajdują się porty jachtowe. Można się po tych portach przechadzać, podziwiajac piękna naturę i wdychając świeże morskie powietrze.

Klub Morsów

Dla odważnych i zimnolubnych osób, które bez zająknięcia zanurzają się w lodowatej morskiej wodzie, Karrebæksminde oferuje Vinterbadeklub Isfulgen. Na stronie znajdziecie wszelkie potrzebne informacje m.in. jak zostać członkiem klubu i o jakich porach klub jest otwarty. Przyjemności !

Spacery brzegiem morza

Spacery wzdłuż morza to oprócz plażowania jedna z najpopularniejszych aktywności. Teren nie jest trudny i nawet osoby ze słabą kondycją poradzą sobie na trasie. Zaczynając od ogromnego parkingu mijamy Enø Grill i lodziarnie i idziemy prosto przed siebie. Po drodze mijamy domki letniskowe i zakrzewioną ścieżkę, przy której rośnie szakłak morski ( rokitnik). Może uda Wam się urwać kilka owoców tego krzewu. Są to bomby witaminowe bogate przede wszystkim w witaminę C, minerały i flawonoidy. Ale uwaga! Szakłak ma kolce! Więc należy uważać. Mijając kolejne skupisko kolorowych domków letniskowych, znajdziemy się na otwartej przestrzeni. Podążając przed siebie podziwiać można widoki na fjordy i zatokę Karrebæksminde. Trasę można kontynuować dochodząc do głównej drogi Enø, lub też zakręcić przy jednej z wyasfaltowanych dróg dochodząc do małego mostu i widoku na dość spore ptasie siedlisko.

Siedlisko ptaków

Wyspa Enø jest siedliskiem dla wielu gatunków ptaków takich jak biegusy, łabędzie nieme, krzyżówki, ostrygojady, rybitwy, skowronki. W odwiedziny przylatują tu także orły, błotniaki i pustułki. Jest tu wiele dobrych spotów do obserwacji ptasiego życia.

Jak smakuje Karrebæskminde i Enø ?

A więc smakują wędzonym węgorzem, makrelą, łososiem, krewetkami, panierowanym dorszem, szakłakiem morskim…można by wymieniać. Oto miejsca gdzie naszym zdaniem jedzenie i serwis jest na topie.

1. Martens Røgeri

Wędzarnia ryb Martens Røgeri to rodzinny biznes prowadzony przez 4 już generację i nadal z wielkim sukcesem. Tutaj możecie zjeść świeżo wędzone ryby, sałatki i sandwicze, oczywiście z rybą w roli głównej !

2. Enø Fiskehuset

Enø Fiskehus to zawsze świeże ryby i dania. Polecamy w szczególności naleśniki z owocami morza. Velbekomme!

3. Enø Bageri

Kawiarnia, piekarnia i lodziarnia w jednym. Enø Bageri może poszczycić się pysznymi wypiekami według własnej receptury. Latem kupicie domowej roboty lody fit. Dokładnie tak jak piszę fit, jako że zawierają one tylko 1,5 procent tłuszczu i nadal smakują wyśmienicie! To także tu możecie spróbować lodów o smaku szakłaka morskiego (rokitnika) czy czerwonej porzeczki, a także dżemów i masła orzechowego własnej roboty. Jest to zdecydowanie Ani i moja najlepsza miejscówka na kawę z widokiem na kanał i przeciwległe nadbrzeże.

Takich nadmorskich perełek w Danii jest mnóstwo. Będziemy je sukcesywnie Wam pokazywać i zachęcać do zwiedzania.

Pozdrawiamy

Iga i Ania

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

1 comment