Knutheborg Safaripark

Największe safari Europy Północnej – Knuthenborg Safaripark

Safari na zimnej Północy? Czemu nie!
Wydaje się, że pomimo chłodniejszych temperatur, wiele z tych egzotycznych zwierząt ma się całkiem dobrze w tym największym w Europie Północnej parku safari.

Safari kojarzy nam się z Afryką, żarem lejącym się z nieba, sawanną i oczywiście dzikimi zwierzętami, żyjącymi w ich naturalnym środowisku. Safari na Północy? Czy da się stworzyć safari przypominające warunkami te afrykańskie? Odpowiedzmy sobie szczerze, nie. Natomiast można stworzyć safari z poszanowaniem potrzeby przestrzeni dla zwierząt tam żyjących oraz godne warunki życia. Witajcie w największym Safari Europy północnej – Knuthenborg Safaripark.

Knuthenborg Safaripark leżący w Danii jest największym na chwilę obecną safari Europy Północnej i powiem szczerze, że jest co zwiedzać. Tereny są ogromne i jak na prawdziwym safari zwierzęta oglądamy z siedzeń samochodu.

Posiadłość Knuthenborg w liczbach

Knuthenborg Gods jest w posiadaniu Christoffera Knuth (stąd nazwa parku), dyrektora administracyjnego, a na posiadłość składa się:

Park Knuthenborg
1250 hektarach terenów rolniczych
Las, park i inne obszary o powierzchni 1150 ha
Port Bandholm
3000 m2 zabytkowych budynków Parku Safari z lat 1864-1873
40 nieruchomości na wynajem i nieruchomości komercyjnych

Knuthenborg Safaripark – co składa się na park safari

Ogromne obszary z wieloma gatunkami zwierząt

W Knuthenborg Safari Park zwierzęta swobodnie wędrują sobie po dużych obszarach. Zwierzęta są podzielone według kontynentu, z którego pochodzi gatunek, ponieważ interakcja zwierząt jest wtedy najbardziej naturalna. W Knuthenborg wszystko dzieje się na warunkach zwierząt, więc jeśli osły zdecydują się stanąć na środku drogi, zrobi to reszta z nas – zupełnie jak w naturze.

Czasem można doświadczyć większej lub mniejszej liczby zwierząt. Zwierzęta kontrolują tutaj tempo. Na przykład tygrysy są naturalnie samotnymi zwierzętami, które nie żyją w stadach. Dlatego nasze tygrysy widuje się pojedyńczo lub w parze, tak jak żyłyby na wolności.

Jake gatunki zwierząt spotkasz w parku:

 • Słonie
 • Nubijskie kozy
 • Osły
 • Lamy
 • Żyrafy
 • Gnu
 • Elandy
 • Nosorożce
 • Zebry stepowe
 • Strusie
 • Emu
 • Kangury rude
 • Bawiany
 • Lemury
 • Tygrysy syberyjskie
 • Bizony
 • Wilki arktyczne
 • Łosie
 • Konie Szetlandzkie
 • Wielblądy
Knutheborg Safaripark

Nietypowa historia słoni – jak znalazły się w parku Knuthenborg

Wiosną 2018 roku w Danii został wprowadzony całkowity zakaz występu dzikich zwierząt w cyrkach, a jesienią 2019 roku zdecydowano, że Knuthenborg Safari Park przejmie ostatnie cztery cyrkowe słonie w kraju, Larę, Djungla, Jenny i Ramboline. Jak się okazało sprawa słoni oraz innych dzikich cyrkowych zwierząt nie była tak łatwa i stała się elementem debaty polityków z Christiansborg. Losy tego kto ma przejąć ostatnie słonie, można było śledzić podczas debaty sejmowej, której politycy, jak się później okazało, mieli nie lada ubaw. Chyba nigdy wcześniej nie widziałam tak ubawionej sali sejmowej w tak „ważnej” słoniowej sprawie.

Knutheborg Safaripark

Las Dinozaurów

W lesie gigantycznych sekwoi i cyprysów niemal jak na żywo doświadczyć można gigantów przeszłości – nawet oczy się poruszają! Las dinozaurów jest najdzikszym w Europie. Tutaj spotkasz wszystkie dzikie dinozaury, od T-rexa po największego dinozaura Patagotitan – o długości 47 metrów.

Na terenie obozu Dinozaurów, a konkretnie w specjalnie rozstawionych namiotach, dowiesz się więcej o historii życia na Ziemi, ewolucji dinozaurów i ich potomków, a także o pracy paleontologów przy wykopaliskach. Dzieci mogą wykuwać skamieniałości z 60-milionowych wapiennych bloków z Faxe Kalkbrud. Jeśli przy okazji chcesz się dowiedzieć co to za miejsce, zapraszam Cię do wpisu tutaj.

Limpopoland – największy w Danii naturalny plac zabaw

Limpopoland to ogromny raj rozrywki w środku największego parku safari w Europie Północnej! Atrakcje w LImpoland zapewniają wielogodzinną zabawę – i są bezpłatne po uiszczeniu opłaty za wstęp. W Limpopoland znajdują się również kawiarnia i restauracje.

Knutheborg Safaripark

Glamping – luksusowe noclegi

Luksusowe namioty w środku Sawanny? park oferuje noclegi z widokiem na dzikie zwierzęta. Na chwilę obecną przenocować można w namiotach na terenie sawanny i małpiego lasu. W planach na rok 2021 jest otwarcie kolejnych, tym razem wśród słoni.


Czy warto odwiedzić Knuthenborg Safaripark?

Razem z moim mężem zwlekaliśmy długo z podjęciem decyzji o wizycie w parku. Między innymi dlatego, iż wizyta w nim jest na własną odpowiedzialność. Co to oznacza? Oznacza to, że w przypadku zniszczeń spowodowanych przez zwierzęta sami pokrywamy koszty reperacji samochodu. Czy należy się bać o ewentualne zniszczenia? Moim zdaniem nie, gdyż wszystkie te zwierzęta są przyzwyczajone do ruchu samochodowego i do ludzi zachowując się bardzo spokojnie. Knuthenborg jest dla wszystkich tych, którzy choć trochę chcą poczuć się jak na prawdziwym Safari i dla każdego kto kocha naturę i zwierzęta. Jest to zarówno atrakcja dla dorosłych jak i dla dzieci. Także suma sumarum uważam, że Największe Safari Europy Północnej jest warte swojej wizyty.

Więcej informacji na stronie Knuthenborg Safaripark

Iga Faurholt Jensen

Mieszkam w Danii od ponad 11 lat razem z moim mężem i dwójką naszych dzieci. Zawsze uwielbiałam podróże i tym razem chcę Was zabrać w podróż po Danii. Ten najmniejszy kraj nordycki to coś więcej niż Kopenhaga czy Legoland o czym będę Was chciała przekonać pokazując nowe nieznane miejsca, piękne plaże, porty i urocze miasteczka Danii.

View stories

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.