Dania do niedawna była tym narodem w Europie, który wyrzucał największe ilości żywności per capita. Dziś istnieje wiele inicjatyw i rozwiązań, które pomagają Duńczykom ograniczyć ich niechlubne czyny.
Marnowanie jedzenia jest bardzo głośnym, globalnym problemem, za który odpowiedzialni jesteśmy my sami. Co roku w Danii do kosza ląduje 700 tysięcy ton jedzenia. Zwrócenie uwagi na problem marnowania jedzenia stał się więc w ostatnich latach, jednym z priorytetów duńskiej polityki. Rezultatem tej ogólnokrajowej kampanii jest znaczna redukcja wyrzucanej żywności przez Duńczyków wynosząca od 2011aż 24%.
Przed nami jednak jeszcze długa droga, ale uświadamiając sobie problem z jakim mamy do czynienia powinniśmy zmierzać w prawidłowym kierunku. W Danii powstał szereg inicjatyw zapobiegających marnowaniu żywności. Są to inicjatywy lokalne jak i ogólnokrajowe. Jedną z takich inicjatyw jest powstanie szeregu mobilnych aplikacji mających na celu zakup towarów, których data ważności zbliża się ku końcowi oraz lepsza organizacja codziennych zakupów.
Aplikacje, które wspierają walkę z marnotrawieniem żywności
1. To Good To Go
Aplikacja zrzesza restauracje, supermarkety i stacje benzynowe w Twojej najbliższej okolicy. Mają one często nadwyżkę jedzenia, które w ostateczności trafiłoby do kosza na śmieci, a które można zakupić za symboliczną kwotę. Z reguły jest to nie więcej niż 20 – 50 koron za torbę wypełnioną po brzegi warzywami, owocami, mięsem lub wypiekami z lokalnej piekarni.
Aplikacja jest darmowa i jest dostępna zarówno na telefonach z oprogramowanie iOS jak i Android
2. Your Local
Your Local działa bardzo podobnie jak jej siostra To Good to Go. Różnica jest taka, że aplikacja wysyła wiadomość w momencie, kiedy Twoje ulubione miejsca mają zniżkę. Jest to wygodne o tyle, że nie ma potrzeby ciągłego śledzenia aplikacji i „czatowania” na dobrą ofertę.
3. Mad skal spises
Jest to jedna z moich ulubionych aplikacji szczerze mówiąc. W jaki sposób ona działa? Aplikacja wysyła informacje o towarach, które pojawiają się w atrakcyjnej cenie, ze względu na krótką datę ważności – ta jest również oznaczona w aplikacji. Często możemy zobaczyć zdjęcie produktu. Sami ustalamy w aplikacji zasięg, który ma obejmować lokalne sklepy. Aplikacja została stworzona we współpracy z siecią sklepów Netto oraz bankiem żywności. Jest też całkowicie darmowa dla urządzeń z oprogramowaniem iOS i Android.
4. For Resten
Aplikacja For Resten daje Tobie wiedzę na temat tego kiedy dany produkt nadaje się do spożycia a kiedy jest stary na tyle, by go wyrzucić. Poza tym aplikacja daje mnóstwo ciekawych rad jak przechowywać żywność i jak długo poszczególne produkty nadają się do spożycia. Bardzo fajną funkcją jest możliwość wyszukania np. warzywa, które zalega nam w lodówce i nie wiemy do końca co z nim zrobić. Wtedy aplikacja podpowiada nam jak je przyrządzić.
Aplikacja jest darmowa dla urządzeń z oprogramowaniem iOS i Android. Stworzona została we współpracy z Radą Konsumenta Tænkt, projektem Stop Spild af Mad oraz organizacją Landbrug & Fødevarer (organizacja Rolnictwo & Żywność )
5. Hofretter
Jeśli szukacie inspiracji jak zaplanować swój plan żywieniowy na najbliższy czas to aplikacja Hofretter jest do tego bardzo fajnym narzędziem. W apce znajdziemy mnóstwo inspirujących przepisów i funkcji, które pozwolą nam na optymalne wykorzystanie resztek jedzenia. Podobnie jak w aplikacji For Resten jest możliwość wyszukania np. zalegającego nam w lodówce produktu, by następnie otrzymać tipy jak go wykorzystać.
6. E-tilbudsavis
Jak dla mnie aplikacja must have! Wszystkie sklepowe broszury i reklamy zebrane są w jednym miejscu, co oznacza, że spokojnie możesz podziękować reklamom w formie papierowej, które co tydzień zalegają w Twojej skrzynce na listy. Aplikacja ma opcję przęglądania reklam w trybie on line oraz dodawania produktów z oferty do utworzonej przez Ciebie listy zakupów. Jest to świetny sposób na wyłapanie aktualnych przecen i zebranie ich w jednym miejscu. Bardzo ciekawą opcją jest podliczanie cen z listy zakupów, co pozwala na wgląd tego ile koron zniknie z Twojego portfela. Na aplikacji można również podejrzeć reklamę, która dopiero nadchodzi. Nie wszystkie supermarkety czy inne sklepy to robią, ale jest taka możliwość. Aplikacja pozwoli Tobie nie tylko zaoszczędzić czas, ale zaplanować zakupy z głową.
7. Mambeno
Ta wszechstronna aplikacja to totalny kombajn pod wieloma względami. Mambeno to w skrócie; plany żywieniowe, te sugerowane przez aplikacje bądź własnoręcznie wykreowane. To baza z tysiącami przepisów na każdą okazję oraz szybkie i przyjazne dania dla zapracowanych rodzin. Znajdziecie tam również podcasty na temat dzieci i ich wychowania, sklep z produktami przyjaznymi dla środowiska oraz możliwość integracji z największym supermarketem Rema 1000, który w swojej koncepcji i misji ma za zadanie ograniczyć marnowanie żywności. Osobiście jestem totalnym fanem Mambeno i korzystam z aplikacji prawie codziennie. By osiągnąć dostęp do pełni funkcji wystarczy opłacić abonament w wysokości 39 koron na miesiąc.
Mam nadzieję, że ta skromna lista moich propozycji sprawi, iż Twoja codzienność stanie się choć odrobinę bardziej zielona. Jeśli znasz inne aplikacje godne uwagi, podziel się nimi w komentarzu.
Po więcej zielonej Danii zapraszam Was tutaj
Pozdrawiam
Iga
Zostaw komentarz