• Menu
  • Menu

7 duńskich marek szyjących w duchu Slow Fashion

Coraz więcej duńskich brandów stawia na zrównoważoną produkcję. Czy trend Slow Fashion przejmuje również duński rynek odzieżowy?
Oto 7 duńskich marek odzieżowych, które zdecydowały się na zrównoważoną produkcję swoich ubrań. Są to marki, które polecam Wam osobiście, i z których korzystam sama.

Basic Apparel

To jedna z moich ulubionych duńskich marek szyjąca z ekologicznej bawełny certyfikowanej znakiem GOTS, przyjaznego środowisku materiału Tencel og EcoVero. To co najbardziej lubię od Basic Apparel to ich swetry. Mają one piękne kolory i ciekawą strukturę na przykład wypukłe prążki czy zygzaki. Kolorystyka jest stonowana, królują pastele i proste kroje. Przez kolekcję przemawia skandynawski, minimalistyczny duch.

Coster Copenhagen

Swego czasu była to marka fast fashion do momentu kiedy nie przeszła zielonej rewolucji. Polityka tego brandu zmieniła się całkowicie na przyjazną i zrównoważoną środowisku. Odpowiedzialna produkcja, sprzedaż, oraz recykling stały się nowym wizerunkiem marki. Osobiście kupowałam i nadal kupuję t-shirty od CC. Kocham je za przyjemny materiał, krój i kolorystykę. Marka szyje również świetne żakiety we wszystkich kolorach tęczy. Coster Copenhagen wzięła sprawy w swoje ręce i dzisiejsze kolekcje szyte są z ekologicznej bawełny, seawool, recyklingowanego poliestru oraz EcoVero.

Coster Copenhagen stworzyło również dział Pre-Loved, który to dział zajmuje się recyklingiem własnych kolekcji. Polega to na tym, że jako klient kupujący odzież w sklepie on line, można nienoszone egzemplarze zwrócić zamiast wyrzucić i otrzymać punkty do wykorzystania w webshopie. Pomysł bardzo trafny i myślę, że z czasem odniesie sukces.

Gestuz

Gestuz to marka świadoma i odpowiedzialna społecznie. Dziś poszczycić może się faktem, że ponad 65 procent produkowanych przez markę ubrań tworzonych jest z przyjaznych środowisku materiałów. Nietuzinkowe kroje, wzory i jakość są rozpoznawalnym znakiem Gestuz na duńskim rynku.

Hummel

Hummel jest marką sportową znaną na całym świecie. Kiedyś niemiecki brand, a dziś w 100 procentach leży w duńskich rękach. Hummel rozpoczynał swoją pracę od produkcji butów do gry w piłkę nożną. Z czasem powstały kolekcje sportowe dla klubów piłkarskich i duńskiej reprezentacji. Hummel pojawia się też na koszulkach piłkarzy ręcznych i od kilku dobrych lat wypuszcza kolekcje ubrań dla każdego kto lubi sportowe kroje, dla dużych i małych jak i dla tych kochających inaczej🌈.

Hummel szyje swoje ubrania między innymi w Turcji, z materiałów odnawialnych takich jak recycled polyester jak i ekologicznej bawełny. Ceny są bardzo przystępne, a jakość ubrań bardzo dobra.

Underprotection

Underprotection to producent bielizny. Firma posiada certyfikat Corp B, oznaczający wysoką odpowiedzialność społeczną i za środowisko. Certyfikat zobowiązuje do zapewnienia dobrego środowiska pracy swoim pracownikom między innymi nie umniejszając pozycji kobiet na rynku pracy. Stawia też wymagania co do dbania o środowisko. Underprotection wykorzystuje do produkcji swoich kolekcji odnawialny poliester, nylon, wełnę, ekologiczną bawełnę czy włókna pochodzące z liści bananowca.

Wszystkie towary pakowane są w biodegradowalne opakowania lub opakowania pochodzące z recyklingu. What is not to like!

Trochę inspiracji ode mnie dla Was. Mam nadzieję, że Wasza garderoba stanie się bardziej zielona!
Po więcej zielonych artykułów zapraszam Was do zakładki Zielona Dania Igi.

Humble by Sofie

Za marką HUMBLE stoi młoda Dunka – Sofie Bucka. Sofie założyła firmę w 2019 roku. Od zawsze pasjonowała się modą, a to, co opisuje jej gust, to swobodny, ponadczasowy styl z lekkim rock’n’rollowym zacięciem. Sofie jest bardzo świadoma zrównoważonego rozwoju, który jest ważnym słowem kluczowym stojącym za HUMBLE. Odpowiedzialność oznacza wiele rzeczy, ale modele HUMBLE powstają przede wszystkim z możliwie najbardziej odpowiedzialnie produkowanych materiałów. Odzież tworzona jest w ponadczasowych wzorach, produkowana w przejrzystych, zrównoważonych procesach i w warunkach zgodnych z zasadami CSR. Ubrania opuszczają magazyn w ponownie używane i ekologiczne opakowania.

Popieram Slow Fashion i kilka razy w roku tworzę małe kolekcje z nowymi stylami, które uzupełnią Twoją obecną garderobę HUMBLE, dzięki czemu możesz mieszać i używać stylówki HUMBLE tyle razy ile masz na to ochotę”

Moss Copenhagen

Marka MSCH Copenhagen jest zaangażowana w minimalizowanie śladu pozostawionego przez nasze ubrania, ale jako firma, która bardzo ceni przejrzystość i odpowiedzialność, nie chce identyfikować się z marką zrównoważoną, ponieważ w rzeczywistości branża modowa nie jest zrównoważona i prawdopodobnie nigdy całkowicie będzie. Zamiast tego trwają prace nad zmniejszeniem wpływu na klimat tak bardzo, jak to możliwe.

MSCH zwraca dużą uwagę na łańcuch dostaw i strategię społecznej odpowiedzialności biznesu, która stanowi podstawę całego łańcucha wartości firmy. Internetowa i sklepowa kampania Join the Change (Dołącz do Zmian) zachęca do świadomej konsumpcji mody dzięki wyborze bardziej odpowiedzialnych, innowacyjnych tkanin. MSCH współpracuje z Clevercare nad etykietami pielęgnacyjnymi, aby pomóc konsumentom zmniejszyć ich wpływ na klimat. Na metkach pielęgnacyjnych ubrań od Moss Copenhagen nadrukowane są pomocne, proste, codzienne wskazówki, jak najlepiej dbać o swoje ubrania i jak je konserwować.


Pozdrawiam i życzę Wam zielonego shoppingu!🤗

Iga Faurholt Jensen

Mieszkam w Danii od 2009 roku. Tutaj razem z moim mężem i dwójką naszych dzieci tworzymy polsko-duńską rodzinę. Zawsze uwielbiałam podróże i tym razem chcę Was zabrać w podróż po Danii. Ten najmniejszy kraj nordycki to coś więcej niż Kopenhaga czy Legoland, o czym będę Was chciała przekonać pokazując nowe nieznane miejsca, piękne plaże, porty i urocze miasteczka Danii.

View stories

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *