• Menu
  • Menu

8 atrakcji Stevns, których warto doświadczyć.

Długie wędrówki, a przy tym natura zapierająca dech w piersiach. Piękne zamki i zielone parki, a może rejs łodzią czarterową? Stevns oferuje wiele ciekawych atrakcji. Via Skandynawia proponuje Wam 8 atrakcji, których warto doświadczyć.

Region Stevns ma przepiękne wybrzeże, które serwuje wiele ciekawych atrakcji, w tym Stevns Klint, który swą urodą i historią wpisał się na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stevns Klint ma już za sobą 65 milionów lat historii, którą można doświadczyć wędrując szlakiem Trampesti. Nie jesteście gotowi na długą wędrówkę? Warto wtedy odwiedzić majestatyczny zamek Vallø Slot otoczony przepięknym parkiem w stylu angielskim, lub drugi z zamków Gjorslev Slot, będący najstarszym i największym średniowiecznym zamkiem Danii. Nie zabraknie też uroczych miasteczek takich jak Store Heddinge, Rødvig czy Højerup lub pięknego parku Solgårdspark, położonego nad potokiem Tryggevælde Å, i na terenie którego mieści się niewielki ogród botaniczny. Stevns ma do zaoferowania mnóstwo ciekawych atrakcji i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Proponujemy Wam 8 atrakcji Stevns, których warto doświadczyć.

1. Klify Stevns

Stevns Klint to najbardziej znana naturalna perełka tego regionu. Majestatyczne, surowe klify głównie złożone z kredy i wapienia stanowią południowo-wschodnią linię brzegową Zelandii. Ich geologia i ukryta w nich historia zaowocowała w 2014 roku wpisaniem tegoż miejsca na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Bramą do Klifów Stevns uznaje się malutką miejscowość Højerup. Więcej na ten temat możecie poczytać w naszym artykule Stevns Klint – światowe dziedzictwo UNESCO.

2. Szlak wędrowny Trampesti

Szlak Trampesti to naturalna esencja tego co możecie zobaczyć w regionie Stevns. Zaczyna się on od przystani Bøgeskov Havn, a kończy w porcie Rødvig. Około 20 km trasy ciągnie się nad surowym wapienno-kredowym klifem, a bryza morska towarzyszy nam przez większość czasu. Na trasie Trampesti zobaczycie takie atrakcje jak nieaktywny wapienny kamieniołom Boensdal, Højerup gl. kirke, czyli stary kościół nad przepaścią klifu, latarnię Stevns Fyr czy Centrum Natury Mandehoved. Na opis trasy i mapę zapraszamy Was do artykułu Trampesti – wędrowny szlak regionu Stevns.

3. Solgårdspark

W 1904 roku duńska aktorka i pisarka Karen Bramson kupiła leżący w Strøby Egede hotel Vallø i dość duży kawałek ziemi leżący naprzeciw budynku. Karen rozbudowała hotel i stworzyła z niego swoją letnią rezydencję, którą nazwała Solgården. Solgården odwiedzali artyści z różnych zakątków Europy. Odbywały się tu wieczorki przy muzyce, a w prywatnej sali teatralnej również sztuki teatralne. Stałym gościem tejże letniej rezydencji był m.in. król Fryderyk VIII, który za każdym razem przebywając w hotelu, spał w specjalnie dla niego przeznaczonym pokoju królewskim. 1915 roku Karen sprzedała rezydencję i wyjechała na stałe do Francji.

Następcą Karen został armator Marius Nielsen, który przekształcił duże połacie ziemi w park, po którym możemy dziś spacerować. Stworzono m.in. oczka i kanały wodne czy świątynię Księcia Parysa. W 1946 roku Marius sprzedał Solgården gminie kopenhaskiej, która m.in. używała budynku jako domu do rekonwalescencji dla gruźlików. W późniejszych latach jako dom rekreacyjny dla psychicznie chorych, a na końcu jako centrum azylowe dla imigrantów z Iraku, Iranu i Polski. Dziś Solgården jest przeszłością, budynek został zburzony i pozostał tylko park należący dziś do gminy Stevns. Stał się on miejscem spacerów i rekreacji dla okolicznych mieszkańców i turystów.

4. Zamek Vallø Slot

Ta majestatyczna budowla i należący do niej park jest miejscem spacerów okolicznych mieszkańców i nie tylko. Zamek Vallø ma za sobą ciekawą historię o czym warto poczytać tutaj. Chcecie spędzić dzień na łonie natury, w historycznym otoczeniu i w cieniu starych drzew, to Vallø Slot jest świetnym do tego miejscem. Park to duże otwarte przestrzenie, na których możecie rozłożyć swoje koce i urządzić sobie piknik.

5. Zamek Gjorslev Gods

Choć wrota tego najstarszego średniowiecznego zamku są zamknięte dla zwiedzających, to należący do zamku park jest otwarty dla każdego. Zamek można podziwiać z zewnątrz, ale jest również możliwość zarezerwowania wizyty z przewodnikiem wewnątrz zamku, jeśli jesteście większą grupą.

6. Store Heddinge

Store Heddinge to małe miasteczko i jednocześnie jednostka administracyjna gminy Stevns. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów znaleźć tu można kilka ciekawych miejsc, takich jak Tinghuset, Vandtårnet czy kościół św. Katarzyny. Na więcej o Store Heddinge zapraszamy Was do zapoznania się z wpisem Store Heddinge – stolica Stevns.

7. Smaki Stevns

Kto lubi buszować w przydrożnych butikach i smakować lokalnych produktów? Albo najzwyczajniej wspierać lokalną produkcję? Stevns kryje mnóstwo lokalnych specjałów, więc jeśli lubicie dobrą jakość i idziecie z duchem eko, to wpadnijcie do artykułu na temat Smaków Stevns i zainspirujcie się!

8. Danish Water Taxa – wodna taksówka

Danish Water Taxa to usługi czarterowych motorówek, które można wynająć prywatnie. Motorówki mieszczą do 6 osób i pływają m.in. w wodach zatoki Køge, Øresund i kanałach Kopenhagi. Wynajem takiej łodzi odbywa się na godziny. Ceny są dość wysokie, więc jest to raczej ekskluzywne doświadczenie. Bardzo dobrą promocją są tzw. otwarte rejsy w okresie lipca. Specjalnie dla turystów w tym właśnie miesiącu łódź pływa 4 razy dziennie i zabiera Was w rejs wzdłuż klifów Stevns za niższą cenę. Na więcej informacji o Danish Water Taxi zapraszamy Was tutaj.

Danish Water Taxi

Informacje praktyczne

Gdzie spać
  • 🍀Akaciegaarden Bed & Breakfast
  • 🍀The Norrmans Boutique
  • 🍀Dambækgaarden Bed & Breakfast
Gdzie zjeść
  • 🍀Café Mad & Ro
  • 🍀Café Klintens Sandwichproviant


Mamy nadzieję, że powyższa lista atrakcji pozwoli Wam zaplanować ciekawie czas wolny. W Stevns spotkacie się z duńską kulturą, naturą i ciekawymi aktywnościami, więc na pewno nie będziecie się nudzić!

Iga

Iga Faurholt Jensen

Mieszkam w Danii od 2009 roku. Tutaj razem z moim mężem i dwójką naszych dzieci tworzymy polsko-duńską rodzinę. Zawsze uwielbiałam podróże i tym razem chcę Was zabrać w podróż po Danii. Ten najmniejszy kraj nordycki to coś więcej niż Kopenhaga czy Legoland, o czym będę Was chciała przekonać pokazując nowe nieznane miejsca, piękne plaże, porty i urocze miasteczka Danii.

View stories

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *