• Menu
  • Menu

8 duńskich tradycji sylwestrowo – noworocznych, które warto znać.

Gdyby zdarzyło Wam się obchodzić Nowy Rok w kraju Wikingów, warto znać kilka tradycji. Sprawiają one, że Nowy Rok nabiera innego wymiaru. Zauważalne staje się również to, jak odmienna potrafi być tradycja obchodzenia tegoż dnia. Oto 8 duńskich tradycji sylwestrowo – noworocznych, które wprowadzą Was w Nowy Rok.

Sylwester w Danii należy do dość hucznie obchodzonych. Wielu Duńczyków spotyka się w gronie przyjaciół lub rodzinnym, ewentualnie w restauracjach. W czasie imprezy serwuje się wykwintne menu, a gdy zegar wybije północ bąbelki. Odpalane są również fajerwerki. Są też tradycje, które są mocno zakorzenione w duńskiej kulturze i sprawiają, że Nowy Rok nabiera innego wymiaru.

Oto 8 tradycji, które warto znać, gdyby zdarzyło Wam się obchodzić Nowy Rok w kraju Wikingów.

1. Orędzie Noworoczne Królowej Małgorzaty

Co roku, dokładnie o godzinie 18 Duńczycy zasiadają przed ekranami swoich telewizorów, by posłuchać Królowej Małgorzaty przemawiającej do narodu duńskiego. Relacja odbywa się na żywo i każdy słucha królowej w skupieniu. Orędzie jest apolityczne i porusza problemy nie tylko krajowe i globalne, ale też pozytywne aspekty, które wydarzyły się podczas ostatniego roku. Tradycję orędzia noworocznego zapoczątkował Chrystian X w latach 80’ XIX wieku. W roku 1941 zaczęto nadawać je w radiu, a po raz pierwszy pojawiło się na ekranach telewizorów w 1958. Wtedy do narodu duńskiego przemawiał król Fryderyk IX.

2. Noworoczny dorsz

Zasiadając do kolacji nie może zabraknąć noworocznego dorsza w sosie musztardowym. Chociaż z roku na rok ilość smakoszy dorsza maleje ze względu na konkurencję ze strony innych potraw, jest on nadal jednym z ulubionych przysmaków wśród seniorów. Tradycja spożywania dorsza pochodzi prawdopodobnie z okresu kiedy Dania była jeszcze krajem katolickim, i kiedy podobnie jak w Polsce, rybę jadało się w wigilię Bożego Narodzenia. Po okresie reformacji rytuał spożywania ryby przeniesiono na Nowy Rok, jako przeciwwagę dla mięsnej wigilii.

3. „Dinner for one” ( duń. 90-års fødselsdag )

Duńska stacja telewizyjna DR co roku emituje brytyjski krótko metrażowy film o komicznym zabarwieniu „Dinner for one”. Chociaż film nakręcono w 1963 roku, pojawił się on na duńskich ekranach dopiero w 1973 roku i od tamtego czasu jest nieodłączna częścią noworocznego repertuaru.


4. Kransekage

Ciasto w formie wieży stworzonej z marcepanowych krążków wjeżdża na stoły gdy zegar wybija północ. Ten przysmak serwowany razem z szampanem spożywa się w niesamowitych ilościach. Kransekage spożywa się równocześnie przy nutach narodowej pieśni „Kong Christian” emitowanej bezpośrednio z Placu Ratuszowego w Kopenhadze.

5. „Kong Christian”

Jest to druga pieśń narodowa nazywana też hymnem królewskim, którą napisał Johannes Ewald w 1778 roku, a skomponował Johann Hartmann. Hymn śpiewany jest podczas oficjalnych wydarzeń takich jak; wizyty głów państw, wizyty duńskiej floty królewskiej, wojskowych zawodów sportowych i wszelkiego rodzaju innych wydarzeń, w których uczestniczy rodzina królewska. W Nowy Rok, kiedy zegar wybije północ, stacja telewizyjna DR emituje na żywo występ chóru z Ratuszu w Kopenhadze, wykonującego pieśń „Kong Christian”.

6. Nytårsforsætter – postanowienia noworoczne

Noc sylwestrowa jest zarówno zakończeniem jak i nowym startem. Zbieramy się, żeby świętować przeminięcie Starego Roku i powitanie Nowego, do którego mamy zazwyczaj całkiem spore oczekiwania. W tę szczególną noc Duńczycy robią status czyli podsumowanie co im się udało a co nie w odchodzącym roku. Wyznaczają sobie cele na ten nadchodzący i podejmują postanowienia. Najczęściej dotyczy to schudnięcia, chodzenia na siłownię czy rzucenia palenia lub zaprzestanie picia.

7. Skok w Nowy Rok

Zabawna tradycja skoku w Nowy Rok polega najzwyczajniej na skoku, o północy, czy to z krzesła czy z sofy, w „Nowy Rok”. Inną formą noworocznego skoku, który Duńczycy zaadaptowali jest niemiecka tradycja narciarskiego skoku w dal. Odbywa się on 1 stycznia i jest emitowany przez stację DR. Od 1953 roku najlepsi skoczkowie świata świętują Nowy Rok w Garmisch-Partenkirchen. Co prawda Danii daleko do gór, śniegu i tradycji skoków narciarskich, ale to nie przeszkodziło Duńczykom w corocznym kibicowaniu uczestnikom imprezy.

8. Nowy Rok

Pierwszy dzień Nowego Roku jest w Danii dniem rodzinnym. Ci, którzy są w stanie spotykają się na uroczystym obiedzie w domach rodzinnych, reszta leczy kaca w domowych pieleszach. W telewizji nadawana jest transmisja Koncertu Noworocznego Filharmoników Wiedeńskich ze złotej sali Winer Musikverein. Leniwie i rodzinnie, przy dźwiękach muzyki poważnej Duńczycy wchodzą w Nowy Rok.

Tekst: Iga Faurholt Jensen i Anna Maria Taszek

A czy Wy jesteście gotowi na skok w Nowy Rok ?

Szczęśliwego Nowego Roku

życzą

Iga i Ania

Iga Faurholt Jensen

Mieszkam w Danii od 2009 roku. Tutaj razem z moim mężem i dwójką naszych dzieci tworzymy polsko-duńską rodzinę. Zawsze uwielbiałam podróże i tym razem chcę Was zabrać w podróż po Danii. Ten najmniejszy kraj nordycki to coś więcej niż Kopenhaga czy Legoland, o czym będę Was chciała przekonać pokazując nowe nieznane miejsca, piękne plaże, porty i urocze miasteczka Danii.

View stories

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze