Spanie w namiocie może stanowić dla wielu przekroczenie granic, wywołać dyskomfort i niechęć. Sama nie należę do miłośników spania pod namiotem, ale na glamping chętnie bym się skusiła.
Glamping nabiera na sile i staje się coraz bardziej popularną formą noclegową. Glamping to nic innego jak glamorous camping czyli luksusowa forma nocowania pod namiotem czy domku kampingowym. Powiem Wam szczerze, że moje przygody z biwakowaniem nie są najlepsze. Samego spania pod namiotem też nie wspominam zbyt dobrze, ale już na taką formę upgrade nawet bym się zdecydowała.
Jeśli są wśród Was osoby, które już w swoim życiu próbowały glampingu, albo osoby, które dopiero zaczynają z tym przygodę, tak jak ja, zapraszam do mojego przewodnika po duńskich glampingach wartych uwagi.
1. Lillero glamping
Lillero otworzyło się w 2019 roku i jest pięknie położone w pobliżu plaży, nad zatoką Sejerøbugten i lasem Høve na zapleczu.
Co oferuje Lillero:
- rustykalnie wyposażone namioty z elementami naturalnego drewna.
- pyszne jedzenie w glampingowej restauracji Lillefisk, gdzie serwowane są ryby i owoce morza lub pizzerii Lillepizza gdzie serwowuje się pizzę z opalanego drewnem pieca.
- śniadanie do łóżka w cenie noclegu
- saunę, z której skorzystać można po kąpielach w morzu.
- food truck ze zdrowym fast food’em
Cena za nocleg:
- namiot Junior suite – od 1600 kr za noc, minimum 2 noce
- namiot Suite – od 1900 kr, wynajem na minimum 2 noce
- namiot Family suite – od 2300 kr, wynajem na minimum 2 noce
- w cenę wliczone jest śniadanie
- dzieci od 0-3 lat śpią nieodpłatnie, powyżej 3 roku życia – 350 kr za noc
Oficjalna strona: https://lillero.dk
2. Thorséng Nature Resort
Ten przepiękny resort położony wśród zniewalającej natury fiońskiego archipelagu wysp to czysty luksus. Na miejscu jest wszystko czego dusza zapragnie. Resort leży na wyspie Tåsinge niedaleko portowego miasta Svenborg. Nie zależy Wam na posmakowaniu miejskiego życia, możecie zostać na terenie Thorséng i rozkoszować się bliskością morza, rozpieścić ciało i duszę zabiegami wellness i posmakować ekologicznego i wegańskiego jedzenia w resortowej kafejce.
Co oferuje Thorséng Nature Resort:
- pięknie wyposażone namioty
- poranną gimnastykę
- trening osobisty
- spacery i kąpiele na prywatnej plaży
- kajaki
- SUP-y
- saunę
- strefę wellness
- basen
- Cena za nocleg:
- Luxury Suite z widokiem na morze – 5490 kr za noc za 2 osoby, 8235 kr za noc za 3 osoby , 10 980 kr za 4 osoby
- Luxury Suite z widokiem na ogród – 5490 kr za noc za 2 osoby, 8235 kr za noc za 3 osoby , 10 980 kr za 4 osoby
Oficjalna strona: https://thorseng.dk
3. Camøno Camp
W Camøno Camp nocujecie w namiotach wyposażonych w łóżka do spania, pościele, ręczniki, niewielką kuchnię, grill, miejsce na ognisko oraz miejsce wypoczynkowe. Tutaj spożywacie posiłki srebrnymi sztućcami i na królewskiej porcelanie. Camøno Camp leży na jednej z najpiękniejszych duńskich wysp Møn, kto z Was odwiedził już Møn wie co mam na myśli.
Co ciekawego oferuje Camøno Camp:
- namioty do konferencji „wśród natury”
- tekstylia znajdujące się w namiotach wykonane z ekologicznych materiałów
- środki czystości przyjazne dla środowiska
- ciekawe eventy jak np. Camøno Coctail Camp, Fire Food Camp, Testosteron Camp czy Yoga Camp. Wszystkie wydarzenia prowadzone są przez lokalnych pasjonatów.
Cena za nocleg: 2 osoby minimum 2 noce – 2400 kr. 4 osoby, minimum 2 noce – 3000 kr
Oficjalna strona: https://www.camoenocamp.dk
4. Tiki Camp
Tiki Camp otworzyło swoje drzwi w 2018 roku, a pomysłodawcami są Tirza i Nicki. Był on swego czasu pierwszy miejscem glampingowym w Danii. Tiki Camp stara się sam produkować swoją żywność w takim zakresie na ile jest to możliwe. To co nie pochodzi w farmy Tiki zakupowane jest lokalnie i zawsze ekologicznie lub według zasad Fair Trade. W Tiki ogrodzie rosną świeże i sezonowe warzywa. Spotkać można też kurczaki szczęśliwie biegające po wybiegu.
Co oferuje Tikki Camp:
- przepięknie wyposażone namioty, ekologiczne i Fair Trade pościele i materace, dizajnerskie meble, prywatną werandę, prywatny prysznic i kompozytową toaletę, kuchnię z piecem na pizzę, elektryczną mini lodówkę, podgrzewane poduszki i koce.
- ekologiczną żywność
- zarządzanie kampusem według koncepcji Reduce, Reuse i Recycle
- biodegradalne szampony i mydła do kąpieli ( jeśli zabieracie ze sobą własne szampony czy mydła muszą być one również biodegradalne, ze względu na bezpośredni spływ wody do gruntu)
- 10 % eko zniżki dla wszystkich poruszających się na nogach, rowerze czy korzystających z transportu publicznego.
- możliwość wypożyczenia rowerów górskich, rowerów w stylu vintage i rowerów dziecięcych.
Cena za nocleg:
- Namiot Tiki Dome – minimun 2 noclegi – 2200 kr, Namiot Large bell ( 2-4 osób) – 1400 kr za noc za 2 osoby Namiot Medium bell (2-3 osoby) – 975 kr za noc za 2 osoby Namiot Small bell ( 2 osoby ) – 800 kr za noc za 2 osoby dzieci – 200 kr za noc
Oficjalna strona: https://www.tikicamp.com
5. Stavhøl na Bornholmie
Te przepiękne namioty w kształcie zamkniętego kwiatu lotosu oraz w stylu mongolskich jurtów leżą na wyspie Bornholm, w lesie i w pobliżu bornholmskiego wodospadu Stavhøl. Namioty mieszczą do 4 osób i są dostępne w okresie letnim. Camping Stavehøl leży na wschodnim wybrzeżu Bornholmu i niedaleko miasteczka Gudhjem.
Co oferuje Camping Stavhøl:
- namioty wyposażone w podwojne łóżka, futon, komodę na pościele i rzeczy osobiste oraz kosz z drewnem na rozpałkę, ręczniki, świece i latarnie.
- miejsce na ognisko
- meble ogrodowe
- domek do zabaw i piaskownicę dla najmłodszych
- wspólne atelier, w którym znajduje się kuchnia, 2 nowe łazienki, strefa lounge, WiFi oraz możliwość naładowania urządzeń elektronicznych
- możliwość wypożyczenia rowerów
- Cena za nocleg: 700 kr za cały namiot, w cenę wliczona jest pościel, ręczniki, WiFi i sprzątnie końcowe.
Oficjalna strona: https://stavehol.dk/da/
6. Eco Beach Camp na Bornholmie
Próbowaliście kiedyś spać na plaży ? jeśli nie to co powiecie na nocleg w luksusowym namiocie przy szumie fal i morskiej bryzy. Mnie na samą myśl robi się niebiańsko. Eco Beach Camp nazywa siebie najmniejszym campingiem w Danii z miejscem na zaledwie 12 namiotów, ale za to w jakiej lokalizacji! I na jednej z najpiękniejszych bornholmskich plaż – Balka Strand.
Co oferuje Eco Beach Camp:
- nocleg bezpośrednio na plaży
- dostęp do wspólnej kuchni wykonanej z naturalnych materiałów, grilla, strefy lounge, wspólnej łazienki i toalety, pryszniców,
- prąd w namiotach, WiFi oraz boks na wartościowe przedmioty osobiste
- eko kafejkę
- jogę, trening plażowy, taniec i masaż
- windsurfing, kitesurfing, Stand Up Paddlesurfing oraz kajaki
Cena za nocleg
- Cozy Glamping – 2 osoby, minimum 3 noclegi – 2700 kr
- Glamping – 2 osoby, minimum 3 noclegi – 3000 kr
- Glamping in the dunes – 2 osoby, minimum 3 noclegi – 3600 kr
Oficjalna strona: https://ecobeachcamp.dk
7. Camp Adventure
Tego miejsca nie muszę (prawie) przedstawiać. Jest to ulubiona atrakcja mojej rodziny. Camp Adventure to kampus obejmujący wypasioną wieżę widokową Skovtårnet, park linowy oraz od niedawna również nocleg w formie glampingu. Oprócz tego jest to miejsce gdzie kontakt z naturą jest ogromną częścią całego kampusu, otoczonego lasem i strumykami ze wszystkich stron. Więcej o Camp Adventure dowiecie się z wpisu Camp Adventure – leśna wieża, park linowy i glamping.
Co oferuje glamping w Camp Adventure
- luksusowo wyposażone namioty typu jurt
- dostęp do głównej atrakcji Skovtårnet i Parku linowego
- nocleg w sercu lasu Hesede
- możliwość całorocznego korzystania z namiotów
- meble stworzone z recyklingu i resztek drewna
- sztukę użytkową od największych duńskich dizajnerów Południowej Zelandii – Kähler, Holmegaard i Jens Harald Quistgaard
- prywatną łazienkę
Cena za nocleg: za noc za 2 osoby, od 2500 kr, w zależności od sezonu i rodzaju namiotu. Namioty mieszczą od 2-5 osób
Oficjalna strona: https://www.campadventure.dk/
8. Cold Hand Winery
Czy glamping na terenie winnicy, pod jabłoniami i kasztanowcami nie brzmi zachęcająco? Na Półwyspie Jutlandzkim między miastami Randers i Viborg znajdziecie idyllicznie położoną winnicę Cold Hand Winery, gdzie produkowane jest wino owocowe. Wino produkowane jest na jabłkach, gruszkach, czarnej i czerwonej porzeczce, rabarbarze, śliwkach i jeżynach. Ekport wina odbywa się nie tylko na terenie Danii, ale też poza jej granicami. Butelki z winem trafiają między innymi do Kaliforni, Rosji, a nawet Chin.
Rezerwując nocleg można przebierać między namiotami, starą beczką po winie oraz kamperem typu airstream. Niedaleko tych dwóch ostatnich znajdują się toalety. Obok namiotów zaś znajduje się namiot typu safari z prysznicami i wanną do kąpieli.
Co oferuje Cold Hand Winery
- ciekawie wyposażone namioty, kamper i dostosowaną beczką po winie
- pyszne śniadanie w cenie noclegu składające się z ekologicznego mostu jabłkowego, sera żółtego oraz szynki, domowej roboty chlebka typu Wasa. Do śniadania serwowana jest kawa i herbata oraz dodatki.
- piękne ramy do smakowania wina
- wyśmienity tapas i zestaw piknikowy wypełniony dobrociami oraz winem z Cold Hand Winery (jest możliwość zamówienia wersji wegetariańskiej bądź dla alergików)
- butik z selekcją firmowych win oraz możliwość przyjrzenia się produkcji wina oraz jego smakowania.
Cena za nocleg:
- beczka po winie – od 1399 kr za 2 osoby za noc
- airstreamer – 1900 kr za 2 osoby za noc
- namioty: Camp Blixen – 1890 kr za 2 osoby za noc, Camp Back to the nature – 1690 kr za 2 osoby za noc, Camp Outlaw – 2-3-4 osoby – 1890,-/ 2190,-/ 2490,- kr
Strona oficjalna: https://www.coldhandwinery.dk/overnatning-paa-vingaarden/
9. Krusmølle glamping
Krusmølle Glamping to 55 hektarów zieleni, na terenie której rozsiane są stare wozy. Osiem wozów noclegowych, pełniących kiedyś różne funkcje, zostało urządzonych każdy na swój sposób. Wozy ustawione są w bliskości z naturą – wśród wzgórz, nad jeziorem czy potokiem.
Co oferuje Krusmølle glamping:
- świetnie i ciekawie wyposażone stare wozy
- prywatny taras
- możliwość zamówienie śniadania „pod drzwi”
- butelkę wina musującego na przywitanie
- wspólny wóz z kuchnią i łazienką
- czworonogi są mile widziane
Cena za nocleg: od 690 kr do 1250 kr – w zależności od wozu
Oficjalna strona: https://krusmoelle-glamping.dk
Mam na dzieję, że ten przewodnik przybliży Wam miejsca oraz możliwości jakie na Was czekają w zakresie glampingowania w Danii. Myślę też, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Czy jesteś z dziećmi czy nie, lubisz koncepcję eko w luksusowym wydaniu bądź zadowolisz się wersją basic, to ta lista miejsc powinna być Twoja inspiracją.
Miłego glampingowania Wam życzę
Iga
Dziękuje Ci, że mogłam poznać listę magicznych miejsc. Ciekawa jestem śniadań w hotelu Lillero – dokładnie nie poznaje, co tam znajduje się na zdjęciu, ale wygląda bardzo smakowicie.
Cieszę się, że mogłam Cię zainspirować! 😉