• Menu
  • Menu
Agersø

Agersø – wyspa w wodach Wielkiego Bełtu

Agersø jest niewielką wyspą leżącą w wodach Wielkiego Bełtu. Mieszkańcy prowadzą tu tzw. Slow Life i pieczołowicie pielęgnują tradycje i historię wyspy. Agersø jest jak żywy skansen i na zawsze kojarzyć się będzie ze starym młynem, armatami w polu, przeuroczym portem i piękną naturą. Witamy na Agersø!

Agersø to jedna z ponad 38 wysp duńskich, gdzie jedyną drogą komunikacji jest prom. Wyspa leży z dala od tłumu turystów, a mimo wszystko wydaje się być prawie na wyciągnięcie ręki. Podróż promem zajmuje bowiem niewiele ponad 15 minut, a ludność wyspy licząca około 170 osób wita każdego gościa z otwartymi ramionami. Warto zabrać ze sobą na prom samochód lub też rower. Łatwiej wtedy dostać się do pozostałych zakątków wyspy.

Co można zobaczyć w porcie Agersø

Przypływając do Agersø przywita Was uroczy port jachtowy, gdzie cumować może około 100 łodzi i jachtów.

Stary Młyn

Warty odwiedzin jest również stary młyn, który został kompletnie odrestaurowany przez lokalną społeczność. Mieszkańcy Agersø założyli w 1987 roku muzealne stowarzyszenie Agersø Møllelaug og Museumsforening, dzięki któremu możliwe stało się przywrócenie funkcji i pierwotnego wyglądu temu wybudowanemu w 1892 roku staremu młynowi. Wejście: 10 dkk

Stocznia Agersø

Od 1933 roku Stocznia Agersø wita żeglarzy i turystów na wyspie. Z biegiem czasu w tejże stoczni zbudowano ponad 300 kutrów rybackich i małych łodzi do kilkuset ton. Kiedy ówczesny właściciel Jens Erlandsen, znany jako „Bawełna”, zmarł w 2015 roku, stowarzyszenie Agersø Storebælts Værft przejęło budynki, które zostały odnowione w 2018 i 2019 roku.

Remont wspierany był przez wielu lokalnych entuzjastów, którzy wykonali świetną robotę sprzątając i przygotowując stocznię do remontu. Teraz kiedy stocznia jest odnowiona, możecie cieszyć się zarówno pięknym budynkiem, jak i fantastyczną i rzadką konstrukcją sufitu Bohlendach. Od jesieni 2019 roku stocznia znów jest aktywna, a budynek jest wynajmowany przez Kristiana Jakobsena, który kontynuuje naprawę łodzi.

Stocznia, Agersø Værft

Miasto Agersø – co zobaczyć

Lokalne muzeum Historiestalden

Nieopodal portu leży lokalne muzeum Historiestalden, które kolekcjonuje rzeczy przekazane stowarzyszeniu przez mieszkańców wyspy. Muzeum posiada unikalną kolekcję kostiumów, masek i muzealiów, zgromadzonych między innymi przez nieżyjącego już Larsa Petera Nielsena, właściciela lokalnego gospodarstwa. Przez wiele lat miał on swoje prywatne muzeum w Kratgården, którego dziś już nie ma.

Historyczną stajnię przebudowano w 2012 roku. W środku znajduje się stała wystawa, której tematem jest rolnictwo, rybołówstwo, rzemiosło, kostiumy i stare fotografie. Każdego lata muzeum organizuje szczególne wystawy. W 2013 roku jednym z tematów była wystawa kostiumów należących do osób, które uczestniczyły w biegu Trzech Króli. Celem muzeum jest zachowanie i rozpowszechnianie historii i dziedzictwa kulturowego Agersø z korzyścią dla mieszkańców, a także umożliwienie wielu turystom wglądu w życie wyspy w dawnych czasach. Wejście: gratis

Bieg Trzech Króli

Bieg Trzech Króli to stara lokalna tradycja, kiedy to na początku XX wieku część mieszkańców Agersø, w wigilię Trzech Króli, przebierała się w stare ubrania, kostiumy i maski. Maski wykonane były z gazy nasączonej w soku z buraków, który to sok spływał często po rumianych policzkach. Tradycja przybyła na Agersø i Omø z miasta Skælskør. W tenże wieczór każdy starał się przebrać tak, by nie zostać rozpoznanym przez sąsiadów z wyspy. Przebierańcy wędrowali od domu do domu, a ich mieszkańcy próbowali wydobyć cokolwiek z milczących jednakże przybyszy, by zdemaskować ich tożsamość. W niektórych domach na przebierańców czekały ciasteczka, które w mgnieniu oka znikały w kieszeniach kostiumów. Po krótkiej wizycie przybysze ruszali po cichu dalej. Czasem przystawali przy oknach, by posłuchać rozmów domowników, czy to przypadkiem nie zostali zdemaskowani.

Bieg Trzech Króli wygląda dziś podobnie. W dniach po Nowym Roku maski są wystawiane w oknach lokalnych sklepów. Maski z gazy zastąpiono tymi z plastiku i dlatego mogą być używane przez kilka lat z rzędu. Maski przedstawiają wszystko od starych kobiet przez rzymskich legionistów, po maski zwierząt. Jak długo tradycja przetrwa w dzisiejszym świecie? Pokazać może tylko czas.

Agersø
Pchli targ
Agersø
Second hand

Południe wyspy

Agersø Skanse

Na południu wyspy, znajduje się Agersø Skanse, niewielki skansen z armatami skierowanymi ku morzu. Jak dobrze traficie to czekać będzie na Was w zadaszeniu, termos z ciepłą kawą oraz kawałek ciasta. Lokalsi dbają tu o przyjezdnych. Historia armat sięga czasów Napoelona, kiedy to Dania została dwukrotnie zaatakowana przez angielską flotę. Po raz pierwszy pod przywództwem admirała Nelson’a w 1801 roku oraz ponownie w 1807 roku. Za każdym razem flotę duńską kompletnie zniszczono. Aby więc odeprzeć ataki Anglików, król Fryderyk VI zarządził umiejscowienie armat wzdłuż duńskich wybrzeży Zelandii. Podobne armaty znaleźć można też na sąsiedniej wyspie Omø oraz w Stignæs, skąd odpływa prom zarówno na Agersø jak i Omø. Wejście: gratis

Latarnia

Niedaleko skansenu, na horyzoncie wyłania się stara latarnia Helleholm Fyr. Pierwsza latarnia powstała w 1846 roku, później w latach 1899-1900 przebudowano ją na latarnię soczewkową o wysokości 12 m. Światło latarni widoczne było na odległość około 11 mil morskich (16 km). Dojazd samochodem do niej też nie jest całkowicie możliwy. Ostatnie 2 kilometry trzeba pokonać na nogach.

Północna część wyspy

Na północy wyspy leży inna mnijesza wyspa o nazwie Egholm, połączona z Agersø pasmem ziemi. Z Egholm rozpościera się piękny widok na most Storbæltsbro oraz dość spore gospodarstwo z przynależącymi do niego pastwiskami. Egholm jest na pewno świetnym miejscem na spacery.

Agersø

Przydatne informacje

Połączenie promowe

Na Agersø codziennie odpływa prom z miejscowości Stignæs na zachodnim wybrzeżu Zelandii. Wszelkie informacje na temat połączeń promowych znajdziecie tutaj.

Gdzie zjeść

Polecamy Wam w szczególności:

  • Restauracja Ankerpladsen
  • Wędzarnia ryb, Agersø Røgeri
  • Agersø Grill & Café
Co zobaczyć
  • Port Agersø
  • Stary Młyn, Agersø Mølle
  • Stocznia, Værft
  • Muzeum Historiestalden
  • Skansen
  • Latarnia Helleholm Fyr
  • Wyspa Egholm
Gdzie spać
  • Camping, Agersø Campinggård
  • Domek letniskowy, który można wynająć przez agencje turystyczne. Więcej na temat noclegów znajdziecie we wpisie Tanie noclegi w Danii.

W duńskim królestwie wysp spotkacie unikatową faunę i florę, zabytkowe miejsca, lokalne wyroby i mieszkańców witających Was z otwartymi ramionami. Agersø jest jedną z wielu uroczych wysp, którą koniecznie trzeba zobaczyć i która zapadnie Wam w pamięci na zawsze.

Pozdrawiamy Iga i Ania

Tekst: Iga Faurholt Jensen

Iga Faurholt Jensen

Mieszkam w Danii od 2009 roku. Tutaj razem z moim mężem i dwójką naszych dzieci tworzymy polsko-duńską rodzinę. Zawsze uwielbiałam podróże i tym razem chcę Was zabrać w podróż po Danii. Ten najmniejszy kraj nordycki to coś więcej niż Kopenhaga czy Legoland, o czym będę Was chciała przekonać pokazując nowe nieznane miejsca, piękne plaże, porty i urocze miasteczka Danii.

View stories

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *