• Menu
 • Menu

Arken – muzeum sztuki modernistycznej

Arken to drugie muzeum sztuki jakie odwiedziłam w Danii. Moje pierwsze skojarzenia wiążą się z osławionym muzeum sztuki Lousiana leżącym na północ od Kopenhagi. Arken nazwałabym młodszą siostrą tegoż znanego muzeum. Choć rozmiarami absolutnie nie dorównuje Lousianie to obydwa te muzea mają kilka wspólnych mianowników.

Arken to muzeum sztuki modernistycznej położone w parku Strandpark nad zatoką Køge. Muzeum otwarto w 1996 roku, a w ceremonii otwarcia uczestniczyła sama Jej Wysokość – Królowa Małgorzata II.

Arken jest zbiorem sztuki skandynawskiej o tematyce zarówno współczesnej jak i morskiej. Ta ostatnia nie dziwi chociażby ze względu na położenie samego muzeum lub jego zamysłu. Konstrukcję Arken zaprojektował ówczesny student architektury Søren Robert Lund i kształtem przypomina dziś wyrzucony na brzeg statek. Marynarski klimat czuć jeszcze bardziej w środku samego muzeum. Drzwi do poszczególnych pomieszczeń, jak toalety na przykład, są w tym samym stylu jak te, które spotyka się na pokładzie statku – ciężkie i żelazne.

Wystawy i zbiory

Arken odwiedziłam razem z Anią. Był to prezent urodzinowy ode mnie dla niej, a że w Danii w tym czasie trwała majówka był to dobry czas, by zobaczyć coś nowego. Będąc w Arken miałyśmy okazję podziwiać wystawę między innymi; tureckiego artysty Refik’a Anadol zatytułowaną „Nature Dreams” oraz wystawę duńskiego artysty Esben’a Weile Kjærs pod tytułem „Butterflies”.

W muzeum podziwiać można dzieła duńskich, nordyckich i zagraniczych młodych talentów, których imiona już zaistniały w jakiś sposób w świecie sztuki. Oprócz wystaw głównych napotkać można było takie nazwiska jak Kirsten Ortved, Sarah Lucas czy Clare Woods.

Muzeum Arken
Refik AnadolNature Dreams

Restauracja Arken Café

Będąc w muzeum nie zapomnijcie o Arken Café. Jest to niewątpliwie jeden z ciekawszych punktów podczas Waszej wizyty w muzeum. Tutaj zjecie przepyszne smørrebrød – duńskie tradycyjne otwarte kanapki w wykwintnym stylu. Restauracja posiada genialny widok z okien co architektonicznie robi duże wrażenie. Ogromne przeszklenia przybliżają nas do natury. Z tychże ogromnych partii okiennych rozciąga się widok na wydmy i morze.

Dodatkowo w każdy czwartek organizowane są tu kulinarne wieczory, gdzie skosztować można 2-daniowego menu.

Arken Café
Arken Café
Arken Café
Arken Café

Dzieci w Arken

Dzieci w Arken są tak samo mile widziane jak i dorośli odbiorcy sztuki. Muzeum organizuje wszelkiego typu warsztaty, gdzie nareszcie najmłodsi mogą puścić więzy wyobraźni. Warsztaty odbywają się w specjalnie do tego stworzonym pomieszczeniu – Værksted.

Co roku też pod koniec czerwca i na początku sierpnia organizuje się letnią szkółkę artystyczną, w której uczestniczą właśnie najmłodsi. Zajęcia są odpłatne choć jest możliwość aplikacji o bezpłatne przyjęcie. Ilość takowych miejsc jest ograniczona.

Muzeum Arken
Muzeum Arken

Okolice Arken

Wypad do muzeum sztuki połączyć można z prawdziwym duńskim hygge na świeżym powietrzu! Genialne położenie Arken sprawia, że oprócz obcowania ze sztuką można po wizycie w muzeum plażować się – w pobliżu znajduje się plaża Ishøj Strand, spędzić czas na naturalnym placu zabaw czy urządzić sobie grilla dzięki ogólnodostępnej infrastrukturze piknikowej. Kochani zróbcie sobie fajny dzień, gdyż okazji do tego tutaj nie brakuje!

Ishøj Strand

Klub Arken

Jako rezydent Danii fajnym sposobem na spędzanie wolnego czasu jest przynależność do wszelkiego rodzaju muzealnych klubów. Członkostwo w klubie Arken, daje w zależności od formy, wiele korzyści takich jak:

 • darmowe wejście do muzeum przez cały rok
 • wysyłka muzealnego magazynu dwa razy w roku
 • zaproszenie na wystawy
 • zaproszenie na wykłady i wystawy specjalne
 • zniżki w sklepie
 • wstęp wolny do galerii sztuki Kestnergesellschaft w Hannoverze
 • wstęp wolny do norweskiego Centrum Sztuki Henie Onstad
 • zniżkę do teatru i na koncerty w Kulturium Musikteater
 • wiele więcej

Informacje praktyczne

 • Muzeum leży w Ishøj, a konkretnie w Ishøj Strandpark na południe od Kopenhagi.
 • Na miejscu znajduje się darmowy parking
 • Na terenie muzeum możliwe jest spożycie własnego jedzenia
 • Dzieci do lat 18 zwiedzają muzeum bezpłatnie
 • Najszybciej do Arken dojechać autostradą nr E20 / zjazd na Ishøj, ze stolicy można dojechać do stacji kolejowej Ishøj St., a stamtąd autobusem linii 128.

Nie pozostaje mi życzyć Tobie nic innego jak god fornøjelse! Przyjemności!

Iga Faurholt Jensen

Mieszkam w Danii od 2009 roku. Tutaj razem z moim mężem i dwójką naszych dzieci tworzymy polsko-duńską rodzinę. Zawsze uwielbiałam podróże i tym razem chcę Was zabrać w podróż po Danii. Ten najmniejszy kraj nordycki to coś więcej niż Kopenhaga czy Legoland, o czym będę Was chciała przekonać pokazując nowe nieznane miejsca, piękne plaże, porty i urocze miasteczka Danii.

View stories

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *