• Menu
 • Menu

Blå Flag – niebieska flaga a standard duńskich plaż

Chcesz być pewny, że kąpiąc się na duńskich plażach woda jest krystalicznie czysta i wolna od niechcianych bakterii i innych zanieczyszczeń? Zależy Tobie na dobrej infrastrukturze wokół plaż, bezpieczeństwie, ciekawych atrakcjach i zajęciach dla najmłodszych pociech? Jeśli tak to koniecznie szukaj plaż oznaczonych niebieską flagą. Czym jest i co w praktyce oznacza flaga Blå Flag?

Czym jest oznaczenie Blå Flag?

Blå Flag to oznaczenie w formie flagi, które gwarantuje, iż dana plaża zapewnia nam, odwiedzającym, bardzo dobre warunki naturalne. Za standard odpowiadają nie tylko władze gminy, ale również my plażowicze, turyści. Poprzez szereg „niebieskich zajęć” ( Blå Flag – aktiviteter ) organizowanych przez niebieskie centra ( Blå Flag – center) wyposaża się nas między innymi w wiedzę i informacje o tym jak najlepiej dbać o środowisko wokół plaż, co ciekawego ono skrywa i co może nam zaoferować.

Minimum raz w czasie sezonu kąpielowego konsulent duńskiego oddziału Blå Flag pobiera próbki na bakterie E-coli oraz enterokoki. Niezapowiedzianą wizytę może również złożyć międzynarodowy oddział organizacji Blå Flag. Jeśli próbki okażą się feralne niebieska flaga zostaje zniesiona. Co roku o status Blå Flag Strand walczy od kilkunastu do kilkadziesiąt plaż.

Skąd wzięło się oznaczenie Blå Flag?

Idea niebieskiej flagi powstała podczas Europejskiego Roku Ochrony Środowiska Naturalnego w 1987 roku. Dziś kierowana jest przez FFE – Foundation for Enviromental Education. FFE współpracuje z lokalnymi organizacjami parasolowymi – w Danii jest to organizacja Friluftrådet.

Oznaczenie niebieskiej flagi zakłada szereg warunków, które muszą być spełnione, by takowe otrzymać. Plaże, które mogą się takowym poszczycić zapewniają:

 • Czystą wodę w jeziorze/morzu
 • Sprzęt do udzielenia pierwszej pomocy oraz obecność ratownika w niektórych miejscach
 • Telefon w razie wypadku bądź dobry zasięg telefoniczny, by wezwanie pomocy było możliwe
 • Zajęcia promujące naturę i ochronę środowiska
 • Informacje na temat okolicznej natury i środowiska
 • Dostęp do środków sanitarnych
 • Możliwość wyrzucenia śmieci i ewentualnie ich sortowania

Szczególne zasady na plażach oznaczonych Blå Flag

 • Zakaz psów na plażach. Psy mogą jednak poruszać się w miejscach parkingowych, na promenadach czy ścieżkach niedaleko plaż. Jest wymóg prowadzenia psów na smyczy, a w szczególności w okresie od 1 kwietnia do 30 września. Wyjątek dla obecności psów stanowią czworonogi będące w pracy na przykład psy policyjne czy psy przewodnicze. Ważne i przydatne – dla czworonogów i ich właścicieli gminy starają się stworzyć plaże dla psów w innych miejscach niż Blå Flag Strand.
 • Jazda konna – owczem dozwolona, ale w okresie między 15 września a 31 maja.
 • Wodorosty – zaleca się nie usuwanie ich z plaż/ wybrzeży ze względu na biodywersję oraz część wodnego ekosystemu. Usuwanie wodorostów jest jednak dozwolone w momencie gdy utrudnia to dostęp do morza lub gdy zapach jest bardzo nieprzyjemny i irytujący w okresie kąpielowym. W Danii nie rzadkim widokiem jest więc traktor usuwający wodorosty, by przygotować plaże do sezonu kąpielowego.
 • Algi morskie – zadaniem gmin jest między innymi monitorowanie obecności oraz ilości alg w morzu. Widoczność w głąb wody nie może być mniejsza niż 1 metr. W sytuacji kiedy w wodzie pojawi się trująca odmiana alg bądź woda jest na tyle obrzydliwa, iż nie nadaje się do kąpieli, Blå Flag zostaje ściągnięta z masztu na czas kwitnienia alg.
 • Kąpiele w porcie – w Danii istnieje całkowity zakaz kąpieli w portach!

Blå Flag Center – Centrum niebieskiej flagi – Co to takiego?

We współpracy z gminami centra Blå Flag organizują w okresie lata zajęcia dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat fauny i flory morskiej oraz jak dbać i chronić duńskie wybrzeża. Wiele zajęć i spotkań jest darmowych, jeśli już kosztują to są to symboliczne kwoty.

Blå Flag Havne – porty oznaczone niebieską flagą

Inicjatywa, by stworzyć porty pod sztandarem Blå Flag ma na celu ochronę środowiska i otoczenia portu oraz podniesienie jego standardu z korzyścią dla Ciebie jako zwykłego użytkownika lub gościa.

Ponadto port oznaczony niebieską flagą musi być czysty i dobrze utrzymany, wyposażony w sprzęt ratunkowy, dobre warunki sanitarne, urządzenia do segregacji odpadów i wiele innych. To wszystko przyczynia się do dobrych doświadczeń w porcie.

Badepunkt

To nowe znaczenie wychodzące z ramienia organizacji Blå Flag. Idea polega na oznaczaniu małych punktów kąpielowych takich jak na przykład malutka zatoka lub nawet pomost do kąpieli. Wokół nich znajduje się często unikatowa fauna i flora.

Gdzie szukać plaż i punktów oznaczonych Niebieską Flagą?

Na oficjalnej stronie Friluftrådet znajduje się mapa wszystkich oznaczonych flagą punktów i plaż w Danii i za granicą. Jeśli więc szukacie plaży w Waszych okolicach, która wyróżnia się na tle innych kąpielisk zajrzyjcie tutaj.

Przyjemnego plażowania Wam życzę !

Po więcej praktycznych podróżniczych informacji o Danii zapraszam Was do działu Przewodniki.

Iga Faurholt Jensen

Mieszkam w Danii od 2009 roku. Tutaj razem z moim mężem i dwójką naszych dzieci tworzymy polsko-duńską rodzinę. Zawsze uwielbiałam podróże i tym razem chcę Was zabrać w podróż po Danii. Ten najmniejszy kraj nordycki to coś więcej niż Kopenhaga czy Legoland, o czym będę Was chciała przekonać pokazując nowe nieznane miejsca, piękne plaże, porty i urocze miasteczka Danii.

View stories

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *