Cmentarz kojarzy nam się często z miejscem nie tylko świętym, ale też miejscem, gdzie okazuje się duży szacunek. To co odróżnia duńskie cmentarze od polskich przykładowo jest ich funkcja oraz. Wbrew pozorom tutejsze miejsca pochówku nie są zarezerwowane tylko dla zmarłych.
Dowiedz się o różnych typach cmentarzy oraz jak wygląda procedura pochówku osób spoza kręgu Duńskiego Kościoła Ludowego.
Duński cmentarz – miejsce pochówku czy zielony park?
Jak wiadomo cmentarz w Danii to nie tylko miejsce pochówku lecz także dobrze funkcjonujący teren zielony, na którym często spotkamy spacerujące i odpoczywające osoby. Nie oznacza to absolutnie braku szacunku dla powagi miejsca. Jednakże to, iż na cmentarzu leżą zmarli nie powstrzymuje Duńczyków od relaksu w takim miejscu. Może dlatego, że tutejsze cmentarze bardziej nadają się do tego typu aktywności. W Danii bowiem nie stawia się ogromnych kamiennych płyt nagrobnych. Zamiast tego stoi niewielki kamień oraz zielone poletko z kwiatami. Zieleń i bujna roślinność jest zdecydowanie tym czynnikiem, który przeważa w krajobrazie duńskich cmentarzy.
Leśne cmentarze
Coraz bardziej popularną formą pochówku jest pochówek w środku lasu. Coraz częściej w całym kraju wydziela się w duńskich lasach obszar przeznaczony na tego typu pogrzeb. Oczywiście panują tu podobne zasady co przy pochówku tradycyjnym. Nie można spoczywać tu wiecznie i urny, bo tylko w urnie można zostać pochowanym, z czasem ulegają rozkładowi i zwalniają tym samym miejsce kolejnym zmarłym. Warto podkreślić, iż tutaj spoczywać może każdy bez względu na wyznanie religijne co niewątpliwie jest plusem przy tak multikulturalnym społeczeństwie jakim jest Dania.
Do tej pory mamy do czynienia w Danii z leśnym miejscem na pochówek oraz dedykowanym leśnym cmentarzem. Między tymi dwoma pojęciami jest różnica. Czym się kierować wyjaśniam poniżej.
Skovbegravelsesplads a skovkirkegård – leśny pochówek a cmentarz leśny.
Pochówek leśny i miejsca na tego typu pochówek znajdują się w prawdziwym lesie, kiedy zaś cmentarz leśny to wydzielona część egzystującego już cmentarza ze zwiększoną populacją drzew. Różnica polega także w zarządzie obydwu miejsc. Pochówek leśny znajduje miejsce w lasach państwowych lub prywatnych i zarządzany jest przez nadzorująca gminę natomiast leśny cmentarz przynależy do parafii. Poniżej odsyłam Was do strony z listą zarówno cmentarzy leśnych jak i pochówków leśnych w Danii.
Leśne cmentarze i pochówki w Danii
Cmentarze żydowskie
Spoleczność żydowska żyła i żyje nadal w Danii. Pierwsi Żydzi przybyli do kraju już wieku XVII, a pierwszy pochówek Żyda miał miejsce w 1693 roku. W stolicy znajdują się dwa spore cmentarze żydowskie, Mosaisk Nordre Begravelsesplads, cmentarz, na którym spoczywa ponad 6000 Żydów. Cmentarz nie przyjmuje już zleceń na nowe pochówki. Tę rolę przejął cmentarz żydowski leżący w dzielnicy Vesterbro. Spoczywa tam ponad 7000 tysięcy zmarłych.
W całej Danii znajduje się 6 żydowskich cmentarzy.
Pochówek emigrantów i osób niebędących członkami duńskiego folkekirke – kościoła ludowego.
Każdy urodzony w Danii obywatel staje się członkiem Folkekrike – Duńskiego Kościoła Ludowego. Członkostwo zapewnia pochówek na duńskim cmentarzu, dotacje finansowe do pogrzebu oraz obecność księdza.
Co więc z nami emigrantami? Co jeśli nadejdzie ten dzień? Jakie prawa nam przysługują?
Jeśli zmarły nie jest członkiem kościoła ludowego, nie jest możliwym odprawienie pogrzebu kościelnego. Zamiast tego odbywa się tzw. ceremonia cywilna. W niektórych przypadkach możliwa jest ceremonia w kościele lub skorzystanie z pomocy księdza podczas pogrzebu, nawet jeśli zmarły nie był członkiem duńskiego kościoła ludowego. Skontaktuj się z księdzem w parafii, w której mieszkasz lub mieszkał zmarły i dowiedz się o możliwościach. Największą różnicą pomiędzy ceremonią pogrzebu cywilnego a kościelną polega na tym, że podczas ceremonii cywilnej nie można wykorzystać kościoła, a jedynie kaplicę, jako miejsca ceremonii, a także nie może być przy pochówku obecny ksiądz. Ważnym jest również, by swoje ewentualne życzenia zapisać w dokumencie „Moja ostatnia wola”.
Jak przebiega cywilna ceremonia pochówku
Podczas ceremonii pogrzebu cywilnego sam decydujesz, w jaki sposób i gdzie odbędzie się ceremonia. Wiele osób decyduje się na ceremonię w kaplicy. W Danii nie ma specjalnych przepisów określających, gdzie można przeprowadzić ceremonię, można więc zdecydować się na jej zorganizowanie nad wodą lub na przykład w lokalnym ośrodku miejskim. Jedynym wymogiem jest to, aby ceremonia miała charakter tzw. przyzwoity i zakłócała spokoju i porządku publicznego. To od organizatora uroczystości, zależy, co powinna zawierać. Coś, co często powraca jako stały element, to śpiew i muzyka. Innymi elementami mogą być przemówienia, odczyty poezji, pokazy zdjęć lub filmy. Tak naprawdę granice wyznacza tylko wyobraźnia.
Gdzie zgłosić zgon
Niezależnie od tego, czy zmarły był członkiem kościoła ludowego, czy nie, śmierć należy zgłosić do kościoła w parafii, w której mieszkał zmarły. Zgłaszając zgon, musisz także powiadomić o tym czy będzie to pochówek tradycyjny w trumnie czy ciało będzie poddane kremacji.
Grób
Istnieje kilka różnych opcji miejsca spoczynku. Dlatego warto zapytać o dostępne opcje, a także o ceny poszczególnych typów grobów i miejsc spoczynku. Cmentarze duńskie, zarówno miejskie, jak i należące do kościoła ludowego, są miejscami pochówku dla każdego – niezależnie od tego, czy należy się do kościoła ludowego, czy nie. Dzięki temu zmarły może pochować urnę lub trumnę w ziemi na miejscowym cmentarzu. Ceny płyt nagrobnych różnią się znacznie w zależności od cmentarza, a także w zależności od tego, gdzie na cmentarzu znajduje się grób. Można umówić się na wycieczkę z miejscowym grabarzem lub księdzem, który opowie o możliwościach. Istnieją także cmentarze należące do określonych wspólnot wyznaniowych.
Zasady przy rozsypaniu prochu nad morzem
Istnieje również możliwość rozsypania prochów nad otwartym morzem. Nie ma konkretnych zasad określających, jak należy tego dokonać. Zabronione jest trzymanie urny w celach prywatnych. Dawniej na rozsypanie prochów trzeba było zwrócić się do Ministra Spraw Kościelnych o zgodę, dziś wystarczy jedynie wyznanie wiary i przyrzeczenie, że zmarły życzył sobie tego rytuału. Jeżeli zmarły nie zdążył sam spisać życzenia rozsypania prochów nad morzem, ty jako najbliższy krewny musisz podpisać oświadczenie i przyrzec, że zmarły życzył sobie, aby jego prochy zostały rozsypane.
Ile kosztuje pochówek?
Według Krajowego Stowarzyszenia Życia i Śmierci pogrzeb kosztuje średnio 15 000–20 000 koron. Według Begravelse Danmark, ogólnokrajowej sieci przedsiębiorstw pogrzebowych, z tejże kwoty koszt dla przedsiębiorcy pogrzebowego wynosi średnio 12 000–15 000 DKK. Wynagrodzenie przedsiębiorcy pogrzebowego obejmuje zazwyczaj:
- Rozmowę z bliskimi.
kontakt z księdzem, chórmistrzem, cmentarzem i kamieniarzem.
Zamówienie kwiatów, śpiewników i trumien.
Dekorację trumny. - Pomoc podczas ceremonii.
- Różne dokumenty, na przykład przedsiębiorca pogrzebowy powiadamia o śmierci firmę ubezpieczeniową i związek zawodowy zmarłego itp.
Pozostała kwota pokrywa koszty miejsca pochówku oraz koszty trumny/urny.
Jak widać, możliwości jest więcej niż samych ograniczeń. Dania jako kraj oferuje godny pochówek dla każdego bez względu na pochodzenie czy wyznanie religijne.
Zostaw komentarz