• Menu
  • Menu

Zima w Danii – jak spędzać czas?

Choć zima przez wiele lat mojego pobytu w Danii zmieniała swoje oblicze kilkakrotnie i dziś o klimat prawdziwej zimy coraz trudniej, nie oznacza to, że ten okres jest nudny i pozbawiony uroku. Nic mylnego!

Czy Dania jest ciekawym kierunkiem na zimę? Jako że Dania to mekka hygge, uwierzcie mi bądź nie Dania to fajny kierunek na spędzenie urlopu właśnie w tym okresie. Czego zatem można spodziewać się zimą w Danii?

Grudzień w Danii pachnie choinką i ryżem z cynamonem.
Co robić w tym świątecznym miesiącu?

❄️ Świąteczne tradycje

Tradycji grudniowych jest tu zatrzęsienie! A pierwszy grudnia jest dniem szczególnym. Tego dnia wprowadza się do duńskich domów drillenisse – skrzat psotnik. W telewizji rozpoczyna się transmisja 24-odcinkowego świątecznego serialu, a w czerwonej skarpecie pojawiają się co rana niewielkie podarki – to czas pakkekalender. Chcesz się zagłębić w te pierwszogrudniowe tradycje? Zapraszam Cię do artykułu poniżej.

❄️ Spróbuj duńskich świątecznych wypieków

Pebernødder, jødekager, finsk brød czy vaniljekrans to tradycyjne świąteczne wypieki. W rodzinie mojego męża co roku spotykamy na się na tak zwany Julebag – dzień wypiekania świątecznych ciasteczek. Na zakończenie dnia każdy dostaje puszeczkę z domowymi wypiekami, którymi raczymy się aż do wigilii! Oczywiście jako osoba odwiedzająca Danię możesz smakołyki te kupić w każdym niemalże sklepie. Smacznego!


❄️Julefrokost

To czego należy spróbować, a już na pewno będąc w odwiedzinach w kraju Andersen’a, to julefrokost – świątecznego lunch’u. Jest to okazja do tego, by spróbować dań, które częściowo pojawią się na duńskim wigilijnym stole. Pieczona kaczka, karmelizowane ziemniaki i ryż z ciepłym sosem wiśniowym to tylko jedne z nich. Wiele restauracji w całym kraju organizuje takie świąteczne bufety, więc okazji do skosztowania tego rodzaju duńskiej kuchni jest nie lada! Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Wam smacznego!

❄️ Świąteczny jarmark

Lubicie jarmarki bożonarodzeniowe? Bo ja uwielbiam! Co roku muszę pojawić się chociażby na jednym z nich. W Danii jarmarki są niezmiernie popularne i na pewno stanowią część świątecznego hygge. Oprócz pamiątkowych julenisser (świątecznych krasnali) koniecznie spróbujcie grzanego wina gløgg i tradycyjnych æbleskiver – małych okrągłych pączków serwowanych z marmoladą i cukrem pudrem.

Zima w Danii
Æbleskiver

Dla ciekawostki dodam, że w mieście, w którym mieszkam, a konkretnie na terenie zamku Gavnø odbywa się największy w Danii julemarked – jarmark bożonarodzeniowy. I faktycznie jest przeogromny! Przygotować się należy na tłumy ludzi. Jest pięknie i gwarnie. Warto odwiedzić ten jarmark choć raz. Poza tym mniejszych i klimatycznych jarmarków w Danii nie brakuje. W każdym większym czy mniejszym mieście znajdzie się świąteczne hygge.

Więcej o wydarzeniach na zamku Gavnø poczytasz tutaj.

❄️ Dzień świętej Łucji

Dzień świętej Łucji jest obchodzony corocznie 13 grudnia. Pamięć o tej męczennicy zagościła tutaj na dobre. Santa Lucia, bo tak nazywamy to święto w krajach skandynawskich, jest świętem pięknym. Ubrane na biało dzieci kroczą powoli główną nawą kościoła trzymając każde świecę w ręku i śpiewając psalmy. Na czele pochodu idzie dziewczynka z wieńcem siedmiu świeczek na głowie.

Tip: Jak szukać wydarzeń związanych z dniem świętej Łucji? W wyszukiwarkę wpisz Luciaoptog + nazwę swojej miejscowości. W wynikach powinny pokazać się zbliżające wydarzenie w Twojej najbliższej okolicy.
Dla osób spoza Danii, przebywających akurat w stolicy niesamowitym wydarzeniem będzie na pewno Santa Lucia na kopenhaskich kanałach. Kilkadziesiąt kajaków przybranych światełkami przepływa kanałami Kopnehagi śpiewając pieśni na część świętej Łucji.

❄️ Świąteczne zakupy

Świąteczne zakupy w Danii? Można tu naprawdę zbiednieć! Wszystkim polecam kupić choć jedną ozdobę choinkową od Georg’a Jensen’a, Rosendahl’a, Holmegaard Glas lub Kähler. Przepiękny dizajn i wysoka jakość wykonania posłuży Wam przez wiele lat. Bardzo popularne są tutaj również figurki dziadka do orzechów. Reasumując szykujcie więc portfele, bo tanio nie jest, za to satysfakcja z zakupu ogromna:-)

Okres całej zimy

❄️ Festiwale światła

Jak to zimą bywa dni są krótkie, a na dworze potrafi być szaro, buro i ponuro. ALE w Danii ogromną popularność zdobyły ostatnimi czasy festiwale światła. Sama uczestniczyłam już w takiej imprezie i muszę przyznać, iż jest to dość ciekawe i szczególne doświadczenie. Krótkie dni sprzyjają temu, by festiwal wypełnił te wieczorne ciemności dekoracjami ze światłem. Na jaki festiwal światła warto się więc wybrać?

❄️ Serialowe szaleństwo

Kto nie kocha skandynawskich seriali? Czy znajdzie się ktoś taki? Co roku do mojej listy obejrzanych seriali Północy dołączają kolejne pozycje. Każdego roku też na Instagramie i Facebooku pojawiają się moje serialowe propozycje na zimowe wieczory. Co warto zatem obejrzeć jeśli chodzi o duńską produkcję?

  1. Drømmeren – Karen Blixen bliver til – Biografia sławnej duńskiej pisarki uszyta z jej snów.
  2. Carmen Curlers – To nowy serial dramatyczny o przedsiębiorcy Axelu oraz energicznej żonie farmera Birthe, którzy w latach 60’ tworzą największe miejsce pracy w Danii za pomocą małego elektrycznego papilota.
  3. DNA – 1 i 2 sezon – Kriminał, którego akcja pierwszego sezonu dzieje się w Danii, Francji i Polsce. Z niecierpliwością wyczekuję drugie sezonu, który ukaże się w połowie grudnia.
  4. Riget Exodus ( polecam obejrzeć najpierw 3 pierwsze sezony z 1994 roku) – Thriller o komicznym zabarwieniu. Akcja dzieje się w państwowym szpitalu Rigshospital. W ostatniej części kultowej serii Lars’a von Trier’a demoniczna siła ponownie zmaterializowała się w szpitalu. Pewnej burzliwej nocy lunatyczka Karen zostaje wezwana przez tajemniczy głos i udaje się do szpitala w poszukiwaniu odpowiedzi.
  5. Ingen vej tilbage – Kiedy dwoje przyjaciół na seks bez zobowiązań Nanna i Lasse, postanawiają dać szansę swojemu związkowi, Nanna szybko zachodzi w ciążę. Ale jest coś, o czym Nanna nie powiadomiła Lasse. Czy związek przetrwa tajemnice?
❄️ Wizyty w muzeum

Muzea w Danii to ogromna atrakcja sama w sobie. Są one z reguły bardzo kreatywne, dostosowane do każdego wieku i interaktywne. W duńskich muzeach spędzić można godziny, świetnie się bawiąc i przy tym edukując. Od razu zaznaczam, że tutejsza oferta muzealna jest przeogromna!

❄️ Morsowanie

Morsowanie w ostatnim czasie stało się niemalże nowym duńskim sportem narodowym. Jako że dostęp do morza jest idealny, trudno się dziwić że kultura morsowania rozwinęła się tutaj tak bujnie. Kto jest odważny i komu lodowata woda nie straszna powinien spróbować morsowania w duńskich wodach. Chociaż morsować możemy się tutaj niemalże w dowolnym miejscu godne uwagi propozycje poniższych spotów są pięknie położone wśród natury, nierzadko też z dostępem do przebieralni czy sauny.

  • Havnebadet Århus Ø
  • Almindesø – Østre Søbad
  • Faaborg Havn
  • Bogense Søbad
  • Sorø Sø
  • La Banchina
  • Kastrup Søbad
  • Helgoland Søbadeanstalt

❄️ Wizyty w SPA

Jedną z super opcji spędzania wolnego czasu w okresie zimy, a jednocześnie wygrzania się i zadbania o własne ciało i umysł są wizyty w SPA. Dania posiada długoletnie tradycje jeśli chodzi o hotele położone bezpośrednio nad morzem. Są to tak zwane badehoteller. Założeniem takiego badehotel był łatwy dostęp do natury, świeżego morskiego powietrza i dobroczynnych kąpieli w morzu.

Z czasem kultura SPA rozwinęła się na tyle, że dziś jest to wspaniała forma spędzania wolnego czasu przez cały rok, a w szczególności w ciemnym i szarym okresie zimy. Poniżej wybrałam 10 zielonych i zrównoważonych miejsc Spa i Wellness, które oprócz kilkodniowych pobytów oferują dzienne SPA. Nie musisz więc posiadać zasobnego portfela, zobligować się do noclegu, by skorzystać z tej formy spędzania wolnego czasu w Danii.

  1. Sydthy Kurbad – Świetne miejsce na całodzienny relaks dla duszy i ciała. W kompleksie do dyspozycji są trzy typy saun; fińska, biosauna, sauna połączona z terapią światłem oraz grota solna. Ponadto skorzystać można z łaźni parowej, łaźni z zimną wodą, podgrzewanych ławek z możliwością kapieli stóp, kabin z podczerwienią oraz basenu z masażem i muzyką relaksacyjną. W ogrodzie czekają na Was; podgrzewane balie z wodą, sauna ze szklaną podłogą oraz ogrzewane tipi. Uff… zrobiło się gorąco! W ofercie są także zabiegi upiększające.
  2. Fjordgaarden Kurbad – Miejsce posiada certyfikat Green Key. Kosmetyki stosowane do zabiegów wellness są w 100% wegańskie i nie zawierają barwników, silikonów, siarczanów i mikro plastiku. Produkty wykorzystywane w strefie komfortu są wytwarzane z wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych, a ich pakowania nadają się do recyklingu.
  3. Alsik Spa – Spory wachlarz zabiegów wellness. Każdy zabieg daje przepustkę do pokoju Silent Mind i Salt Lounge. Korzystając ze strefy basenowej mamy dostęp do Aurora Cave, Fire Lounge, Infinity Pool ze słoną wodą, Foot Lounge, łaźni parowej, sauny oraz kafejki serwującej zdrowe, organiczne posiłki.
  4. Vejle Fjord Hotel – Hotel posiada certyfikat Green Key, hotel stara się obecnie o brązowy medal ekologii co w praktyce oznacza, że w przyszłości 30-60% żywności wykorzystywanej do komponowania hotelowych posiłków będzie pochodzić z ekologicznych upraw.
  5. Hotele Comwell Kellers Park I Comwell Borupgaard – Te dwa hotele SPA jak i cała sieć hoteli Comwell pochwalić się może brązowym medalem ekologii, certyfikatem Green Key oraz członkiem koncepcji ReFood. Ryby pochodzą z lokalnych połowów, a mięso z ekologicznych farm. W karcie meny króluje coraz więcej warzyw i z ograniczeniem mięsa. W oddziale SPA goście korzystać mogą z kosmetyków pozbawionych parabinów i zawierających naturalne olejki.
  6. Thorséng Natur Resort – pięknie położony resort na wyspie Tåsinge blisko lasu i morza jest miejscem szczególnym. Resort serwuje dania prawie w 100 % organiczne i wegańskie. Dania są także bezglutenowe i bez cukru. W swojej ofercie zabiegów spa i wellness Thorséng Natur resort ma między innymi zajęcia z jogi, oferuje floating, terapię dźwiękiem i silwoterapię. Nie zabraknie też basenu z ciepłą wodą i sauny. Wszystko w całkiem cenowo przystępnych pakietach dziennych.
  7. Great Northern Spa og Wellness – Hotel I SPA położony w środku pola golfowego. Piękny i bardzo ciekawy architektonicznie budynek i jego wnętrza zachęcają do pobytu nie tylko miłośników golfa.
  8. Kurhotel Skodborg – Hotel pochwalić się może certyfikatem Green Key. Serwuje się tu organiczne posiłki, a do sprzątania wykorzystuje produkty certyfikowane symbolem przyjaznym dla środowiska. W 2022 hotelowa restauracja otrzymała brązowy certyfikat Green Restaurant.
  9. Strandhotel Marienlyst – Kolejny hotel i SPA certyfikowany symbolem Green Key. Do dyspozycji gości dostępne są; podgrzewane baseny, sauna panoramiczna oraz jedna usytuowana na plaży. do tego dorzucamy grotę solną, pomieszczenie do zabiegów SPA, salę z kominkiem i kafejkę.
  10. Scandic Spectrum – Hotel w centrum Kopenhagi z widokiem na kanał. Hotel certyfikowany jest zielonym łabędziem co oznacza, że do sprzątania używa się tylko i wyłącznie produktów bezzapachowy i przyjaznych dla skóry. Strefa wellness jest bardzo intymna. Dla gości dostępna jest sauna fińska i łaźnia parowa, basen o długości 25 metrów, zimne prysznice i pomieszczenie do jogi.
    Woda z cytryną, herbata i owoce są dla każdego korzystającego z wellness.

Uff! Ależ się tego nazbierało! Chyba nikt mi teraz nie zarzuci, że zima tu jest nie do przetrwania. Morze inspiracji do ciekawego spędzania wolnego czasu i hygge. Kończąc dorzucam codzienne spacery, również mimo niepogody, bo jak wiecie Nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednie ubrania 😉

Przyjemności i bawcie się dobrze!

Iga Faurholt Jensen

Mieszkam w Danii od 2009 roku. Tutaj razem z moim mężem i dwójką naszych dzieci tworzymy polsko-duńską rodzinę. Zawsze uwielbiałam podróże i tym razem chcę Was zabrać w podróż po Danii. Ten najmniejszy kraj nordycki to coś więcej niż Kopenhaga czy Legoland, o czym będę Was chciała przekonać pokazując nowe nieznane miejsca, piękne plaże, porty i urocze miasteczka Danii.

View stories

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *