• Menu
  • Menu

Dania rowerowym rajem – przewodnik po trasach rowerowych

Rowerów chociażby w stolicy Danii jest więcej niż samych jej mieszkańców, a kultura jeżdżenia na rowerze czyni ten kraj jednym z największych rowerowych potęg świata i dzięki ogromnej infrastrukturze ścieżek jednym z najbardziej przyjaznych krajów dla rowerzystów. Dania świetnie nadaje się również do zwiedzania na dwóch kółkach. Rowerem jesteśmy w stanie dotrzeć też tam gdzie auto już niekoniecznie. Dlaczego warto wybrać się na rowerową przygodę właśnie w Danii?

Ponad 12 000 kilometrów krajowych i lokalnych ścieżek rowerowych pokrywających Danię jak pajęczyna sprawia, że to kraj idealny dla wielbicieli tego dwukołowego wehikułu. Czy Dania faktycznie jest rowerowym rajem? Zacznijmy najpierw od stolicy Kopenhagi, którą kilkakrotnie z rzędu ogłoszono miastem najbardziej przyjaznym rowerzystom i zobaczmy czy zachęcę Cię do rowerowego urlopu w Danii 🙂

Kopenhaga pod znakiem roweru

Stolica Danii od kilku lat mianowana jest najbardziej przyjaznym miastem dla rowerzystów na świecie. Czy tak faktycznie jest? Na to pytanie Wam bezpośrednio nie odpowiem, bo moje jeżdżenie na rowerze na duńskiej wsi ma się nijak do tego w stolicy :-P. Jednakże infrastruktura rowerowa w stolicy jest świetna i temu zaprzeczyć nie można. To czym Kopenhaga może się poszczycić to pojawiającymi się cały czas nowymi trasami rowerowymi, ciekawymi też pod względem architektonicznym. Tak więc zwiedzanie stolicy Danii na dwóch kółkach to bez wątpienia ciekawe doświadczenie.

Dania rowerowym rajem

Powody, dla których warto zwiedzać Danię rowerem

  1. Po pierwsze jazda na rowerze to po prostu styl życia w Danii. Wybierając rower identyfikujesz się z mieszkańcami kraju, którzy korzystają z roweru na codzień. W dużych miastach nie dziwnym jest widok pracowników biurowych pędzących na rowerze w garniturach i teczkach w ręku czy eleganckich kobiet w spódnicach i wysokich obcasach.
  2. Rower to świetny sposób na zwiedzanie kraju.
  3. Teren Danii jest zdecydowanie przyjazny rowerzystom. Jest tu względnie płasko choć jeśli szukasz wyzwań to jutlandzkie wzgórza świetnie się do tego nadają.
  4. Wypożyczalnie rowerów są szeroko dostępne w całym kraju. Rower jest na tyle integralną częścią duńskiej kultury, że z jego zdobyciem nie będziesz miał tu żadnych problemów.
  5. To dobry sposób na zadbanie nie tylko o własną kondycję lecz również o kondycję naszej planety.

Zasady jazdy na rowerze w Danii

  • Każdy rower musi być wyposażony w dzwonek, białe reflektory z przodu, żółte na pedałach i czerwone z tyłu roweru. Jest to standardem w Danii, dlatego zabierając swój własny rower do Danii musisz się upewnić, że spełnia on warunki obowiązujące w kraju klocków Lego.
  • Poruszając się rowerem po ciemku konieczne jest posiadanie białego światła z przodu i czerwonego z tyłu.
  • Osoby powyżej 15 roku życia mogą transportować maksymalnie dwójkę dzieci w odpowiednio do tego przeznaczonych siodełkach.
  • w Danii nie ma nakazu noszenia kasku podczas jazdy. Natomiast kask jest tu bardzo zalecany dla bezpieczeństwa przede wszystkim własnego.
  • Będąc częścią ruchu drogowego, jazda odbywa się prawą stroną. W dużych miastach nie ma możliwości skrętu w lewo wraz z innymi pojazdami. Należy przejechać na drugą stronę drogi i ustawić się do przejazdu w wybranym kierunku.

Jak zaplanować trasę rowerową?

Do zaplanowania swojej trasy świetnie nadaje się aplikacja Naviki. Dostępna jest w kilku wersjach językowych w tym po polsku. W aplikacji zaplanować można trasy odpwiednie dla codziennego transportu rowerem, czasu wolnego, jazdy rowerem górskim i wiele więcej. Aplikacja jest sama w sobie darmowa natomiast niektóre funkcje są odpłatne. Często z tej właśnie aplikacji korzystają duńskie instytucje promujące ruch i spędzanie czasu na świeżym powietrzu oraz podwykonawcy tworzący tutejsze trasy rowerowe. To napewno świetne narzędzie do zaplanowania rowerowego urlopu w Danii i nie tylko.

Dania rowerowym rajem – trasy rowerowe w Danii

Krajowe trasy rowerowe

W Dani dostępnych jest 11 krajowych tras o długości ponad 4000 kilometrów. Trasy oznaczone są na czerwono z białym numerem w środku. Trasy nieparzyste 1-9 biegną z północy na południe kraju, natomiast trasy parzyste od 2-8 za wschodu na zachód.

Mapę krajowych tras rowerowych znajdziesz na duńskiej stronie Zarządu Dróg – Vejdirektoratet

Lokalne i regionalne trasy rowerowe

Tego typu trasy korzystają z podobnego systemu co krajowe. Trasy regionalne oznaczone są numerami od 16-99, a lokalne od 100-999.

7 najpiękniejszych tras rowerowych w Danii

Trasa Morza Bałtyckiego – 820 km

Ta trasa rowerowa w kształcie ósemki przebiega przez jedne z najpiękniejszych obszarów wybrzeża Danii, w tym fiordy na zachód od mostu Lillebæltsbro, archipelag wysp u wybrzeża Południowej Fionii i klify na wyspie Møn. Przemieszczanie się z wyspy na wyspę jest głównym założeniem tej trasy. Tutaj będziesz przejeżdżać przez mosty lub przemieszczać się na przyjaznych rowerzystom promach. Wszystko po to, by odkrywać ciche wyspy i spokojne plaże, kontynuując pętlę na południu Jutlandii.

Dokładny opis trasy znajdziesz tu – Baltic Sea Cykle Route

Opis każdego etapu wraz z ważnymi wskazówkami i praktycznymi informacjami znajdziesz w pliku PDF – Baltic Sea Cykle Route PDF

Trasa Morza Północnego – 560 km

Od granicy z Niemcami na południu do północnego krańca Skagen droga ta prowadzi wzdłuż krajowej trasy numer 1. Droga prowadzi przez jedne z jej najlepszych terenów wiejskich, obok pięknych wiosek rybackich i unikalnych obszarów przyrodniczych. Wzdłuż trasy miniesz tereny Morza Wattowego – wyjątkowe środowisko naturalne, w wodach których żyją foki i jedne z najsmaczniejszych ostryg w kraju. Na szczycie czeka na Ciebie Grenen – najbardziej wysunięty na północ punkt Jutlandii, gdzie spotykają się morze Północne z Bałtyckim.

Mapa trasy dostępna jest na stronie EuroVelo. Duńska część trasy oznaczona jest na żółto – The North Sea Route

Trasa wokół fiordu Limfjord – 600 km

Limfjord to największy obszar fiordów w Danii, około 180 km wysp, zatok i portów, gdzie ląd łączą małe promy oraz mosty. Obszar ten był zamieszkiwany przez Wikingów ponad tysiąc lat temu, a trasa prowadzi wokół fiordu po płaskich odcinkach i zalesionych grzbietach, z łagodnymi krajobrazami na wschodnim wybrzeżu, aż po bardziej wzburzone morze na wybrzeżu Morza Północnego.

Trasa wokół fiordu Limfjord to trasa krajowa numer 12

Trasa Starożytna – 450 km

Ta historyczna piesza i rowerowa trasa prowadzi z Padborga na południowej Jutlandii, przez morenowe wzgórza aż do Frederikshavn na północy Jutlandii. Niegdyś był to szlak pielgrzymów, kupców i rzemieślników, dziś daje możliwość przemierzenia kręgosłupa Jutlandii z południa na północ lub odwrotnie i podziwiania jej zróżnicowanej przyrody i krajobrazu.

Trasa w formie papierowej opisana jest w 3 językach; duńskim, angielskim i niemieckim i dostępna jest w księgarniach:

Bog & Idé – Hærvejen

Saxo – Hærvejen

Możliwe jest również załadowanie oraz wydruk map na oficjalnej stronie Visit Denmark – The Ancient Road

Trasa Fiordów – 275 km

Zaczynając w Roskilde, około 40 km od Kopenhagi trasa ta prowadzi przez fiord Roskilde i Isefjord w północnej i zachodniej części Zelandii. Trasa jest względnie płaska i przylega do wybrzeża fiordu z widokiem na morze i drogami wolnymi od samochodów.

Wirtualna mapa trasy dostępna jest na stronie i aplikacji Naviki The Fjord Path

Trasa Przygraniczna – 130 km

Trasa ta prowadzi przez obszar, na którym łączą się północne Niemcy i południowa Jutlandia (obszar, który w 2020 roku świętował historyczne zjednoczenie). Biegnie ona od Morza Północnego do Morza Bałtyckiego i tworzy zygzak przez granicę od śluzy Vidå w pobliżu Højer na szczyt portu we Flensburgu.

Mapa trasy na stronie rowerowej nawigacji Naviki – The Border Route

Trasa z Kopenhagi do Gedser

Trasa z Kopenhagi do najdalej na południe wysuniętego cypla Danii – Gedser ciągnie się przez 302 km. Doświadcz jeszcze więcej Falster, Møn i Zelandii na trasie między Gedser a Kopenhagą. Dziesięć oznakowanych tras panoramicznych oferuje jednodniowe okrężne wycieczki rowerowe zaczynające i kończące się w tym samym punkcie.

Trasa oraz jej poszczególne etapy znadziesz na stronie Bikeway Berlin – CopenhagenEtap na terenie Danii


Dania rowerowym rajem

16 panoramicznych tras rowerowych na zachodnim wybrzeżu Danii

  1. Tønder – Schackenborg – 41 km
  2. Rømø – 29 km
  3. Ribe – Kammerslusen – Vadehavecentret – 28 km
  4. Wokół Fanø – 26 km
  5. Oksbøl – Vejers Strand – 26 km
  6. Henne Strand – Filsø – Blåbjerg – 20 km
  7. Nymindegab – Bork Havn – Nørre Nebel – 42 km
  8. Vedersøklit – Stadil – 27 km
  9. Lemvig – Trans Ferring – 44 km
  10. Agger – Hurup – Bedsted – 43 km
  11. Dyrenes Paradis – trasa Zwierzęcy Raj – 44 km
  12. Blokhus – Tranum – 49 km
  13. Blokhus – Saltum – Hune – 27 km
  14. Hirtshals – Mygdal – Tornby – 44 km
  15. Hirtshals – Uggerby – 35 km
  16. Ålbæk – Hulsig – 41 km

Dokładny opis tras oraz bezpośredni link do rowerowej nawigacji Naviki znajdziesz na oficjalnej stronie Vestkysten:

Mapa 16 tras rowerowych na zachodnim wybrzeżu Danii – zdjęcie: Vestkystruten.dk

10 panoramicznych tras rowerowych we wschodniej Danii

  1. Rødvig – Store Heddinge – Stevns Klint – 42 km – Przejażdżka rowerowa przez geologię Danii – od śladów wyginięcia dinozaurów w Stevns Klint po średniowieczną posiadłość i 700-letni kościół, który prawie zapadł się do morza. Mapa trasy w PDFie
  2. Præstø – Stavreby Havn – 34 km – Pagórkowate krajobrazy i małe kręte drogi – tak w skrócie można opisać tę trasę. Trasa prowadzi aleją rododendronów w zielonym lesie bukowym, a ze szczytów wzgórz można podziwiać spokojne, błękitne morze. Koniecznie zrób sobie przerwę w porcie Stavreby – najmniejszym aktywnym porcie rybackim w Danii, gdzie idylliczne krajobrazy sprawiają, że ​​czas się zatrzymuje. Mapa trasy w PDF-ie
  3. Stege – Keldby – Udby – 42 km – Trasa prowadzi cichymi wiejskimi drogami przez urocze wioski z domami z muru pruskiego.
  4. Stege – Udby – Nyord – Ulvshale – Wyrusz w morze małych eksploracji wokół lasów i wiosek Møn: Zaczynając od przejazdu przez historyczną średniowieczną bramę w Stege, podążasz przez las pokrzywionych drzew i wioskę Nyord – wyspy wolnej od samochodów. Mapa trasy w PDF-ie
  5. Høj Møn – 18 km – Strome wzniesienia na trasie zapewniają zakwasy nie tylko w nogach. Oferują również niesamowite widoki na białe klify Møn, turkusowe morze i dziką przyrodę. Część trasy pokonuje się po zboczu wzgórza z nieustannym widokiem na Bałtyk. Zrób sobie zasłużoną przerwę i ciesz się duńską przyrodą, w najwspanialszym swoim wydaniu. Mapa trasy w PDF-ie
  6. Nykøbing Falster – Hannenov – 24 km – Drzewa bukowe tworzą piękny zielony dach, gdy przejeżdżasz przez trzy duże lasy na wyspie Falster. Wewnątrz lasów znajdziesz starożytne kurhany i oazy, w których możesz cieszyć się widokiem promieni słonecznych przebijających się przez wierzchołki drzew. Mapa trasy w PDF-ie
  7. Nykøbing Falster – Guldborg – 44 km – Przeżyj Danię, når det er bedst, jadąc rowerem wybrzeżem Guldborgsund. Ciesz się niemal ciągłym widokiem na cieśninę, charakterystyczne żółte pola rzepakowe, piękne lasy bukowe i sady jabłkowe dużych posiadłości. Koniecznie zatrzymaj się w małej wiosce Guldborg. Mapa trasy w PDF-ie
  8. Nykøbing Falster – Marielyst – wyspa Falster wydaje się większa, gdy jeździ się rowerem od wybrzeża do wybrzeża. Panoramiczne widoki z młyna i starej wieży ciśnień to jedne z atrakcji na trasie. Koniecznie trzeba skręcić w stronę przytulnego, zabytkowego miasta Nykøbing Falster. Zakończ podróż zasłużoną kąpielą na jednej z najlepszych duńskich plaż w Marielyst. Mapa trasy w PDF-ie
  9. Marielyst – Væggerløse – 24 km – Ta trasa świetnie nadaje się zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Na każdym rogu trasy czekają Cię zabawy i wyzwania! Mapa trasy w PDF-ie
  10. Feddet – Fakse – 36 km – Na tej trasie rowerowej przemieszczasz się w pobliżu wielkich i małych cudów natury. Wysoko w powietrzu można obserwować lęgowe ptactwo wodne nad fiordem Præstø. Na powierzchni ziemi można polować na skamieliny i zęby rekina wśród lazurowych jezior Faxe Kalkbrud. Mapa trasy w PDF-ie



Noclegi przyjazne rowerzystom

W Danii dla wszystkich pasjonatów rowerów i aktywnego spędzania czasu na dwóch kółkach powstała inicjatywa Bed + Bike. Jest to nic innego jak certyfikowana oferta noclegowa, która oferuje serwis dopasowany do oczekiwań rowerzystów. W miejscach Bed+Bike znajdują się między innymi stacje do ładowania baterii rowerowych, pompki do rowerów i wiele więcej.

Oznaczenie Bed+Bike

Rowerowe ciekawostki prosto z Danii

  • Cena za 1 km ścieżki rowerowej wynosi około 8 mln koron. Dla porównania, 1 km autostrady kosztuje 70-100 mln koron, a 1 km metra kosztuje 1 mld koron.
  • Kopenhaga oferuje 350 km ścieżek rowerowych. Posiada także „autostradę rowerową” o szerokości 4 metrów, w tym pitstopy do pompowania opon i drobnych napraw.
  • Duńczycy jeżdżą średnio 1,6 km dziennie, co czyni ich jedną z najbardziej kochających rowery nacji krajów w Europie, wyprzedzanym tylko przez Holendrów, którzy przemierzają średnio 2,5 km dziennie.
  • Holandia i Dania to te kraje na świecie, w których większość podróży transportowych odbywa się na rowerze. W Holandii jest to 27%, w Danii 18%, a w USA jest to marny 1% wszystkich przewozów rowerem.
  • 46% wszystkich dorosłych Duńczyków wsiada na rower przynajmniej raz w tygodniu. Jest używany jako środek transportu do pracy lub szkoły lub do ćwiczeń.
  • Jako rowerzysta pomagasz dbać o środowisko. Na przykład jeśli masz 5 kilometrów do pracy i zabierasz rower zamiast samochodu, oszczędzasz środowisko o około 300 kg CO2.

No i jak? Kogo przekonałam do urlopu w Danii na dwóch kółkach? Dajcie znać w komentarzach:-)

Iga Faurholt Jensen

Mieszkam w Danii od 2009 roku. Tutaj razem z moim mężem i dwójką naszych dzieci tworzymy polsko-duńską rodzinę. Zawsze uwielbiałam podróże i tym razem chcę Was zabrać w podróż po Danii. Ten najmniejszy kraj nordycki to coś więcej niż Kopenhaga czy Legoland, o czym będę Was chciała przekonać pokazując nowe nieznane miejsca, piękne plaże, porty i urocze miasteczka Danii.

View stories

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 komentarze