• Menu
  • Menu
Dodekalitten - duńska Wyspa Wielkanocna

Dodekalitten – duńska wersja Wyspy Wielkanocnej

Wyspa Wielkanocna czy angielski Stone Hendg? Dwanaście posągów, dawnych Lollów ustawionych w kręgu, sprawuje pieczę nad wodami Småland. Miejsce wydaje się przenosić nas do czasów odległych.

Krąg dwunastu granitowych słupów, każdy mierzący od 7-9 metrów i ważący między 25-45 ton. Jest co kuć. Gdy po raz pierwszy czytałam o Dodekalitten pierwszą myślą, która wpadła mi do głowy był angielski krąg świętych kamieni Stonehenge . Natomiast twarze Lollów, przypominały bardziej swoich kuzynów z Wysp Wielkanocnych. Niemniej, posągi dawnych mieszkańców wyspy Lolland zrobiły na mnie ogromne wrażenie, dlatego też koniecznie chciałam zobaczyć je na żywo. Okazja natrafiła się podczas trwających w Danii ferii jesiennych. Razem z moją blogową towarzyszką Anią i dwójką moich chłopaków wyruszylismy w końcu w stronę wyspy Lolland. Dziś Dodekalitten kojarzy mi się z magią, silnymi mężczyznami panującymi niegdyś na lollandzkich ziemiach i duchem duńskiej historii. Jak powstała idea Dodekalitten nazywanego duńską Wyspą Wielkanocną? O tym w kolejnym akapicie.

Jak powstał Dodekalitten

Idea dwunastu posągów zrodziła się w głowie rzeźbiarza Thomasa Kadziola, i to w takim momencie jego życia, w którym poczuł, że jego prywatna sytuacja życiowa znalazła odzwierciedlenie w jego pierwszym wyrzeźbionym posągu. To wtedy też powstał pomysł wyrzeźbienia kolejnych, a w końcowym rezultacie 12 granitowych posągów, symbolizujących jego przeżyte dotychczas życie. Posągi więc, za misję obrały sobie możność utożsamiania się nas samych z tym, co widzimy w twarzach Lollów.

Kim jest autor kamiennych posągów?

Autor posągów, Thomas Kadziola, przez większość swojej kariery pracował w kamieniu, żelazie, brązie i drzewie. Kadziola znany jest ze swojej instalacji Karakterminimeringsmaskine, wystawionej w Vordinborgu oraz krajowej wystawy Kong Knuds Høj (Wzniesienie Króla Knud’a) niedaleko miejscowości Horslunde w 2007 roku. Jednakże to jego kamienne głowy sprawiły, że Kadziola jest dziś rozpoznawalnym artystą. Prace rzeźbiarza znaleźć można w całym kraju, m.in. w Centrum Sztuki Dronninglund, miastach Svenborg, København, Albertslund, Borup, Vordinborg, Nykøbign Falster i Nakskov. Rzeźbiarz uczestniczył również w międzynarodowych sympozjach, między innymi Aswan w Egipcie, sympozjum wapienia w Les Géants du Nideck we francuskiej Alzacji czy niemieckim Lübeck, gdzie wystawiał swoje dzieło pod nazwą Ib.

Muzyka wokół Dodekalitten

Całości dwunastokręgu dopełnia magiczna muzyka skomponowana przez amerykańskiego emigranta, mieszkającego w Danii od wielu, wielu lat, Wayne’a Siegela. „Solkreds” (Słoneczny Krąg ) to instalacja muzyczna składająca się z usytuowanych pod każdym posągiem głośników. Na dźwięk składa się 12 różnych głosów, od łagodnych do ciężkich i dramatycznych tonów. Wayne inspirował się dźwiękami natury, a muzyka jego autorstwa sączy się z głośników każdego dnia od wschodu do zachodu słońca.

Natura wokół Dodekalitten

Obszar wokół posągów jest pod ochroną. Ponadto, niedaleko kręgu, znajdują się 2 najlepiej zachowane wzniesienia z epoki żelaza. Wzniesienie Glentehøj zostało wybudowane w roku 3200 p.n.e. i znajduje się około 300 metrów od Dodekalitten. Kolejnym wzniesieniem jest Jættestuen, wysokie na 5 m i szerokie na 30. Wzgórek wykopano w 1842 roku i nadal można do niego wejść. W okolicach znajdują się jeszcze 3 inne zachowane wzniesienia. Kiedyś było ich w sumie 11.

Dodekalitten

Wzniesienie Glentehøj

Ravnsborg bakker

Wzgórza Ravnsborg to najbardziej wyboisty teren wyspy Lolland. Na wzgórzach Ravnsby leżą pradawne groby Baunehøj i Glentehøj. Wspomniany we wpisie dwunaqstokrag Dodekalitten i stare ruiny twierdzy Ravnsborg dopełniają krajobrazu wzgórz. Ze szczytów rozciąga się piękny widok na wody Småhavet.

Ruiny twierdzy Ravnsborg


Informacje praktyczne

Dojazd

By odwiedzić dwunastokrąg Dodekalitten, najlepiej zatrzymać się w porcie Kragenæs. Stamtąd prowadzi już ścieżka oraz drogowskazy. Z Kopenhagi najlepiej dojechać autostradą numer E47, po czym zjechać na drogę krajową numer 289.

Wydarzenia

Dodekalitten jest miejscem dla wielu wydarzeń i eventów, głównie muzycznych i często oprawionych efektami świetlnymi. Do tej pory miejsce miały tu koncerty muzyki rockowej, koncerty muzyki klasycznej przy pełni księżyca i wiele innych.

Dodekalitten
Foto by www.dodekalit.dk
Dodekalitten
Foto by www.dodekalit.dk
Co zobaczyć w okolicach Dodekalitten

Dodekalitten odwiedzać można cały rok. Cały czas trwają prace nad kolejnymi posągami, gdyż projekt nie jest jeszcze w pełni ukończony. Osobiście uwielbiam atmosferę tego miejsca i mam nadzieję, że i większości z Was też się ono spodoba.

Iga Faurholt Jensen

Mieszkam w Danii od 2009 roku. Tutaj razem z moim mężem i dwójką naszych dzieci tworzymy polsko-duńską rodzinę. Zawsze uwielbiałam podróże i tym razem chcę Was zabrać w podróż po Danii. Ten najmniejszy kraj nordycki to coś więcej niż Kopenhaga czy Legoland, o czym będę Was chciała przekonać pokazując nowe nieznane miejsca, piękne plaże, porty i urocze miasteczka Danii.

View stories

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *