• Menu
  • Menu
Karrebæksminde i Enø

Friluftsliv w Danii – czyli spędzanie czasu wolnego wśród natury

Dania okazuje się być krajem, którego mieszkańcy poświęcają najwięcej czasu na aktywność w czasie wolnym. Zresztą przy takich możliwościach jakie stwarza państwo duńskie nie mogło by być inaczej.

Duńczycy najbardziej aktywną nacją Unii Europejskiej? Jak oni to robią? Prozdrowotna polityka w Danii jest bardzo dobrze rozwinięta. To, że Duńczycy sami też lubią się ruszać jest zaletą samą w sobie. Dowodem tego są ostanie wyniki Europejskiego Urzędu Statystycznego Eurostat, pokazujące, że aż 31 procent mieszkańców Danii zużywa 5 godzin tygodniowo na aktywność fizyczną w czasie wolnym. Tym samym plasuje to Danię na pierwszym miejscu najaktywniejszych nacji Unii Europejskiej! Sådan Danmark! Jeśli jesteśmy już przy temacie aktywności fizycznej, duńskie zarządy i kluby stwarzają wspaniałą możliwość do spędzania czasu na świeżym powietrzu, a przy tym okazję do bycia aktywnym i zdrowszym. Jak wiadomo w zdrowym ciele zdrowy duch! Jaki jest więc duński sposób spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu?

W poniższym artykule opowiem Wam, gdzie szukać miejsc do uprawiania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu oraz jaka oferta stowarzyszeń i klubów czeka na Was w Danii.

Naturstyrelsen czyli Duński Zarząd Przyrody

Naturstyrlesen – Zarząd Natury, podlega Ministerstwu Środowiska i Żywności. Zadaniem Zarządu jest ochrona lasów, obszarów naturalnych oraz wybrzeża Danii. Na oficjalnej stronie Naturstyrelsen znajdziesz trasy oraz mapy ścieżek zdrowia, tras do biegania, ścieżek rowerowych czy tras do spływu kajakiem.

Sunhedsspor

Sundhedsspor czyli Ścieżka Zdrowia to projekt Duńskiego Zarządu Natury. Ścieżka zdrowia to oznakowana trasa przyrodnicza o długości 1-2½ km, którą można przejść lub przebiec na czas. Możesz odczytać swój wynik na tablicach stojących na mecie.
Najpierw znajdujesz swój numer BMI w jednej tabeli, a następnie znajdujesz wynik dla chodu lub biegu, wieku i płci. Tutaj możesz odczytać swój poziom sprawności – na podstawie wskaźnika BMI i czasu potrzebnego na przejście lub przebiegnięcie trasy. Im wyższy poziom sprawności, tym lepsza kondycja. Tablice przy ścieżkach zdrowia są unikalne dla trasy, na której są ustawione. Obliczenia dostosowywane są do długości trasy, ukształtowania terenu i warunków na niej panujących.

Więcej na temat Ścieżek Zdrowia znajdziecie na oficjalnej stronie Duńskiego Zarządu Natury, Naturstyrelsen

Ścieżki rowerowe

Trasy mountain bike

Na terenach Duńskiego Zarządu Przyrody znajduje się ponad 700 km tras dla rowerów górskich. Odpowiada to odcinkowi od miasta Skagen do granicy duńsko-niemieckiej.

Wokół duńskich lasów państwowych znajduje się ponad 60 tras MTB. Wiele z nich to niezależne trasy MTB, a często pojedyncze ścieżki. Tutaj możesz jeździć na rowerze górskim poza leśnymi ścieżkami i drogami leśnymi, po których uczęszczają inni turyści.

Duński Zarząd Przyrody wybrał 10 obszarów, w których znajdziesz jedne z najlepszych tras do uprawiania kolarstwa górskiego. Są to tak zwane The 10 Spires czyli 10 Iglic. The 10 Spires oferuje ponad 200 km tras MTB w lasach państwowych, a każdy znajdzie coś dla siebie i na każdym poziomie. Wszystkie trasy 10 Iglic mają kolory pokazujące stopień trudności.

Dania najbardziej aktywną nacją Unii Europejskiej
Naturstyrelsen, 10 najlepszych tras do uprawiania kolarstwa górskiego w Danii

Trasy do biegania

W lasach państwowych można biegać przez całą dobę, zbaczanie z dróg i ścieżek jest dozwolone również tak gdzie nie ma ogrodzeń. Dostęp do lasów może być zabroniony lub ograniczony w dni kiedy odbywają się polowania i na obszarach, na których prowadzone są intensywne prace leśne.

Bieganie w prywatnych lasach

W lasach prywatnych również można biegać, ale tylko leśnymi drogami i ścieżkami i w godzinach od 6 rano do zachodu słońca.

Pełną mapę z trasami do biegania znajdziecie na stronie Naturstyrelsen.

Spływy kajakiem

W kilku miejscach w kraju można podziwiać obszary przyrodnicze od strony wody. Istnieje wiele możliwości połączenia spływu kajakiem na przykład ze spacerami w lasach i obszarach przyrodniczych. Możesz zejść na ląd i doświadczyć bliskości natury, spędzić noc pod namiotem bądź w shelterze lub po prostu zjeść posiłek na ogólnodostępnych stołach i ławkach!

Mapa z miejscami do „zaparkowania” swoich kajaków znajdziecie na stronie Udinaturen.

Piesze wędrówki

Vandrelaug

Stowarzyszenie Vandrelaug jest największą organizacją w Danii zrzeszającą pasjonatów wędrówek. Stowarzyszenie ma około 10 000 tys. członków, ponad 600 ochotniczych przewodników wędrówek oraz 20 oddziałów w całej Danii. By uczestniczyć w wędrówkach niekoniecznie trzeba być członkiem klubu. Jeśli chcecie się przyłączyć do grupy w danym dniu i na danej trasie wystarczy uiścić jednorazową opłatę za udział. Kto w takim razie idzie zdzierać buty z Vandrelaug?

Spis oddziałów jak i przegląd planowanych wędrówek znajdziecie na stronie Dansk Vandrelaug

Jeśli interesują Was wędrówki, które nic nie kosztują, to koniecznie zajrzyjcie na mapę tras wędrowniczych na Udinaturen.

Kløverstier – szlaki koniczynkowe

Kløverstier to koncept zainicjowany przez Friluftsrådet i Nordea-fonden w 2011 roku. Friluftsrådet to innymi słowy rada od spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Szlaki koniczynkowe zaś, to oznaczone trasy w duńskich miastach, które za zadanie mają połączyć naturę i życie kulturalne z aktywnością i spędzaniem czasu na wolnym powietrzu. Jeśli szukacie trasy koniczynkowej w Waszej okolicy to z pomocą nadchodzi oficjalna strona Friluftsrådet.

Dania najbardziej aktywną nacją Unii Europejskiej
Szlak koniczynowy, picture by colourbox
Hjertestier – szlaki sercowe

Szlaki sercowe zostały stworzone przez Hjerteforeningen czyli Stowarzyszenie Osób z Chorobami Serca. Nie zostały one stworzone tylko dla osób, które cierpią na takowe choroby, ale dla każdego, kto chce pozostać zdrowym jak najdłużej i zapobiegać wszelkiego rodzaju chorobom w przyszłości. Jako, że serce lubi ruch, zaleca się przynajmniej 30 minut ruchu dziennie. Stowarzyszenie wyszło na przeciw tymże zaleceniom i utworzyło prawie 300 tras w calej Danii, które pomogą Tobie pozostać w dobrej formie. Jeśli szukasz szlaku sercowego w Twojej okolicy zajrzyj na stronę stowarzyszenia Hjerteforeningen.

Dania najbardziej aktywną nacją Unii Europejskiej
Dania najbardziej aktywną nacją Unii Europejskiej
Widoki na szlaku Hjertesti
Spor i Landskabet – szlaki pośród krajobrazów

Spor i Landskabet to projekt krajowy, w którym właściciele dóbr ziemskich oznaczyli wędrownicze szlaki na obszarach do nich należących. Szlaki są szansą na doświadczenie duńskiej natury w sposób, który z reguły nie jest dostępny dla zwykłych mieszkańców. Oznaczenie szlaków znajdziecie tutaj .

Długie szlaki wędrowne

Dania choć rozmiarami należy do najmniejszych krajów na świecie ma kilka długich szlaków wędrownych, które opowiadają historię kraju i prowadzą przez jego najpiękniejsze zakątki.

Do duńskich wędrownych szlaków długodystansowych zalicza się:

  • Camønoen – szlak wokół wyspy Møn – 175 km
  • Den Danske Pilgrimrute – duński szlak pielgrzyma ( ponad 1000 km)
  • Hærvejen – prawie 1000 km
  • Gendarmstien – 84 km
  • Kongeåstien – 67 km

Informacji na temat szlaków długodystansowych znajdziesz na stronie vandretursguiden

Kluby Morsów

Jako że Duńczycy są narodem morza to i kontakt z wodą jest tu rzeczą naturalną. Dlatego też w Danii popularną formą hartowania swojego ciała są kąpiele w morzu, a pomagają temu zorganizowane kluby morsów, rozsiane po całej kraju, a takowe znajdziecie tutaj.

Oferty, które widzicie powyżej i które stwarza państwo duńskie, to inicjatywa, z której nie da się nie skorzystać. Dania robi wiele dla swoich mieszkańców, by ci pozostali w lepszym zdrowiu zarówno fizycznym jak i psychicznym. Która opcja wydaje sie być dla Was najlepsza? Wolicie ruch na świeżym powietrzu czy jednak treningi na siłowni?

Tekst: Iga Faurholt Jensen

Iga Faurholt Jensen

Mieszkam w Danii od 2009 roku. Tutaj razem z moim mężem i dwójką naszych dzieci tworzymy polsko-duńską rodzinę. Zawsze uwielbiałam podróże i tym razem chcę Was zabrać w podróż po Danii. Ten najmniejszy kraj nordycki to coś więcej niż Kopenhaga czy Legoland, o czym będę Was chciała przekonać pokazując nowe nieznane miejsca, piękne plaże, porty i urocze miasteczka Danii.

View stories

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *