Dobro zwierząt hodowlanych staje nam się coraz bliższe i coraz ważniejsze. Coraz bardziej zwracamy uwagę na to skąd pochodzi mięso i jakie warunki chowu miały zwierzęta, od których dane mięso pochodzi.
Co czyni Dania w sprawie dobrostanu zwierząt hodowlanych?
Kwestia hodowli zwierząt i warunków hodowlanych jest ostatnio bardzo popularnym tematem i według mnie jak najbardziej uzasadnionym. Przejście z hodowli masowej na bardziej zrównoważaną i bliższą naturalnym warunkom jest trudne i wymaga nie tylko cierpliwości, ale też większych nakładów finansowych. Tak czy siak zwierzęta tak samo jak ludzie mają prawo do godnego żywotu. Dania wzięła się porządnie za dobrostan duńskich zwierząt. Duża uwagę przywiązuje sie obecnie do uświadomienia społeczeństwa skąd pochodzi mięso i jaki żywot miały zwierzęta przed ubojem. Dlatego też przez ostatnią dekadę wypracowano system oznaczeń indykujący poziom standardów hodowli.
Duńskie oznaczenia dobrostanu zwierząt.
Bedre Dyrevelfærd
Duńscy rolnicy nadal dopuszczają się na przykład obcinania świńskich ogonków i tym samym wykraczają poza europejskie prawo o zakazie tego procederu.
Z inicjatywy duńskiego Ministerstwa ds. Żywności powstało więc oznaczenie Bedre Dyrvelfærd, które ma na celu uświadomić konsumentów w jaki sposób traktowano zwierzęta przed ubojem i zanim ich mięso trafiło na sklepowe półki.
Po raz pierwszy system serduszek pojawił się na opakowaniach drobiu w 2017 roku. Po roku zaczął widnieć na opakowaniach z wieprzowiną, a w 2020 z wołowiną oraz produktach mlecznych.
Co oznaczają zielone serduszka w praktyce?
System zielonych serduszek napotkać można na opakowaniach mięsa oraz produktach odzwierzęcych jak jajka czy mleko. Im więcej serduszek (maksymalnie 3) tym lepiej. Oznaczenie Bedre Dyrevelværd zapewnia ogółem lepsze warunki niż podstawowe duńskie prawo z zakresu dobrostanu zwierząt. System serduszek wypracowany został przez duńskie Ministerstwo ds. Żywności oraz Ministerstwo Środowiska.
Jedno serduszko oznacza, iż dobrostan jest lepszy od tego, które zapewnia podstawowe duńskie prawo w tym zakresie. Dla zwierząt oznacza to przykładowo; więcej ściółki, więcej miejsca i krótszy czas transportu do miejsca uboju.
Dwa serduszka oznaczają, że warunki na poziomie jednego serca są ulepszone. Oprócz większej ilości ściółki i miejsca zwierzęta mają również dostęp do wolnego wybiegu. Krowy na przykład wypuszczane są na pastwiska, a prosiaki odsuwane są od macior później niż zwykle.
Trzy serduszka to niemalże raj dla zwierząt. Zwierzęta mają dużo wolnej przestrzeni. Cielaki wychodzą z krowami na pastwiska, to samo dotyczy kur. Prosięta zaś rodzą się pod gołym niebem.
Organizacja Dyrenes Beskyttelse
Organizacja Dyrenes Beskyttelse od ponad 30 lat zajmuje się między innymi promocją produktów mięsnych pochodzących od zwierząt, mających dobre życie i które miały dostęp do wolnego wybiegu.
Kupując więc produkty oznaczone tym znakiem wspieramy ponad 400 duńskich rolników zapewniających swoich zwierzętom godne warunki do życia.
Oznaczenie organizacji Dyrenes beskyttelse – Anbefalet af Dyrenes Beskyttelse
Organizacja wspiera dobrostan:
– kaczek i gęsi
– świń
– krów
– kurczaków i indyków
– owiec
– bizonów
Oprócz wieloletniego wspierania dobrostanu zwierząt organizacja ta zajmuje się również:
- prowadzeniem internatu dla zwierząt bez domu
- prowadzeniem centrali telefonicznej w razie nadużyć wobec zwierząt
- prowadzeniem pogotowia ratunkowego dla zwierząt zranionych podczas wypadku bądź chorych – numer pogotowia 1812
Ważny telefon !
Jeśli kiedykolwiek w Danii potrącisz zwierzę, które przeżyje wypadek, koniecznie zadzwoń na numer 1812.
Hodowla kur w Danii oraz kwestia powierza stosowanego do produkcji kołder i poduszek.
Rodzaje jajek dozwolonych jak i tych wycofanych ze sprzedaży w Danii
- Buræg (jaja z chowu klatkowego)
- Skrabeæg (jaja z chowu ściółkowego)
- Frilandsæg (jaja od kur wolno biegających)
- Økologisk æg (jaja z chowu ekologicznego)
W październiku 2020 roku podjęto decyzję o zakończeniu produkcji buræg czyli jaj z chowu klatkowego w całej Danii. Decyzja zapadła w związku z beznadziejnym dobrostanem kur, które znoszą jajka w karygodnych warunkach.
Gospodarstwa uprawiające chów klatkowy zmuszone zostały do reorganizacji chowu przynajmniej na ściółkowy. Przedsięwzięcie to kosztowało właścicieli miliony koron.
Produkcja kołder i poduch
Jednym z bardzo nieprzyjemnych procederów wykonywanych na zwierzętach jest oskubywanie na żywca z piór kaczek i gęsi. Jest to niesamowicie bolesne i traumatyczne przeżycie dla zwierząt, dlatego zaczęto się przypatrywać producentom kołder i poduch, skąd pochodzi pierze do ich produkcji i w jakich warunkach hodowano zwierzęta przed ubojem.
Wybrani duńscy producenci postawili na transparentność w kwestii zakupu pierza korzystając z Tranceability System, który kontroluje między innymi, by pierze pochodziło od producentów europejskich, gdzie zwierzęta przechodzą regularne badania weterynaryjne oraz zapewniony jest odpowiedni ich dobrostan.
Do grupy odpowiedzialnych producentów pierzyn i poduch należą:
Kołdry i poduszki tychże producentów wypełniąją jedne z najwyższych możliwych standardów czyli:
- pierze i puch nie pochodzi od kaczek i gęsi oskubywanych na żywca
- pierze i puch pochodzi od producentów europejskich
- hodowcy kaczek i gęsi przechodzą regularne kontrole weterynaryjne
- kołdry i poduszki są Made in Denmark
- poszewka kołder i poduszek jest na tyle ciasno tkana, iż nie przepuszcza ona ani kurzu ani roztoczy.
- poszewki są szyte z materiałów wolnych od kemikali i przyjaznych alergikom. Są oznaczone znakiem OEKO-TEX.
Det Dyreetiske Råd
To rada powstała na podstawie paragrafu 38 duńskiego prawa o dobrostanie zwierząt. Rada sprawuje pieczę nad rozwojem dobrostanu zwierząt i jest aparatem doradzającym duńskiemu ministrowi do spraw żywności w zakresie reguł o dobrostanie i jego etycznej stronie.
Det Dyreetiske Råd jest radą niezależną, a jej członkowie maja wolną rękę co do tworzenia własnych zaleceń w obszarze dobrostanu zwierząt.
DDR powstała w 1991 roku, a jej członków wskazuje minister ds. żywności. Rada składa się z przewodniczącego oraz minimum 10 członków i wybierana jest na okres 3 lat. Nie istnieje górna granica odnośnie tego jak długo można zasiadać w takiej radzie, aczkolwiek zapewniona musi kontynuacja jak i wymiana niektórych członków na nowych.
Rada jest sponsorowana z budżetu Ministerstwa Żywności, Rolnictwa i Rybołóstwa. Jej członkowie nie otrzymają też stałego wynagrodzenia z przynależności do rady. Otrzymują natomiast rekompensatę za uczestnictwo w spotkaniach i obradach oraz zwrot kosztów transportu.
Rada nie ma mocy wykonawczej a tylko doradczą w sprawie ewentualnych zmian prawnych.
Jeśli inetersuje Was konkretnych przypadek zwierząt oraz jakie stanowisko zajmuje Det Dyreetiske Råd na przykład w sprawie klonowania zwierząt, hodowli zwierząt futerkowych, i wiele więcej skontaktować należy się z sekretariatem. Zostaną wtedy przesłane interesujące nas dokumenty.
Wszystko na temat Det Dyretiske Råd znajdziecie na oficjalnej stronie. Wersje wybranych dokumentów dostępne są również w języku angielskim.
Po więcej zielonych tematów zapraszam Cię tutaj.
Zostaw komentarz