• Menu
  • Menu

Faaborg – atrakcje miasta, ciekawe miejsca

Faaborg to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast handlowych w Danii. Faaborg jest nie tylko bramą do fiońskiego archipelagu wyspy lecz również do morenowych wzgórz Svenninge. Tu krajobraz zmienia się nagle nie do poznania.

Historia Faaborg’a

Nazwa miasta Faaborg oznacza, tak przynajmniej się przyjmuje, Zamek Lisa. Nazwa pojawia się w zapiskach po raz pierwszy w roku 1229, kiedy to król Waldemar Zwycięzca obdarował Faaborg’iem swoją przyszłą synową, portugalską księżniczkę Eleonorę.

Choć miasto nawiedzane było kilkakrotnie przez pożary dziś dumnie reprezentuje południowe wybrzeże Fionii. Faaborg to dziś przepięknie zachowane budynki z muru pruskiego, porośnięte malwami fasady domów i bardzo ciekawa historia.

Atrakcje miasta, ciekawe miejsca

Havnebad – miejskie kąpielisko 

Dwa szerokie pomosty kąpielowe pozwalają wskoczyć bezpośrednio do fiordu. Nie brakuje tu też kąpieliska dla małych dzieci z płytką wodą. Prysznic na świeżym powietrzu, toaleta, przebieralnie i sauna są częścią wyposażenia całego kompleksu kąpielowego. Havnebade jest dostępne 24 godziny na dobę przez cały rok, więc spokojnie można się tu morsować także zimą. W 2019 roku Havnebadet otrzymało Niebieską Flagę. Niebieska Flaga to program oznakowania ekologicznego, który w tym przypadku zapewnia, że projekt działa korzystnie na rzecz natury i środowiska. Korzystny wpływ na środowisko mają na przykład programy edukacyjne i wydarzenia dla dzieci i młodzieży odbywające się tutaj całorocznie. Takich kąpielisk w Danii jest coraz więcej i muszę przyznać, że są one świetnie wyposażone.

Faaborg

Kąpielisko miejskie zawiera:

  • kilka drewnianych pomostów kąpielowych
  • bezpieczne kąpielisko dla mniejszych dzieci
  • przebieralnie
  • prysznic na otwartym powietrzu
  • toalety
  • saunę
  • przechowalnię kajaków

Havnebadet może być punktem wyjściowym do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych, takich jak; pływanie kajakiem, nurkowanie, piłka wodna i kajak polo.

Øhavsmuseum

To relatywnie nowe muzeum otwarte w 2021 roku mieszczące bardzo ciekawą wystawę na temat Matki Natury i jej oddziaływania na nas człowieka. Co ciekawe muzeum zwiedzamy na boso, by poczuć naturę wszystkimi zmysłami. Także zadbajcie o czyste skarpety i stopy 🙂 Podczas wizyty poruszamy się przez różne krajobrazy; trawiaste wzgórza, ściółkę leśną czy plażę. Testujemy nasze zmysły jak zapach i dotyk, jak reaguje nasz wzrok w ciemnościach, jak reaguje ciało na różnego rodzaju bodźce z zewnątrz i wiele więcej. Wystawa jest dedykowana każdemu, dużemu i małemu.
Oprócz wystawy wewnątrz czekają na nas również zajęcia outdorowe takie jak; spływ szklanym kajakiem, nurkowanie czy wędrówki dla aktywowania zmysłów.

Promy na wyspy Løy, Avernakø, Bjørnø i Ærø

Faaborg jak już wcześniej wspomniałam to brama do fiońskiego archipelagu wysp. Stąd dostaniesz się promem na wyspy; Lyø słynącej z haftu i jednego z dwóch okrągłych cmentarzy w Danii, Avernakø znanej z hodowli krów oraz corocznego festiwalu muzycznego, Bjørn – wyspy wolnej od ruchu samochodowego oraz przepięknej wyspy Ærø. Podczas naszego pobytu odwiedziliśmy Lyø i Avernakø.

Każdy komu marzy się rejs na wyspy powyższe wyspy powinien odwiedzić stronę Ø Færge. Tu dokonasz rezerwacji biletów. Kombinacji zwiedzania wysp jest wiele. Dziś z doświadczenia mogę powiedzieć, iż najlepiej jest zwiedzać jedną wyspę dziennie.

STARE MIASTO

Ulica Holkegade

Oprócz pięknych kolorowych budynków na ulicy Holkegade leży niewielkie muzeum Den Gamle Gaard. Budynek pochodzi z 1720 roku i należał kiedyś do zamożnej rodziny Faaborg’a. Den Gamle Gaard przechodziło w ręce różnych zamożnych kupców, aż do początku XX wieku, kiedy w lokalach budynku otwarto rzeźnika. Po roku 1932 Den Gamle Gaard przekształciło się w lokalne muzeum i takim pozostało do roku 2021, kiedy to podjęto decyzję o jego zamknięciu.

Po dwóch latach nieużytku lokalna społeczność pokazała, że w kupie siła i tchnęła nowego ducha w ten lokalny zabytek historii. Będąc w Faaborg tego lata mieliśmy ogromne szczęście, gdyż muzeum zostało ponownie otwarte dla zwiedzających. Wstęp do Den Gamle Gaard jest bezpłatny, ale jest możliwość wpłacenia dowolnej kwoty, by wspomóc utrzymanie muzeum jest możliwe. Za ponownym otwarciem stoi grupa zdeterminowanych wolontariuszy, których nie tak dawno zostali oni ogłoszono Årets Faaborgenser 2022 – Faaborczykami Roku 2022.

Arresten

Dawny areszt w Faaborg’u skrywa wiele prawdziwych historii i ukazuje dawne życie i warunki jakie panowały za kratkami. Arresten jest świetnie zorganizowany pod względem najmłodszych. Zagadki na temat systemu karnego czy rozwikłanie sprawy Janus’a to tylko niektóre z nich.  


Areszt i sala sądowa stanowią stałą ekspozycję muzeum. Spróbuj też rozwiązać sprawę morderstwa w areszcie, samodzielnie lub z rodziną i przyjaciółmi. Fikcyjna zagadka morderstwa rozgrywa się tuż po II wojnie światowej i jest odpowiednia dla starszych dzieci i dorosłych. W podziemiach aresztu kryje się kolejna zagadka. Potrzebna Tobie będzie lantarenka, gdyż podziemia są ciemne i tajemnicze. Przyjemności!

Ulica Tårngade

Jeśli chcesz się przenieść z pocztówki Faaborg’a w rzeczywistość to koniecznie przespaceruj się ulicą Tårngade. Pięknie zachowane budynki z dzwonnicą w tle tworzą pocztówkowy obrazek. Na początku ulicy Tårngade, od strony rynku, znajduje się Skitshandlen – pierwsza w Danii wystawa i galeria szkiców i sztuki tworzonej na papierze właśnie. Wystawa mieści szkice z XIX i XX wieku. Jest możliwość ich zakupu, choć ceny nie należą do najniższych. Na miejscu kupić można również plakaty w stałej cenie od 300 – 500 koron.

Faaborg

Klokketårnet

Klokketårnet czyli Dzwonnica to pozostałości kościoła św. Mikołaja, który po reformacji około roku 1550 został rozebrany i znak rozpoznawczy Faaborg’a. Dzwonnica jest niezaprzeczalnie punktem zaczepienia w krajobrazie miasta dla przypływających do niego statków. W 1778 roku zniszczony już czubek wieży zastąpiono nowym, tym razem w stylu rokoko. Nie tak dawno czubek dzwonnicy został całkowicie odrestaurowany. 
Z wieży rozciąga się wspaniały widok na starówkę miasta, port i wzgórza Svenninge. Wejście na wieżę kosztuje symboliczne 20 koron, a specjalnie dla dzieci zorganizowano zagadkę w formie poszukiwań świątecznych skrzatów skrywających się właśnie w dzwonnicy. 

Vægterne

Tradycja stróżowania miasta sięga roku 1592. Wtedy to po raz pierwszy na ulice miasta wyszedł vægter – stróż, którego zadaniem było pilnowanie porządku, gdy noc nad miastem zapadła oraz podniesienie alarmu w razie na przykład pożaru. Tradycję stróżowania przywrócono w roku 1995, ale już wtedy jako atrakcję miasta. Dziś stróż podczas miesięcy letnich oprowadza wieczorami turystów po ulicach Faaborg’a śpiewając, opowiadając historię i anegdoty miasta. Uczestnictwo w pochodzie jest darmowe.

Faaborg

Ulica Bøjestræde

Uliczka ta to jedna z najurokliwszych w centrum Faaborg’a. Oprócz dobrze zachowanych budynków z muru pruskiego warto zajrzeć w podwórze pod numerem 7. Kryje się tam warsztat ceramiczny Ulf’a Nielsen’s, którego prace inspirowane są wieloma pobytami na Grenlandii.

Faaborg


Kościół świętego Ducha

Informacje praktyczne

Gdzie zjeść i czego spróbować?

Wiecie, że jednym z najlepszych sposobów na poznanie nowych miejsc jest przez żołądek do serca. Tak więc poniżej kilka miejsc, które Wam gorąco polecam, i które uprzyjemnią Wam pobyt w Faaborg’u.

  • Vesterports Bageri – tutaj skosztujesz najsmaczniejszego na wyspie, tradycyjnego ciasta brunsviger.
  • Rus & Rillerkawiarnia i sklep ze starymi i nowymi płytami winylowymi. Świetny klimat i bardzo dobra kawa.
  • Faaborg Røgeri Cafékafejka ze świeżo złowionymi i wędzonymi rybami i owocami morza.
    Tip – Zamów dzień wcześniej kosz piknikowy ze specjałami wędzarni. Depozyt za kosz wiklinowy – 100 kr. Zabierz kosz z przysmakami na wycieczkę w okolicy. Smacznego !

Czy warto?

Zdecydowanie! Faaborg to jedno z najpiękniejszych miast jakie widziałam w Danii. Zamek Lisa stoi dla Ciebie otworem!

God tur:-)

Iga Faurholt Jensen

Mieszkam w Danii od 2009 roku. Tutaj razem z moim mężem i dwójką naszych dzieci tworzymy polsko-duńską rodzinę. Zawsze uwielbiałam podróże i tym razem chcę Was zabrać w podróż po Danii. Ten najmniejszy kraj nordycki to coś więcej niż Kopenhaga czy Legoland, o czym będę Was chciała przekonać pokazując nowe nieznane miejsca, piękne plaże, porty i urocze miasteczka Danii.

View stories

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze