• Menu
  • Menu
Gavnø

Gavnø Slot – przepiękny zamek i park

Największa kolekcja portretów i najdłuższa aleja japońskich wiśni w Danii. Czym jeszcze zaskoczyć może jeden z najpiękniejszych zamków duńskich?

Gavnø Slot jest pięknie położony na wyspie Gavnø, stąd też jego nazwa, z widokiem na Fiord Karrebæk. Gavnø Slot słynie z największej prywatnej kolekcji malarstwa w Europie północnej, ponad 1000 obrazów, czyniąc ją tym samym największą kolekcją portretów w Danii. Nigdy nie zapomnę jak odwiedzając zamek razem z moją mamą klika lat temu, stwierdziła, że są to najbrzydsze portrety jakiekolwiek widziała. Uśmiałam się, ale faktycznie ówczesny styl malarstwa przedstawiał ludzkie twarze jako blade i z wypukłymi oczyma i nie każdemu to się dzisiaj podoba. Oprócz obrazów podziwiać można nowo odrestaurowane komnaty urządzone w stylu rokoko, w których to pomieszkiwał między innymi król Fryderyk V. W tym samym budynku znajduje się również kapliczka, reprezentowana przez unikatowe rękodzieło, sprawiające, że jest ona najbardziej kolorową kapliczką krajów nordycki.

Gavnø Slot zaprasza również do swoich przepięknych ogrodów, w których co roku odbywa się największy w Danii Festiwal Tulipanów. Do wydarzeń godnych uwagi należą również zjazd starych samochodów i jarmark bożonarodzeniowy. Pięknym doświadczeniem jest kwitnąca wiosną najdłuższa w Danii aleja japońskich wiśni, za którą kryje się fascynującą historia.

Historia najdłuższej alei wiśni japońskich w Danii

Pan Takaki z Japonii przyjechał do Danii pod koniec lat pięćdziesiątych na wymianę studencką. Zapoznawał się tu z duńskimi tradycjami piekarniczymi i duńskim rodzajem ciasta tzw. Danish pastry, które pomimo swojej nazwy pochodzi orginalnie z Wiednia. Podczas swojego pobytu poznał Henrika Tholstrupa, właściciela Tholstrup Cheese, który był dziadkiem barona Otto Reedtza -Thott z zamku Gavnø. Rodzina Tholstrup zaprosiła pana Takakiego do Gavnø Slot, który odwiedził go wtedy po raz pierwszy. Pan Takaki zakochał się w Gavnø od pierwszego wejrzenia i stwierdził, że to jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie widział. Takaka wróciwszy do Japonii otworzył z czasem sieć piekarni pod nazwą Andersen Bakery, zainspirowanej baśniopisarzem H.C. Andersen’em. Piekarnie chleba stały się prawdziwym imperium, które zatrudnia prawie 6000 pracowników. Obroty przekraczają 3,5 miliarda koron duńskich i jest to jedna z pięciu największych firm piekarniczych w Japonii.

Kiedy Takaka zmarł w 2001 roku, rodzina zwróciła się do Gavnø Slot z zapytaniem czy możliwe byłoby zasadzenie japońskich wiśni i postawienia pamiątkowego kamienia wzdłuż drogi prowadzącej do zamku. Dziś, każdego roku w maju, rodzina z Japonii odwiedza rodzinę na Gavnø. Opiekuje się podczas swojego pobytu wzniesionym kamieniem pamiątkowym oraz pięknie kwitnącą aleją, która dziś ma reputację najdłuższej alei wiśni japońskich w Danii.

Gavnø
Najdłuższa aleja wiśni japońskich w Danii

Ogrody zamku Gavnø

Ogrody zamku Gavnø są atrakcją samą w sobie. Oprócz starych drzew i krzewów na terenie parku znajduje się plac zabaw Søroverlandet, ogród ziołowy, kawiarnia Tulipan, ogród różany wraz z różanym labiryntem, motyli raj, dom dla lalek Skjærsommer oraz niewielka zagroda z górskimi kozami.

Skjærsommer – dom dla lalek

Romantyczny dom z muru pruskiego w środku zamkowego parku został zbudowany w XIX wieku. Nazwano go Skjærsommer, co widnieje na szyldzie z mosiężnymi literami wiszącym na szczycie dachu. W domku znajduje się część prywatnej kolekcji lalek liczącej ponad 3000 sztuk, a także zabawki, od pokoleń należące do rodziny Reedtz-Thott. Wystawa ma charakter interaktywny i przedstawia historię domu.

Skjærsommer został zbudowany dla małej baronowej Julie Reedtz-Thott, która mieszkała na Gavnø z braćmi i rodzicami ponad 200 lat temu. Uwielbiała bawić się w parku ze swoim rodzeństwem i spędzać godziny w domku dla lalek. Mała Julie często zapraszała gości na podwieczorki, gdzie na niewielkim piecu przygotowywano naleśniki i gofry.

Niektórym wystawa lalek kojarzy się z jakimś horrorem, a widok starych lalek poruszających się w takt muzyki nazywają przerażającym i przyprawiający o dreszcze doświadczeniem. Ciekawa jestem co Wy o tym sądzie?

Kalendarz wydarzeń

Festiwal Tulipanów

Coroczny Festiwal Tulipanów gromadzi wielu gości, którzy zachwycają się rabatami tychże kwiatów. Atmosfera jest niemalże bajkowa. Wraz z budzeniem się do życia otaczającej dookoła natury, tulipany wypełniają przestrzenie parku tysiącem kolorów. Festiwal zaczyna się około połowy kwietnia i trwa prawie 4 tygodnie.


Festiwal Lilii

Co roku na przełomie sierpnia i września odbywa się kolejny kwiecisty festiwal, tak zwany Liljefestival. W tym czasie ogrody na Gavnø wypełniają się zapachem jednych z najstarszych ogrodowych kwiatów, lilii.

Zlot starych samochodów

Wrześniowy zlot starych samochodów, gromadzi prawie do 1000 sztuk tychże pojazdów! W tym czasie zobaczyć można wszystko od Astona Martina, starych pojazdów wojskowych, sportowych wozów, po stare modele rowerów. Pojazdy przyjeżdzają do Gavnø z krajów takich jak Dania, Niemcy, Finlandia czy Luksemburg.

Podczas zlotu odbywają się dwie konkurencje, Concours de Charme i Best in show. W tej pierwszej nagradzany jest pojazd wraz z uczestnikiem, który najlepiej komponuje się z nim po względem stroju typowego dla czasu oraz wyglądu. W drugiej konkurencji nagradzany jest najlepiej prezentujący się samochód spośród całej wystawy. Jeśli są wśród Was pasjonaci aut to tenże festiwal jest z pewnością wart poświęcenia swojego czasu.

Jarmark bożonarodzeniowy

Podczas dwóch listopadowych weekendów, zabytkowy dworek z XIX wieku zaprasza na wszystko, czego może zapragnąć prawdziwe bożonarodzeniowe serce. Gavnø oferuje wszystko od choinkowych dekoracji, skrzatów, sztuki użytkowej, po świąteczne ciasta, jedzenie i napoje. W kolorowej kaplicy zamkowej, wybudowanej przez Królową Małgorzatę I, odbywają się klimatyczne koncerty skrzypcowe z domieszką świątecznych klimatów. Jednym słowem, największego w Danii jarmarku bożonarodzeniowego nie można ominąć.

Świąteczna orkiestra

Zamkowy browar

Slotsbryggeri czyli zamkowy browar jest jedynym tego rodzaju browarem w Danii, gdzie produkuje się piwo. Otwarty w 2008 roku przez baronową Helle Redtz-Thott browar mieści się w zabytkowych budynkach z XVIII wieku. Jeśli jesteście smakoszami piwa, to na Gavnø jest okazja skosztować lokalnego øl ( piwo).

Park linowy

Ciekawą atrakcją jest napewno park linowy Gavnø Go Fly. Tory przeznaczone są zarówno dla dzieci jak i dorosłych, a bilet do parku linowego zapewnia również wstęp do ogrodów i zamku. W parku znajduje się też miejsce na piknik i grill. Jeśli więc lubicie aktywności na wysokościach to Gavnø Go Fly jest fajną opcją.

Gavnø Slot jest naszym zdaniem atrakcją, którą warto zobaczyć jeśli jest się w pobliżu. To miejsce dla każdego, dzieci jak i dorosłych, młodych i starych. Interesuje Was historia innych duńskich zamków to odsyłamy również do Zamku Frederiksborg oraz Zamku Vallø Slot.

Iga Faurholt Jensen

Mieszkam w Danii od 2009 roku. Tutaj razem z moim mężem i dwójką naszych dzieci tworzymy polsko-duńską rodzinę. Zawsze uwielbiałam podróże i tym razem chcę Was zabrać w podróż po Danii. Ten najmniejszy kraj nordycki to coś więcej niż Kopenhaga czy Legoland, o czym będę Was chciała przekonać pokazując nowe nieznane miejsca, piękne plaże, porty i urocze miasteczka Danii.

View stories

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *