• Menu
  • Menu
Zamek Vallø

Historia Vallø Slot

Vallø Slot jest jednym z najpiękniejszych zamków w Danii. Kryje w sobie ciekawą historię, a jego ogromny park jest bardzo popularnym miejscem spacerów dla Zelandczyków. Dowiedz się więcej na temat tego prestiżowego miejsca, które zamieszkiwać mogą tylko osoby z korzeniami szlacheckimi.

Wysoko ponad pejzażami Stevns i z widokiem na błękitną zatokę Køge, otoczony lasami, wznosi się majestatycznie Zamek Vallø (duń. Vallø Slot). Ten wspaniały historyczny monument jest wciąż prestiżowym miejscem zamieszkania dla szlacheckich panien z korzeniami należącymi do dawnych duńskich rodzin szlacheckich.

Zamek Vallø

Historia Zamku Vallø sięga roku 1300, ale to Mette Rosenkrantz podjęła się rozbudowy jego ówczesnej formy, która w 1586 roku zakończyła budowę zachodniego i południowego skrzydła zamku oraz jego dwóch wież. Pozostałe skrzydła zostały dokończone w XVII i XVIII w.

Przez lata zamek przechodził z rąk do rąk, aż do roku 1708, kiedy to został kupiony przez króla Fryderyka IV dla jego żony królowej Anny Sophie Reventlow. Po jego śmierci odesłano Annę Sophie do zamku Clausholm, a jego następca król Chrystian VI przejął posiadłość i oddał w ręce swojej małżonki królowej Sophie Magdalene. To ówczesna królowa stworzyła w tym właśnie miejscu stowarzyszenie Vallø Stift, wspierające niezamężne panny ze szlacheckim pochodzeniem. W zamian za dach nad głową i prowiant, panny pracowały na rzecz lokalnej społeczności. W 1976 roku zaprzestano zapisów do stowarzyszenia panien szlacheckich i podjęto je dopiero w 2004 roku. Dziś zgodnie z nowym statusem Stowarzyszenia Vallø, zadaniem jego jest promocja czynów dobroczynnych w szerokim tego słowa znaczeniu.

Vallø Slot
Det hvide Stift, Biały Dom – dziś mieszczący dwa spore mieszkania i stanowiący skrzydło zamku

Czarna plama w historii zamku

Historia zamku nosi znamię niechlubnych uczynków oraz tragedię w postaci pożaru.

Pożar zamku

Pewnej nocy, w marcu 1893 roku, jedna ze starszych mieszkanek zamku przewróciła świecę, która podpaliła zasłonę. Stare budynki zamku stanęły w płomieniach. Kwadratowa iglica wieży zapadła się, podczas gdy okrągła iglica wieży spłonęła i uderzyła w fosę. Część mebli kościelnych przetrwała, ale sala królewska Frederika IV została niestety utracona. Przetrwały czerwone mury, które do dziś tworzą ramę tej majestatycznej budowli. Dziesięć lat zajęły prace renowacyjne, odbywające się pod okiem architekta H.J. Holm , które zakończono w 1904 roku.

Vallø Slot po pożarze w 1893 roku

Fałszerstwo papierów

Oluf Axelsen Thott, jeden z wielu właścicieli zamku, miał dwie córki z dwiema różnymi żonami, obie nazywały się Birgitte. Najstarsza otrzymała dwór w Szwecji, a najmłodsza otrzymała dwór w Danii, a dokładnie Vallø. Posiadanie szwedzkiego dworu nie wystarczyło najstarszej córce, Birgitte Nilsson, która sfałszowała w związku z tym kilka listów, i które dały jej prawo do Vallø. Było to niezgodne z prawem, za co jej macocha, Anne Present, wniosła przeciwko niej sprawę. Birgitte Nilsson została skazana za oszustwo w 1479 roku.

W międzyczasie król Christian I był również zamieszany w sprawę, gdyż Birgitte Nilsson zawarła z nim umowę dotyczącą części majątku Vallø. Duńska para, Birgitte i Niels Rosenkrantz, utrzymywała dobre stosunki z królem, ale następstwa były długotrwałe i dopiero w 1522 r. Birgitte Rosenkrantz całkowicie wydarła Vallø z rąk króla.

Park wokół Vallø Slot

Jeden z najbardziej prestiżowych parków dworskich w Danii należy do Vallø, i który stanowi piękne i wspaniałe miejsce dla głównego budynku. Park o powierzchni 15 akrów zbudowany jest w angielskim stylu, z dużymi trawnikami i wieloma grupami starych drzew. Rosną tu nadal takie gatunki jak grujecznik japoński, miłorząb, skrzydłorzech kaukaski, tulipanowiec amerykański czy jesion mannowy. Park, ze skoszonymi trawnikami i zadbanymi ścieżkami, jest płynnym przejściem do dzikich pól i lasów, gdzie przyroda rządzi się własnymi prawami.

Zamek Vallø jest jednym z najpiękniejszych w Danii, a zamków ogólnie w kraju nie brakuje i nie jest on jedynym, który chcemy Wam pokazać. Macie swoje ulubione zamki? Podzielcie się nimi w komentarzach.

Pozdrawiamy Iga i Ania

Tekst: Iga Faurholt Jensen

Iga Faurholt Jensen

Mieszkam w Danii od 2009 roku. Tutaj razem z moim mężem i dwójką naszych dzieci tworzymy polsko-duńską rodzinę. Zawsze uwielbiałam podróże i tym razem chcę Was zabrać w podróż po Danii. Ten najmniejszy kraj nordycki to coś więcej niż Kopenhaga czy Legoland, o czym będę Was chciała przekonać pokazując nowe nieznane miejsca, piękne plaże, porty i urocze miasteczka Danii.

View stories

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *