• Menu
  • Menu

Historyczny ogród botaniczny w Vordinborg’u

Pamiętam ten ogród sprzed 10 lat. Nie mam jakichś szczególnych wspomnień, ale wydaje mi się, że wtedy nie był on tak zadbany jak dziś. W związku z utworzeniem muzeum Danmarks Borgcenter, ogród odrestaurowano i dziś jest niewielką perełką leżącą w sąsiedztwie ruin zamkowych i otoczoną średniowieczną fosą.

Ogród zaprojektował znany duński architekt Gudmund Nyeland Brandt.

Historyczny ogród botaniczny w Vordinborg’u


Kim był Gudmund Nyeland Brandt?

G.N. Brandt urodził się 17 marca 1878 roku we Frederiksberg a zmarł w 1945 roku w Ordrup. Dziś, razem z przewodnikiem, można odwiedzić jego ogród, który przez cały czas jego aktywnej pracy zawodowej był swego rodzaju laboratorium doświadczalnym. Brandt był znanym duńskim architektem krajobrazu o międzynarodowej sławie.

Gudmund wykształcił się jako ogrodnik i przez wiele lat pracował u swojego ojca, również ogrodnika. Swoje doświadczenie zdobywał też za granicą, między innymi w Anglii, Paryżu oraz Belgii. W latach 1906-1914 posiadał własne biuro projektowe. Pracował między innymi dla gminy Gentofte, był redaktorem magazynu Gartner – Tiderne, sekretarzem związku ogrodniczego oraz członkiem komisji wydawnictwa Danske Herregårdshaver. Architekt zaprojektował między innymi tarasy wraz z fontannami w osławionym parku rozrywki Tivoli, nadmorski park w Hellerup na północ od Kopenhagi czy Cmentarz Mariebjerg. Z tych trzech wymienionych projektów jest najbardziej znany i ceniony.

Historia ogrodu botanicznego

Historyczny ogród botaniczny w Vordinborg’u utworzono w 1921 roku, a zamysłem architekta było ukazanie duńskiej wersji ogrodu renesansowego.

Historyczny ogród botaniczny w Vordinborg’u


Ogród podzielono na 4 „dzielnice” co było typowe dla tego rodzaju ogrodów, a czerwone pawilony podkreślały starodawny styl. Brandt chciał stworzyć miejsce dla nordyckich odmian roślin, kwiatów i ziół, które po I wojnie światowej zaczęły odchodzić w zapomnienie.


Ogród pełni również funkcję edukacyjną, dlatego wokół ustawiono tablice z łacińskimi nazwami roślin. Ze znanych roślin i drzew znajdziesz tu lawendę, szałwię lekarską, kasztany jadalne, len i wiele innych.

Historyczny ogród botaniczny w Vordinborg’u
Historyczny ogród botaniczny w Vordinborg’u


W ustach lokalnej ludności ogród nazywany jest Ogrodem Sary. Nazwa pochodzi od kobiety o imieniu Sara, która w XVIII wieku uprawiała swój własny ogród leżący w okolicach obecnego. Kobieta nie ma nic wspólnego z ogrodem botanicznym Brandt’ego, jednakże nazwa pozostała i nieoficjalnie przekazywana jest z pokolenia na pokolenie wśród lokalnej ludności.

Rok 2021 to rok jubileuszowy. Z okazji 100 – lecia istnienia ogrodu botanicznego, gmina Vordinborg wydała zbiór wszystkich roślin rosnących w ogrodzie w formie książki. Książka jest darmowa i można ją otrzymać w recepcji muzeum Danmarks Borgcenter.


Wejście do ogrodu jest bezpłatne i całodobowe.

Iga Faurholt Jensen

Mieszkam w Danii od 2009 roku. Tutaj razem z moim mężem i dwójką naszych dzieci tworzymy polsko-duńską rodzinę. Zawsze uwielbiałam podróże i tym razem chcę Was zabrać w podróż po Danii. Ten najmniejszy kraj nordycki to coś więcej niż Kopenhaga czy Legoland, o czym będę Was chciała przekonać pokazując nowe nieznane miejsca, piękne plaże, porty i urocze miasteczka Danii.

View stories

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *