Pamiętam ten ogród sprzed 10 lat. Nie mam jakichś szczególnych wspomnień, ale wydaje mi się, że wtedy nie był on tak zadbany jak dziś. W związku z utworzeniem muzeum Danmarks Borgcenter, ogród odrestaurowano i dziś jest niewielką perełką leżącą w sąsiedztwie ruin zamkowych i otoczoną średniowieczną fosą.
Ogród zaprojektował znany duński architekt Gudmund Nyeland Brandt.
Kim był Gudmund Nyeland Brandt?
G.N. Brandt urodził się 17 marca 1878 roku we Frederiksberg a zmarł w 1945 roku w Ordrup. Dziś, razem z przewodnikiem, można odwiedzić jego ogród, który przez cały czas jego aktywnej pracy zawodowej był swego rodzaju laboratorium doświadczalnym. Brandt był znanym duńskim architektem krajobrazu o międzynarodowej sławie.
Gudmund wykształcił się jako ogrodnik i przez wiele lat pracował u swojego ojca, również ogrodnika. Swoje doświadczenie zdobywał też za granicą, między innymi w Anglii, Paryżu oraz Belgii. W latach 1906-1914 posiadał własne biuro projektowe. Pracował między innymi dla gminy Gentofte, był redaktorem magazynu Gartner – Tiderne, sekretarzem związku ogrodniczego oraz członkiem komisji wydawnictwa Danske Herregårdshaver. Architekt zaprojektował między innymi tarasy wraz z fontannami w osławionym parku rozrywki Tivoli, nadmorski park w Hellerup na północ od Kopenhagi czy Cmentarz Mariebjerg. Z tych trzech wymienionych projektów jest najbardziej znany i ceniony.
Historia ogrodu botanicznego
Historyczny ogród botaniczny w Vordinborg’u utworzono w 1921 roku, a zamysłem architekta było ukazanie duńskiej wersji ogrodu renesansowego.
Ogród podzielono na 4 „dzielnice” co było typowe dla tego rodzaju ogrodów, a czerwone pawilony podkreślały starodawny styl. Brandt chciał stworzyć miejsce dla nordyckich odmian roślin, kwiatów i ziół, które po I wojnie światowej zaczęły odchodzić w zapomnienie.
Ogród pełni również funkcję edukacyjną, dlatego wokół ustawiono tablice z łacińskimi nazwami roślin. Ze znanych roślin i drzew znajdziesz tu lawendę, szałwię lekarską, kasztany jadalne, len i wiele innych.
W ustach lokalnej ludności ogród nazywany jest Ogrodem Sary. Nazwa pochodzi od kobiety o imieniu Sara, która w XVIII wieku uprawiała swój własny ogród leżący w okolicach obecnego. Kobieta nie ma nic wspólnego z ogrodem botanicznym Brandt’ego, jednakże nazwa pozostała i nieoficjalnie przekazywana jest z pokolenia na pokolenie wśród lokalnej ludności.
Rok 2021 to rok jubileuszowy. Z okazji 100 – lecia istnienia ogrodu botanicznego, gmina Vordinborg wydała zbiór wszystkich roślin rosnących w ogrodzie w formie książki. Książka jest darmowa i można ją otrzymać w recepcji muzeum Danmarks Borgcenter.
Wejście do ogrodu jest bezpłatne i całodobowe.
Zostaw komentarz