• Menu
  • Menu

Jesień w Danii – czego się spodziewać

Efterår… Jesień w Danii bywa różna i nieprzewidywalna. Czasem trafia nam się złota i słoneczna jesień, a czasem szara, mokra i wietrzna, gdzie jedyne na co ma się ochotę to zapaść w sen zimowy, by przespać ten szary okres. Im bliżej zimy tym pogoda robi się brzydsza.

Okres jesieni w swoim najgorszym wydaniu potrafi być tutaj ciężki i depresyjnym, a Dania jako kraj wyspiarski potrafi być o tym czasie niesamowicie wietrzna. Jesienne wichury i częste sztormy nie są więc tutaj rzadkim zjawiskiem. Przeprowadzając się do Danii zmiany klimatu były dla mnie bardzo odczuwalne na początku. I tak uczyłam się tej duńskiej jesieni przez wiele lat. Dziś ona, duńska Pani Jesień mi nie straszna. Można by rzec, że jesień w Danii to czas szczególny i dzieję się tu naprawdę sporo, co pomaga w przetrwaniu tego ciężkiego, nie dla jednego, okresu.

Jesień w Danii – co ciekawego można robić w tym okresie

Jesień to czas kiedy w Danii deszcz i wiatr są coraz intensywniejsze. Dni stają się chłodniejsze i krótsze, a do duńskich domów wkracza jesienne hygge. Mimo tej zmiennej i nieprzewidywalnej pogody jesień w Danii to szczególny czas. Dlaczego? Zobacz sam!

  • W połowie października duńskie szkoły, przedszkola i żłobki zamykają się częściowo bądź całkowicie na tydzień czasu. Trwają wtedy efterårsferie czyli ferie jesienne. Z tego też tytułu wiele atrakcji, które zamknęły się po sezonie letnim są otwarte na nowo. 
  • Kulturnatten – Kulturalna Noc. Wydarzenie to zostało zapoczątkowane w Kopenhadze w 1993 roku. Podczas jednego z wieczorów, w okresie ferii jesiennych, kopenhaskie muzea, teatry, biblioteki, kościoły, ministeria i parki są otwarte dla mieszkańców Kopenhagi i przyjezdnych. Paszport do wydarzeń zaaranżowanych podczas Kulturnatten kosztuje symboliczne 110 koron, a dzieci do lat 12 biorą udział bezpłatnie. Ulice miasta ożywają wtedy szczególnie. Tradycja ta dotarła również do innych duńskich miast, które taką kulturalną noc organizują niekoniecznie podczas jesiennych ferii, ale nadal w okresie jesieni.
  • Im bliżej listopada tym bardziej czuć atmosferę Halloween. W tym czasie parki rozrywki przemieniają się w miejsca pełne grozy, a duńskie miasta przyozdabiane są tysiącami świateł i dyń.

Jesień w Danii – co zaoferować nam może tu Matka Natura

  • Jesień w Danii to czas kiedy lasy, później zresztą niż w Polsce, przybierają jesienne kolory i zapraszają na grzybobranie, zbiór jeżyn, żurawiny czy tak lubianych przez dzieci kasztanów.
  • Jesienią oraz zimą najłatwiej jest też znaleźć bursztyny na plażach Morza Północnego i nie tylko. Bursztynowe safari stało się niemalże sportem narodowym. Dania rzuciła się w wir produkowania specjalnych do tego celu latarek, by poszukiwania Złota Północy stały się jeszcze łatwiejsze. Na stronie duńskiego klubu Ravklub znajdziecie wiele ciekawych informacji na temat wydarzeń związanych z bursztynami oraz interaktywną mapę z najlepszymi lokalizacjami do poszukiwań.
  • To również jesienią doświadczycie fenomenu natury jakim jest Sort Sol – czarne słońce. Tysiące ptaków grupuje się na plażach i bagnach morza wattowego, by wznieść się o zachodzie słońca w powietrze i wykonać na naszych oczach najpiękniejszy taniec. Zorganizowane wycieczki na obserwacje Sort Sol zamówisz na oficjalnej stronie Book Sønderjylland. Strona obsługiwana jest też w języku angielskim i niemieckim.
Sort Sol

Jesień w Danii – celebracja ważnych dni

  • Na początku listopada świętujemy w Danii J-dag czyli dzień kiedy lansuje się świąteczne piwo Tuborg. J-dag przypada na pierwszy piątek listopada i kończy się wielką imprezą na ulicach duńskich miast, lokalnych barów i dyskotek.
  • 10 listopada obchodzony jest wieczór św. Mortena. Wtedy na wielu duńskich stołach serwuje się pieczoną kaczkę i spotyka w gronie rodzinnym lub przyjaciół.

  • Jesień w Danii to również okres zbiorów HavtornCytryny Północy – rokitnika zwyczajnego, który masowo porasta duńskie wybrzeża. Napewno znajdziecie tu wyroby z tego bogatego w witaminę C owocu. Bardzo chętnie wyrabia się tu z rokitnika soki i konfitury, a latem lody. Mam też dla Was chyba najlepszy na świecie przepis na smoothie z rokitnikiem. Smacznego!

Smoothie z rokitnikiem

Składniki:
  • 2 łyżki świeżego lub mrożonego owocu rokitnika (do nabycia w supermarketach takich jak Menu, Kvickly, Super Brugsen)
  • 200 ml mleka migdałowego
  • mały banan lub 1/2 dużego
  • łyżeczka cukru waniliowego

Wszystkie składniki mieszamy w blenderze na gładką konsystencję. Pamiętajcie jednak, że rokitnik zawiera czarne pestki, których nie da się zblendować. Nie występują one jednak w takich ilościach, by przeszkadzały w spożywaniu napoju.


Jakkolwiek by nie było dla każdego jesień jest innym doświadczeniem. Może to być trudny okres do przetrwania, ale nie poddawajcie się ! Niech jesienne wibracje będą z Wami!

Iga Faurholt Jensen

Mieszkam w Danii od 2009 roku. Tutaj razem z moim mężem i dwójką naszych dzieci tworzymy polsko-duńską rodzinę. Zawsze uwielbiałam podróże i tym razem chcę Was zabrać w podróż po Danii. Ten najmniejszy kraj nordycki to coś więcej niż Kopenhaga czy Legoland, o czym będę Was chciała przekonać pokazując nowe nieznane miejsca, piękne plaże, porty i urocze miasteczka Danii.

View stories

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *