• Menu
  • Menu
Jesień w Danii

Jesień w Danii. Od jesiennej chandry, tradycji i wydarzeń po magię natury.

Duńska jesień zaskakuje. Co roku zastanawiamy się jaka będzie. Deszczowa i wietrzna czy ciepła i słoneczna? Niezależnie od tego co nas czeka, jesień w Danii ma tyle do zaoferowania, iż nuda nam nie groźna. Natomiast lata emigracji spędzone tutaj nauczyły nas jak sobie radzić z jesienną chandrą i deficytami słońca.

Efterår… Jesień w Danii bywa różna i nieprzewidywalna. Czasem trafia nam się złota i słoneczna jesień, a czasem szara, mokra i wietrzna, gdzie jedyne na co ma się ochotę to zapaść w sen zimowy, by przespać ten szary okres. Im bliżej zimy tym pogoda robi się brzydsza. Okres jesieni w swoim najgorszym wydaniu potrafi być tutaj ciężki i depresyjnym, a Dania jako kraj wyspiarski potrafi być o tym czasie niesamowicie wietrzna. Wichury więc nie są tutaj rzadkim zjawiskiem. Przeprowadzając się do Danii zmiany klimatu były dla nas bardzo odczuwalne na początku. Klimat naprawdę potrafi być tutaj inny od tego, który znamy w Polsce. Jak poradzić sobie z ewentualną jesienno-zimową chandrą w Danii? Oto nasze sposoby na przetrwanie tego okresu.

Jak umilić sobie czas podczas jesiennej chandry

🍂 Czy deszcz czy słońce, codzienny, minimum półgodzinny spacer to wręcz obowiązek. W Skandynawii panuje bowiem przekonanie, że „nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednie ubrania”!

🍂 Zażywamy suplementy z witaminą D i C. Jest to wręcz zalecane przez tutejsze Ministerstwo Zdrowia, gdyż mieszkańcy Skandynawii nie są w stanie wytworzyć wystarczającej ilości witaminy D na tych szerokościach geograficznych.

🍂 Zapalamy świeczki i lampiony i tworzymy atmosferę hygge

🍂 Czytamy książki i oglądamy filmy. Często są to skandynawskie kryminały

🍂 Układamy puzle

🍂 Pijamy herbatkę z cytryną i miodem. Jest to niemalże nasz nieodłączny jesienno-zimowy rytuał

🍂 Tworzymy dla Was blogowe treści

Czego można doświadczyć w Danii w okresie jesieni?

Jesień to czas kiedy w Danii deszcz i wiatr są coraz intensywniejsze. Dni stają się chłodniejsze i krótsze, a do duńskich domów wkracza jesienne hygge. Mimo tej zmiennej i nieprzewidywalnej pogody jesień w Danii to szczególny czas. Dlaczego? Zobacz sam!

🍂 Jesienią duńskie szkoły, przedszkola i żłobki zamykają się częściowo bądź całkowicie na tydzień czasu. Trwają wtedy tzw. efterårsferie czyli ferie jesienne. Z tego też tytułu wiele atrakcji, które zamknęły się po sezonie letnim są otwarte na nowo. Ferie jesienne przypadają tu zawsze w październiku na tydzień 42

🍂 Przepełnione plaże pustoszeją i wtedy można cieszyć się nimi „prawie” w samotności

🍂 To czas kiedy lasy przybierają jesienne kolory i zapraszają na grzybobranie, zbiór jeżyn, żurawiny czy tak lubianych przez dzieci kasztanów

🍂 Jesienią oraz zimą najłatwiej jest też znaleźć bursztyny na plażach Morza Północnego i nie tylko

🍂 Im bliżej listopada tym bardziej czuć atmosferę Halloween. W tym czasie parki rozrywki przemieniają się w miejsca pełne grozy, a duńskie miasta przyozdabiane są tysiącami świateł i dyń🎃

🍂 To również jesienią m.in doświadczycie fenomenu natury jak na przykład sort sol czyli czarne słońce. Tysiące ptaków grupuje się na plażach i bagnach morza wattowego, by wznieść się o zachodzie słońca w powietrze i wykonać na naszych oczach najpiękniejszy taniec

🍂10 listopada obchodzony jest wieczór św. Mortena. Wtedy na wielu duńskich stołach serwuje się pieczoną kaczkę i spotyka w gronie rodzinnym lub przyjaciół

🍂 Na początku listopada świętuje się tzw. J-dag czyli dzień kiedy lansuje się świąteczne piwo Tuborg. J-dag przypada na pierwszy piątek listopada i kończy się wielką imprezą na ulicach duńskich miast, lokalnych barów i dyskotek.

🍂 Kulturnaten – czyli Kulturalna Noc. Wydarzenie to zostało zapoczątkowane w Kopenhadze w 1993 roku. Podczas jednego z wieczorów, w okresie ferii jesiennych, kopenhaskie muzea, teatry, biblioteki, kościoły, ministeria i parki są otwarte dla mieszkańców Kopenhagi i przyjezdnych. Transport jak i wejściówki do wyżej wymienionych miejsc są darmowe, a ulice miasta ożywają wtedy szczególnie. Tradycja ta dotarła również do innych duńskich miast, które taką kulturalną noc organizują niekoniecznie podczas jesiennych ferii, ale nadal w okresie jesieni.

🍂 Jesień to okres kolejnych zbiorów owoców havtørn tzw. Cytryny Północy (rokietnik zwyczajny). Owoc rokietnika zawiera więcej witaminy C niż cała pomarańcza! Jest to idealny owoc na wzmocnienie naszego zdrówka w okresie jesienno-zimowym. Z tej okazji mamy dla Was przepis na smoothie z owocem rokietnika. Smacznego!

Smoothie z rokitnikiem

Składniki:

  • – 2 łyżki świeżego lub mrożonego owocu rokietnika
  • – 200 ml mleka migdałowego
  • – mały banan lub 1/2 dużego
  • – łyżeczka cukru waniliowego

Wszystkie składniki mieszamy w blenderze na gładką konsystencję. Pamiętajcie jednak, że rokitnik zawiera czarne pestki, których nie da się zblendować. Nie są one jednak w takich ilościach, by przeszkadzały w spożywaniu napoju.

Niech jesienne wibracje będą z Wami!

Iga i Ania

Iga Faurholt Jensen

Mieszkam w Danii od 2009 roku. Tutaj razem z moim mężem i dwójką naszych dzieci tworzymy polsko-duńską rodzinę. Zawsze uwielbiałam podróże i tym razem chcę Was zabrać w podróż po Danii. Ten najmniejszy kraj nordycki to coś więcej niż Kopenhaga czy Legoland, o czym będę Was chciała przekonać pokazując nowe nieznane miejsca, piękne plaże, porty i urocze miasteczka Danii.

View stories

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.