• Menu
 • Menu
Karrebæksminde i Enø

Karrebæksminde i Enø – nadmorska perła Południowej Zelandii

To co najbardziej urzeka mnie w Danii, to otaczająca ją wszędobylska woda i łatwy do niej dostęp. Przeciętny mieszkaniec Danii ma najdalej 50 km do wybrzeża. Duńczycy, naród morza żyjący przez wieki z rybołówstwa, stworzył tysiące osad rybackich, które z czasem przekształciły się w mniejsze lub większe nadmorskie miasteczka. Jednym z nich jest Karrebæksminde i Enø, nadmorska perła na Południowej Zelandii, która latem, przepełniona turystami, tętni życiem, a poza sezonem jest oazą spokoju, w której słychać tylko szum fal i krzyk mew.


Karrebæksminde i Enø

Te dwa miejsca tworzyły kiedyś półwysep Lungshave. Przedzielił go wybudowany w latach 1801-1807 kanał, który podzielił Lungshave na Karrebæksminde leżące na Zelandii i wyspę Enø. Kanał łączy dziś Karrebæk Fjord z zatoką Karrebæksminde.

Za czasów Napoleona Karrebæksminde był portem rozładunkowym dla miasta Næstved. W roku 1938 Næstved wybudowało własny port. Historię Karrebæksminde i Enø opowiada dziś lokalne muzeum Muzeum Historii Miasta Karrebæksminde i Rybołóstwa.

Dzisiaj jest to nie tylko miasteczko rybackie, którego społeczność utrzymuje się między innymi z połowu i sprzedaży ryb, ale również miejscem obleganym przez turystów w okresie lata. Wczasowicze pozostawiają tu co roku masę pieniędzy wspierając tym samym lokalną gospodarkę.

Karrebæksminde i Enø


Konik Polny

Zwodzony most w kształcie konika polnego łączący Karrebæksminde i Enø jest znakiem rozpoznawczym tego miejsca. W 2020 roku odrestaurowano most, który mamy nadzieję, posłuży nam przez następnych wiele lat.

Porty jachtowe

Na zachodnim i wschodnim wybrzeżu znajdują się porty jachtowe. Można się po tych portach przechadzać, podziwiając piękna naturę i wdychając świeże morskie powietrze. O zachodzie słońca wyglądają magicznie!

Klub Morsów

Dla odważnych i zimnolubnych osób, które bez zająknięcia zanurzają się w lodowatej morskiej wodzie, Karrebæksminde oferuje Vinterbadeklub Isfulgen. Na stronie znajdziecie wszelkie potrzebne informacje m.in. jak zostać członkiem klubu i o jakich porach klub jest otwarty. Przyjemności !


Spacery i wędrówki wzdłuż szlaku Lagunestien

Spacery wzdłuż morza to oprócz plażowania jedna z najpopularniejszych aktywności. Teren nie jest trudny i nawet osoby bez kondycji poradzą sobie na trasie. Zaczynając od ogromnego parkingu mijamy Enø Grill i lodziarnię i idziemy prosto przed siebie. Po drodze mijamy domki letniskowe i zakrzewioną ścieżkę, przy której rośnie szakłak morski (rokitnik). Może uda Wam się urwać kilka owoców tego krzewu. Są to bomby witaminowe bogate przede wszystkim w witaminę C, minerały i flawonoidy. Ale uwaga! Szakłak ma kolce! Więc należy uważać. Mijając kolejne skupisko kolorowych domków letniskowych, znajdziemy się na otwartej przestrzeni. Podążając przed siebie podziwiać można widoki na fjordy i zatokę Karrebæksminde. Trasę można kontynuować dochodząc do głównej drogi Enø, lub też zakręcić przy jednej z wyasfaltowanych dróg dochodząc do małego mostu i widoku na dość spore ptasie siedlisko.

Karrebæksminde i Enø

Siedlisko ptaków

Wyspa Enø jest siedliskiem dla wielu gatunków ptaków takich jak biegusy, łabędzie nieme, krzyżówki, ostrygojady, rybitwy, skowronki. W odwiedziny przylatują tu także orły, błotniaki i pustułki. Jest tu wiele dobrych spotów do obserwacji ptasiego życia.

Karrebæksminde i Enø

Jak smakuje Karrebæskminde i Enø ?

A więc smakują wędzonym węgorzem, łososiem, krewetkami, panierowanym dorszem, szakłakiem morskim…można by wymieniać. Oto miejsca gdzie naszym zdaniem jedzenie i serwis jest na topie i gdzie spróbować możecie lokalnych przysmaków.


Punkty gastronomiczne warte polecenia

 1. Enø Bageri
 2. Enø Fiskehus
 3. Martens Røgeri
 4. Kafenø
 5. Petersen’s pizza
 6. Sommerhus
 7. B-spis
 8. Pandekagehuset

Enø Fiskehus to zawsze świeże ryby i dania. Polecam Wam w szczególności naleśniki z owocami morza. Velbekomme!

Kawiarnia, piekarnia i lodziarnia w jednym – Enø Bageri może poszczycić się pysznymi wypiekami według własnej receptury. Latem kupicie domowej roboty ekologiczne lody fit. Dokładnie tak jak piszę fit, jako że zawierają one tylko 1,5 procent tłuszczu i nadal smakują wyśmienicie! To także tu możecie spróbować lodów o smaku szakłaka morskiego (rokitnika) czy czerwonej porzeczki, a także dżemów i masła orzechowego własnej roboty. Jest to zdecydowanie moja najlepsza miejscówka na kawę z widokiem na kanał i przeciwległe nadbrzeże.

Kafenø to kafejka otwarta jakiś czas temu. Kiedyś w tym budynku mieścił się second hand Czerwonego Krzyża. Dziś klimat panuje tu również jak z second handu i w stylu vintage. Jest kolorowo, swojsko, a z okien rozciąga się widok na morze. kafejka połączona jest ze sprzedażą sztuki użytkowej oraz artykułów do wyposażenia domu. Od niedawna w Kafenø można również zjeść lunch.

Pandekagehuset to kolejne miejsce, mające swoja siedzibę w niewielkim żółtym budynku. Patrząc z boku zauważycie jak krzywy jest budynek. Nazywam go przekornie krzywą wieżą w Karrebæksminde. Pandekagehuset sprzedaje naleśniki z pysznymi nadzieniami. Tutaj między innymi zaliczyłam jedną ze swoich pierwszych językowych wpadek 12 lat temu ( śmiech ). Na menu naleśnikowego kiosku upatrzyłam sobie pozycję 23 z nutellą. Po chwili sprzedawczyni serwuje mi dwa naleśniki; jeden z marmoladą cytrynową a drugi z cukrem. Totalnie zaskoczona pytam się gdzie mój naleśnik z nutellą. Okazało się, że chcąc być dobrze rozumianą wymówiłam cyfrę 23 w taki sposób iż rozbiłam ją na 20 i 3 to też takie naleśniki dostałam dwa według życzenia. Dla tych, którzy uczą się duńskiego mam zatem radę, by liczby dwucyfrowe wymawiać jednym ciągiem i szybko inaczej efekt będzie inny niż zamierzony!

Gdzie nocować?

Karrabæksminde i Enø to przede wszystkim niezliczona ilość domków letniskowych. Latem obydwa miejsca przeżywają prawdziwe oblężenie, także jeśli marzy Wam się domek letniskowy, w sezonie letnim w szczególności, musicie dokonać rezerwacji dużo wcześniej. Gdzie szukać tak zwanych sommehuse? Tutaj odeślę Was do wpisu poświęconemu tanim noclegom w Danii i między innymi stron, które poświęcone są wynajmowi letnich domków – Tanie noclegi w Danii.

Oprócz sommerhuse przytulnym miejscem na nocleg jest niewielkie mieszkanko Enø Bageri B&B zaraz nad piekarnią Enø Bageri. Na terenie wyspy Enø znajduje się również Enø Camping oraz Centrum wakacyjne Danland Karrebæksminde i Danland Karrabæksminde Fjord.

Czego koniecznie spróbować na Karrebæksminde i Enø?

 • Zachodu słońca
 • Rejsu łodzią Friheden po fjordzie Karrebæk
 • Lokalnie wędzonych ryb
 • Lokalnych produktów z rokitnika
 • Kąpieli w Bałtyku
 • Wina z lokalnej winnicy Vesterhave Vingaard
 • Spacerów ścieżką Lagunen Sti
 • Morsowania
 • Enø Overdrev
 • Spływu kajakiem, rejs motorówka, SUP – wynajem sprzętu u Marine Event
 • Muzeum Historii Miasta Karrebæksminde i Rybołóstwa – Karrebæksminde Fiskeri og By Museum

Atrakcje dla najmłodszych

 • Darmowe zajęcia aktywizacyjne w okresie wakacji letnich, organizowane z inicjatywy Blå Flag Center Karrebæksminde
 • Minigolf i trampoliny
 • Plac zabaw
 • Kąpiele w morzu
 • Lody z piekarni Enø Bageri lub Bubble tea
 • Rejs łodzią Friheden

Tak więc komu Karrebæksmine temu przygoda, dobra zabawa i mnóstwo atrakcji!

God tur!

Iga Faurholt Jensen

Mieszkam w Danii od 2009 roku. Tutaj razem z moim mężem i dwójką naszych dzieci tworzymy polsko-duńską rodzinę. Zawsze uwielbiałam podróże i tym razem chcę Was zabrać w podróż po Danii. Ten najmniejszy kraj nordycki to coś więcej niż Kopenhaga czy Legoland, o czym będę Was chciała przekonać pokazując nowe nieznane miejsca, piękne plaże, porty i urocze miasteczka Danii.

View stories

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 comment