• Menu
  • Menu
Destination Gisselfeld

Destination Gisselfeld – Kierunek Gisselfeld

Destination Gisselfeld – to cztery atrakcje składające się na tenże projekt. Wszystkie cztery miejsca leżą na ziemiach klasztoru Gisselfeld oraz należącego do niego lasu Hesede. Kierunek Gisselfeld to świetny punkt wypadowy, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Gisselfeld Destination – Kierunek Gisselfeld to projekt skupiający atrakcje na ziemiach należących do dawnego klasztoru Gisselfeld. Projekt skupia wszystko to czego dusza zapragnie. Chcesz poczuć ducha historii, przechodząc się ścieżkami najpiękniejszych ogrodów południowej Zelandii i gdzie kryją się stare klasztory? Czy wolisz trochę adrenaliny i atrakcje na wysokościach? To wszystko jest w zasięgu kilku kilometrów.

Co składa się na Gisselfeld Destination?

Gisselfeld Kloster

Ten dawny klasztor był kiedyś domem dla samotnych szlacheckich panien. Dziś jest w rękach prywatnych i możliwość zwiedzania go na codzień nie jest możliwa, ale czasem z okazji np. świątecznego jarmarku klasztor otwiera swe drzwi i zaprasza zwiedzających na podróż przez klasztorną historię.

Destination Gisselfeld

To co dla nas zwiedzajacych jest dostępne to ogromne połacie przepięknej zieleni i ogrodów. Koniecznie musicie wejść do oranżerii Paradehuset. Klimat panuje tu iście botaniczny i w tym nie nazbyt dużym budynku można nacieszyć swoje oczy przepięknymi odmianami kwiatów i roślin. Po tej krótkiej botanicznej wycieczce rozkoszować można się kawałkiem ciasta i filiżanką kawy w oranżeryjnej kawiarence Nattengalen.

Polecam Wam spacer po całym terenie i choć jest tego sporo to warto robić sobie przystanki, usiąść na trawie, rozłożyć koc i marzyć… dosłownie!. Każdy zakątek tego miejsca ma coś do zaoferowania i często zatopiony jest w kwiatach i zielonych krzewach.

Villa Gallina

Kiedyś dawny zajazd dla przyjezdnych z Kopenhagi, a dziś miejsce spacerów dla miejscowych z okolicznych wsi i miasteczek. Zajazd dziś to sezonowo otwarta restauracja Villa Gallina położona w sercu lasu Hesede i nad niewielkim jeziorem. Osobiście jestem tu stałym gościem i często zabieram tu moją dziatwę na spacer po lesie.

Każda pora roku jest dobra na spacer w tym miejscu, miejscu bardzo fotogenicznym gdzie Villa Gallina czaruje swoją posturą z muru pruskiego. Czerwone belki przecinające białe ściany budynku, zielone ramy okien i dach kryty strzechą zabierają nas w podróż w czasie.

Także jeśli jesteście w podróży to warto się tu zatrzymać na przerwę.

Więcej na temat Villa Gallina zapraszam tutaj.

Paradishaven i Svenskekløften

W 1812 roku ówczesny dyrektor klasztoru Gisselfeld, Christian Conrad Sophus Danneskiold-Samsøe, założył ogród botaniczny w lesie Hesede. W poźniejszych latach pełnił on funkcje szkółki roślin. Początkowo drzewa i rośliny hodowane w ogrodzie wykorzystywano do ogrodów na folwarkach i przyklasztornych domach. Później eksportowano je do innych ogrodów botanicznych w Europie.

W 1925 roku działalność szkółkarska została wstrzymana, a drzewa i byliny w arboretum z czasem zaczęły same o siebie dbać, tak że dziś miejsce to jawi się jako dziki ogród. Przy wejściu do Paradishaven, w niewielkim budynku z muru pruskiego, znajduje się dziś mała wystawa, gdzie odwiedzający mogą dowiedzieć się więcej o tym miejscu. W bezpośrednim sąsiedztwie ogrodu znajduje się naturalny fenomen, gdzie znienacka na wyłania się głęboki na około 35 metrów, stromy wąwóz. Według starej legendy Szwedzi ukrywali się tu podczas wojny w 1660 r. Stąd nazwa Svenskekløften ( Szwedzki Wąwóz ).

Camp Adventure

O tym najwyższym dostępnym punkcie na Zelandii pisałam już na naszym blogu kilka razy. Camp Adventure to jedna z największych i najbardziej spektakularnych duńskich atrakcji. To miejsce dla osób nie bojących się wysokości i lubiących zastrzyk adrenaliny, ALE atrakcja również dla bardziej spokojnych typów, kochających i ceniących sobie kontakt z naturą. Kampus składa się z wieży widokowej Skovtårnet, o której szczegółowo rozpisuje się w tymże artykule:

Cały kompleks leży w sercu lasu Hesede i jest w dynamicznym rozwoju. W tym roku otwiera się tu kolejna atrakcja, a mianowicie ogród preriowy, z mnóstwem przepięknym kwiatów. Ma być to miejsce dla pobudzenia wszystkich zmysłów i miejsce na pikniki wraz z rodziną i przyjaciółmi. Bilety do tego ogrodu będzie można kupić osobno.

Veras Verden

Nieopodal Villi Gallina i Paradishaven znajduje się bardzo fajny sklep Veras Verden ze sztuką użytkową, meblami i artykułami do wyposażenia domu, zabawkami dla dzieci i towarami kolonialnymi. Jako ciekawostkę podam, że w asortymencie sklepu znaleźć można produkty między innymi z Polski od Wooden Story. Dla mnie jest to zawsze miłym akcentem znaleźć coś co pochodzi z mojej ojczyzny. Tak się człowiekowi jakoś przyjemniej na duszy robi.


Czy warto?


Destination Gisselfeld moim zdaniem jest naprawdę ciekawym punktem wypadowym. Jest w czym wybierać i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jest tu natura, architektura, historia i adrenalina. Wirtualnie możecie odwiedzić ze mną te miejsca na naszym Instagramowym profilu w wyróżnionych relacjach.

Informacje praktyczne

Gdzie spać?

Gdzie zjeść?


Życzę Wam przyjemnego zwiedzania!

Iga Faurholt Jensen

Mieszkam w Danii od 2009 roku. Tutaj razem z moim mężem i dwójką naszych dzieci tworzymy polsko-duńską rodzinę. Zawsze uwielbiałam podróże i tym razem chcę Was zabrać w podróż po Danii. Ten najmniejszy kraj nordycki to coś więcej niż Kopenhaga czy Legoland, o czym będę Was chciała przekonać pokazując nowe nieznane miejsca, piękne plaże, porty i urocze miasteczka Danii.

View stories

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *