• Menu
  • Menu

Kopenhaga – od Langelinie do Nyhavn

Mieszkając swego czasu w stolicy, na Østerbro i będąc w ciąży z naszym pierwszym synem, chodziłam na długie spacery niedaleko naszego mieszkania. Trasa, którą przemierzałam zbiera jedne z najważniejszych i najciekawszych atrakcji Kopenhagi i nie musi Was kosztować nic! Jedynie Wasz czas. A jeśli nawet chcecie zagłębić się w historię mijanym zabytków, choć kosztują trochę to warte są każdej wydanej korony. Kopenhaga – od Langelinie po Nyhavn to moja propozycja spaceru po stolicy Danii wraz z dodatkowymi wskazówkami, które ten spacer mogą jeszcze bardziej uprzyjemnić.

Langelinie – Den Lange Linie

Swój spacer zaczynałam od Langelinie, 2-kilometrowego kawałka nadbrzeża, gdzie znajduje się wiele ciekawych atrakcji Kopenhagi. Zaczynając od całkiem przyjemnego portu jachtowego można wybrać dwa kierunki. Idąc w lewo dotrzemy na cypel Langelinie, który jest punktem spotkań mieszkańców, głównie dzielnicy Østebro. Tutaj cumują statki rejsowe i tutaj również można wybrać się na shopping w Langelinie Outlet, po czym napić się kawy lub zjeść w lokalnych kafejkach. Idąc w prawo dotrzemy do najbardziej rozpoznawalnej atrakcji Kopenhagi – Den Lille Havfrue.

Den Lille Havfrue – Mała Syrenka

Większość myśli, że syrenka jest większych rozmiarów. Tutaj jednak muszę Was rozczarować. Choć rozmiary tego posągu nie są imponujące tak historia jego powstania ciekawa. Dlatego zapraszam Was do lektury tutaj.

Spacer po Kopenhadze

Park Langelinie

W zielonym parku Langelinie napotkacie między innymi pomnik bohatera marynarki Ivar’a Huitfeldt’a (1665-1710) i jego ludzi, zaprojektowany przez Vilhelm’a Dahlerup. 4 października 1710 roku okręt linii Dannebrog, którym dowodził Huitfeldt, został podpalony podczas potyczki ze Szwedami w bitwie w Zatoce Køge, podczas Wielkiej Wojny Nordyckiej. Mimo pożaru Ivar wydał rozkaz kontynuowania walki, która ustała dopiero po wybuchu statku. Huitfeldt i 497 członków załogi zginęło na miejscu.

Spacer po Kopenhadze
Królewskie pawilony

Tip: Wiosną kwitną tutaj drzewa wiśni japońskiej – jest ich aż 200! Urządź sobie piknik pod różowym, kwiecistym dachem. Co roku też pod koniec kwietnia odbywa się tutaj przepiękny zresztą Kopenhaski Fetiwal Sakury celebrujący japońską kulturę. Po więcej szczegółów zajrzyjcie na oficjalną stronę Sakura Festival.

Kastellet – cytadela

Cytadela to jedna z najlepiej zachowanych fortyfikacji w Europie Północnej. Została zbudowana jako część murów obronnych Kopenhagi przez króla Chrystiana IV. Dziś jawi się jako konstrukcja pięciogwiazdkowa. Od zachodu i zgodnie z ruchem wskazówek zegara widocznych jest pięć bastionów; bastion króla, królowej, hrabiego, księżniczki i księcia.

Spacer po Kopenhadze

Kastellet służy dziś jako koszary wojskowe i jest ruchliwym miejscem pracy dla kilkuset pracowników. Cytadela jest zarówno piękną perełką kultury, jak i spokojną, zieloną oazą – w samym środku ruchliwego miasta. Z terenów cytadeli korzystają mieszkańcy w bardzo aktywny sposób. Widok biegających osób jest niemalże stałym elementem krajobrazu Kastellet. Jak to mówią: W zdrowym ciele zdrowy duch!

Kościół św. Albana

Kościół św. Alban’a zwany również przez lokalsów The English Church jest jedynym anglikańskim kościołem w Danii.

Spacer po Kopenhadze

Gefionspringvandet – Fontanna Gefiony

Gefiona to nordycka bogini, która według nordyckiej mitologii stworzyła największą wyspę Danii – Zelandię. Jak doszło do powstania Zelandii, kim jest Gefion i kto wyrzeźbił tą piękna fontannę? O tym poczytasz tutaj.

Tip: Fontanna najpiękniej prezentuje się w świetle zachodzącego słońca.

Siedziba firmy Mærsk

Mærsk to największa na świecie firma operującą statkami kontenerowymi. Firma jest w posiadaniu około 600 kontenerowców i zatrudnia ponad 80.000 ludzi.
Siedzibę Mærsk’a określa się jako Huset med de blå øjne – Dom z niebieskimi oczami.

Pałac Amalienborg

Amalienborg to kompleks pałacowy składający się z czterech pałaców, i które od roku 1794 stanowią dom rodziny królewskiej.

Tip 1: Spróbuj trafić na zmianę warty, która odbywa się codziennie o godzinie 12.

Tip 2: W Pałacu Chrystiana VIII znajduje się muzeum Amalienborgmuseet, gdzie zobaczyć można kolekcję biżuterii królowej Małgorzaty II. W tej części Pałacu znajduje się również biblioteka królowej Małgorzaty. Wizytę jednakże należy zamówić wcześniej. Znajdują się tu między innymi rzadkie egzemplarze książek i prywatne zbiory fotografii. Książki i wszelkiego typu materiały zajmują aż trzy kilometry regałów.

Amaliehaven – Ogrody Królewskie

Pomiędzy fontanną, rzeźbami, drzewami i kwiatami można dostrzec wodę, łodzie i imponującą operę. Amaliehaven został otwarty w 1983 roku i jest jednym z najmłodszych parków w Kopenhadze. Ogród to prezent od A.P. Møller Fonden ( fundacji firmy Mærsk) i został zaprojektowany przez belgijskiego architekta krajobrazu Jeana Delogne. Włoski rzeźbiarz Arnaldo Pomodoro stworzył cztery przyciągające wzrok kolumny z brązu, fontannę pośrodku i kaskadowe fontanny po bokach.

W ogrodach rosną rośliny odporne na morski klimat. Zajęło sporo lat, aby ogród stał się tak bujny jakim widzimy go dziś.

Marmorkirken – Kościół Marmurowy

Około 1740 roku król Fryderyk V wyraził chęć wybudowania kościoła królewskiego, pompatycznego zabytku, który miał być centrum jednoczącym Frederikstand stąd też jego oficjalna nazwa Frederiks Kirke. Kościół miał być wybudowany wyłącznie z marmuru, od którego wzięła się nazwa Marmorkirken. Budowę kościoła rozpoczęto w 1749 roku. Król w międzyczasie zmarł, a jego następca król Chrystian VII nie był nazbyt zainteresowany kontynuowaniem prac budowlanych. I tak budowa ustała na ponad 100 lat.

Kopenhaga

Budowę po ponad 100 latach wznowił przemysłowiec Carl Frederik Tietgen. I tak jak wnętrze wykonano z prawdziwego marmuru sprowadzanego z Norwegii, tak zewnętrzne mury wykonane są z tego co dziś nazywamy duńskim marmurem – kamieniem wapiennym wydobywanym w kamieniołomie Faxe Kalkbrud.

Tip: codziennie w okresie od połowy czerwca do połowy września, a poza sezonem w soboty i niedziele, możliwe jest wejście na kościelną wieżę. Po szczegóły odsyłam Was na oficjalną stronę Marmorkirke.

Dzielnica Nyhavn

Prawdopodobnie najpopularniejsze miejsce spotkań mieszkańców Kopenhagi. Dzielnicę oblegają również turyści do tego stopnia, że ciężko tu o kawałek stolika. Nie ma się zresztą co dziwić, gdyż kolorowe domy, nadmorski klimat, niezliczona ilość restauracji i kafejek oraz muzyka sącząca się z głośników sprawiają że można tu nadzwyczajnie odpłynąć…

Kiedyś Nyhavn było najgorszą dzielnicą Kopenhagi. Dziś, widząc tętniące tu życie i radość ciężko sobie to wyobrazić.

Nyhavn

Tip 1: z dzielnicy Nyhavn odbywają się rejsy po kopenhaskich kanałach. Tanią i dobrą opcją jest operator Netto-bådene. Bilety dla dorosłych kosztują nie więcej niż 50 koron.

Tip 2: Pod numerami 18, 28 i 67 pomieszkiwał sobie baśniopisarz H.C. Andersen. Warto rzucić okiem na te budynki.

Spacerów po Kopenhadze można by tworzyć setki! Mam nadzieję, że ta wersja przypadnie Wam do gustu. Spacer jest też świetną opcją dla tych, którzy w Kopenhadze są na krótko, a chcą zobaczyć esencję stolicy Danii.

God tur!

Iga Faurholt Jensen

Mieszkam w Danii od 2009 roku. Tutaj razem z moim mężem i dwójką naszych dzieci tworzymy polsko-duńską rodzinę. Zawsze uwielbiałam podróże i tym razem chcę Was zabrać w podróż po Danii. Ten najmniejszy kraj nordycki to coś więcej niż Kopenhaga czy Legoland, o czym będę Was chciała przekonać pokazując nowe nieznane miejsca, piękne plaże, porty i urocze miasteczka Danii.

View stories

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *