W czasach zarazy i izolacji jedni dostają kota, a inni na przykład rzucają się w wir zaniedbanych obowiązków domowych. Via Skandynawia zamiast sprzątania proponuje Wam duńskie kino. Zapraszamy Was na krótką recenzję filmu „Królowa Kier”. Mamy nadzieję, że zachęci Was do jego obejrzenia.
W tych ciężkich i smutnych czasach wraz z Igą, jako pracowniczki szeroko pojętej duńskiej służby zdrowia, prosimy Was o rozsądek i szacunek dla innych. Pozostawanie w domu jest w tej chwili wyrazem troski i odpowiedzialności. Czas kwarantanny nie musi jednak oznaczać nudy. Można go wszak spożytkować na rzeczy przyjemne ale czasochłonne. Na takie, na które nigdy nie ma się za wiele czasu. Mam tu na myśli czytanie książek i oglądanie filmów. Z tego też powodu wpadł mi do głowy pomysł na stworzenie cyklu „Anna-Maria poleca duńskie kino”, w którym znajdą się recenzje moich ulubionych duńskich filmów takich jak „Królowa Kier”.
Chciałabym Wam bardzo polecić film, który wywołał we mnie wiele sprzecznych odczuć i pozostawił po sobie nie mniej pytań bez odpowiedzi. Jest to obraz, który zmienia, a właściwie to rozszerza podstawową definicję gwałtu i łamie związane z nim tabu. Zdecydowanie jest to jeden z tych filmów, które mocno uwierają po obejrzeniu.
„Królowa Kier” jest duńsko-szwedzkim dramatem obyczajowym z 2019 roku wyreżyserowanym przez May el-Toukhy, która razem z Maren Louise Käehne napisała również scenariusz. Główne role w filmie zagrali znaczący duńscy i szwedzcy aktorzy. Mowa tu o Trine Dyrholm, Magnus Krepper, Gustav Lindh, og Preben Kristensen. Ekranizacja wzbudziła wielkie międzynarodowe zainteresowanie i wygrała nagrodę publiczności na Sundance Film Festival w 2019 roku oraz nagrody główną, publiczności i za najlepszą grę aktorską na Göteborg Film Festival.
O czym właściwie jest „Królowa Kier”?
Film„Królowa Kier” ukazuje życie pewnej duńsko-szwedzkiej rodziny mieszkającej w Danii. Peter grany przez Magnusa Kerppera jest lekarzem. Jego żona Anne jest znanym adwokatem. W tej roli obsadzona została Trine Dyrholm. Mają dwie córki blizniaczki. Ich dom i samochód świadczą o bardzo dobrych zarobkach i wysokim standardzie. Życie rodzinne płynie spokojnie i bezstresowo. Nie widać tu żadnych zmartwień czy szczególnych trosk dnia codziennego. Jedyną rysą na tym idylycznym obrazku jest Gustav, grany przez Gustava Lindha. Jest on 17- letning synem Petera z poprzedniego związku, który nagle przeprowadza się ze Szwecji, gdzie mieszkał dotychczas pod opieką matki. Czy ta dwujęzyczna, dwunarodowa, patchworkowa rodzina ma szansę na normalne życie rodzinne? Czy przyrodnie siostry i macocha będą w stanie zaakceptować nowego członka stada?
Anne jako adwokat reprezentuje w sądzie ofiary gwałtów. W pracy stara się przekonać klientki by składały pozwy przeciw swym oprawcom mimo, iż jest to bolesne i trudne. Z ogromnym zaangażowaniem wynikającym z jej głębokich przekonań, nakłania skrzywdzone kobiety by nie zamiatały trudnych spraw pod dywan. By walczyły o prawdę i sprawiedliwość. Gdy jeden z oprawów kłamie przed sądem w celu uniknięcia kary, adwokatka reaguje impulsywnie, wręcz nieprofesjonalnie. Ponadto Anne ukazuje nam się jako ciepła, kochająca matka i wzorowa żona, wiodąca szcześliwe życie małżeńskie. Dlaczego i w jakich okolicznościach dochodzi do gwałtu? Kto właściwie zostaje zgwałcony? Czy w tej sytuacji w ogóle można mówić o gwałcie? Czy dotyczy tylko sfery cielesnej? Wreszcie czy w pewnych kręgach społecznych normą jest nieponoszenie konsekwencji za swe czyny? Jak można udawać niewiedzę, by ratować małżeństwo? Czy dorośli mają prawo milczeć by uniknąć skandalu? Na koniec kim właściwie jest tytułowa Królowa Kier.
Kontrowersje wokół tytułu
Po obejrzeniu filmu zastanawiałam się nad szwedzkim i polskim tytułem „Królowa Kier”. Muszę przyznać, że mimo, iż gram w karty nie do końca rozumiem ten tytuł. Natomiast wprost przeciwne odczucia mam do duńskiego tytułu „Dronningen”, czyli po polsku “Królowa“. W mojej ocenie oddaje on treść filmu w stu procentach. Co Wy myślicie? Który tytuł pasuje według Was lepiej?
Zapraszamy do obejrzenia i komentowania Iga i Ania.
Film można obejrzeć na cda i vod. Linki zajdziecie poniżej.
https://www.cda.pl/vid o/358144055/vfilm
https://vod.pl/filmy/krolowa-kier-caly-film-online/zrjjsjy
Jeśli interesuje Was duńska kinematografia to zapraszamy do zakładki Kultura
🇩🇰-Anna- Maria anbefaler en dansk film
Jeg vil meget gerne anbefale Jer en film, som vakte en masse følelser og tvivlsspørgsmål i mig. Billedet ændrer voldsbegrebet og bryder tabuer forbundet med det.
Dronningen af en dansk/svensk drama fra 2019 år. Filmen blev instrueret af May el-Toukhy, der skrev manuskriptet sammen med Maren Louise Käehne. Hovedrollerne i filmen er spillet af meget kendte skulespiler skuespillere som Trine Dyrholm, Magnus Krepper, Gustav Lindh og Preben Kristensen.
Hvad handler filmen om?
Filmen viser en rig familie. Peter, spillet af Magnus Krepper, er læge. Hans kone Anne, spillet af Trine Dyrholm, er advokat. De har to tvillingedøtre og lever et roligt familieliv uden hverdagsproblemer. Den eneste ridse i dette tilsyneladende perfekte liv er Gustav (spillet af Gustav Lindh), Peters søn fra det forrige forhold.
Som advokat behandler Anne sager af voldsofre. Hun lærer voldtægtsofre, at man ikke skal feje ting ind under tæppet. Hun siger, at man skal kæmpe for sandhed og retfærdighed. Anne reagerer impulsivt, når en voldtægtsforbryder lyver i retten for at vinde sagen. Hun er en varm, kærlig mor og har et lykkeligt ægteskab.
Men er det virkelig så den? Hvem bliver voldtaget og for resten var det virkelig vold? Om i visse kredser kan man undgå konsekvenser? Er det bedre at foregive uvidenhed for at beskytte ægteskabet?
Hvorfor er de voksne tavse? Måske er de bare blinde eller bange for skandale? Og til sidst men ikke mindst hvem der er den titulære dronning?
Tekst : Anna- Maria Taszek
Zostaw komentarz