• Menu
  • Menu
Knippelsbro

Kulturtårnet – patynowa wieża w Kopenhadze

Kulturtårnet to bardzo osobliwe miejsce nad kopenhaskim kanałem strzegące mostu Knippelsbro. Kiedy przypadkowo czytałam o tym miejscu w lokalnym przewodniku od razu wiedziałam, że muszę to miejsce zobaczyć w najbliższej przyszłości.

Kulturtårnet to miejsce gdzie lokalna kultura i sztuka spotyka się z duńskim hygge w najlepszym wydaniu. Rozmiar wieży sprawia, że niewielka przestrzeń otacza Cię dosłownie ze wszystkich stron. I jak w środku jest bezpiecznie i przytulnie tak na zewnątrz z tarasu widok rozciągający się w nieskończoność i wiatr we włosach przyprawiają o gęsią skórkę. Miejsce robi wrażenie. Jest to również miejsce, które już znalazło się w moim serduszku.

Widok z tarasu Kulturtårnet

O historii wieży słów kilka

Wieżę wybudowano na moście Knippelsbro prawie sto lat temu – w 1927 roku. Nigdy dotąd nie była regularnie otwarta publicznie, aż do roku 2018, kiedy to dwoje młodych ludzi otworzyło drzwi do tej miedzianej konstrukcji.

W 2013 roku, zanim to jeszcze wieża stała się dostępna dla wszystkich, klucze do niej wpadły w ręce kopenhaskiego poety Claus’a Høxbroe. Tutaj podczas długiego weekendu spod pióra poety wyszło dzieło, a dokładnie seria wierszy zatytułowanych „H. Knip nummer 1-11”. H. Knip, a konkretnie Hans Knip – był pierwszym pracownikiem wieży kontrolnej. Był on też osobą, której nazwisko dało podstawy, by most nazwać Knippelsbro.

Pisząc swoje wiersze poeta miał okazję zanurzyć się w pulsujące życie na moście i wokół niego. Usłyszeć drżenia wywołane ruchem samochodowych, wysiłki przejeżdżających rowerzystów czy dźwięk łodzi przepływających pod mostem. Cytaty z jego dzieła widnieją dziś na szybach wieży, a pomieszczenie, w którym spał nazwano Høxbroes Tårnværelse – pokojem Høxbroe.

Jak się okazuje Claus jest bardzo cenionym i znaczącym duńskim poetą dzisiejszej Danii. Swoje wiersze wyraża nie tylko na piśmie, ale również w formie odczytów, koncertów słownych, wykładów i wiele więcej. Claus zadebiutował w 2006 roku i od tamtej pory jego artystyczny wkład ukazał się w formie debat i artykułów w przeróżnych duńskich czasopismach i magazynach.

Wiersze Claus’a Høbroe

Choć jest to moje wolne tłumaczenie wierszy mam nadzieję, że choć trochę odda Wam znaczenie i przekazywaną w nich treść.

„Personel sprzątający wyciera noc, przesuwa się bezdźwięcznie przez krajobrazy biurowców i znika przy pierwszych promieniach słońca wpadających przez szyby”

„Delikatne dudnienie samochodów
Wysyła drżenia poprzez mury wieży
Które rozmnażają się na papierze
Przy lekkich dreszczach krzesła”

„Matka walczy z mostem Knippelsbro
Pochyla się do przodu przyciskając pedały
Chłopaczek w dziecięcym krzesełku
Wyciąga ramiona
Odchyla się do tyłu
Gotowy do startu na szczycie mostu”

Czego ciekawego spodziewać się w wieży?

  • Wystaw – podczas mojej wizyty wystawiane były portrety Lis Kasper. Całość pod tytułem „I think I’m in love”.
  • Kin radiowych
  • Tower Talks
  • Pop up restauracji głównie wiosną, latem i jesienią
  • Friday Food – piątkowego kucharzenia. Za każdym razem do garów zabiera się inny kucharz 🙂 oraz wydarzeń kulinarnych poza sezonem.
  • Intymnych koncertów muzycznych
  • Wydarzeń dla dzieci i młodzieży
  • W zwykłe dni nie serwuje się jedzenia chyba, że wynajmuje się wieżę na prywatne imprezy, bo tak też można.
  • Podcastów – na oficjalnej stronie Kulturtårnet bądź w aplikacji Soundcloud posłuchać można podcastów na temat lokalnych zabytków oraz rozmów z osobistościami duńskiej sceny filmowej, muzycznej i nie tylko.
  • Wstęp ze względu na odbywające się tam wystawy kosztuje 20 koron dla dorosłych i 10 koron dla osób poniżej 18 roku życia.

Z mojej strony mogę Wam tylko to miejsce polecić. Polecam również na tarasie widokowym wieży wypić sobie kieliszek wina bądź piwko. Nie pijesz alkoholu to i kawą też się uraczysz, a widok z tarasu zamkniesz w swojej pamięci na dłużej. Warto zajrzeć na oficjalną stronę wieży Kulturtårnet po wgląd w kalendarz wydarzeń.

Przyjemności!

Iga Faurholt Jensen

Mieszkam w Danii od 2009 roku. Tutaj razem z moim mężem i dwójką naszych dzieci tworzymy polsko-duńską rodzinę. Zawsze uwielbiałam podróże i tym razem chcę Was zabrać w podróż po Danii. Ten najmniejszy kraj nordycki to coś więcej niż Kopenhaga czy Legoland, o czym będę Was chciała przekonać pokazując nowe nieznane miejsca, piękne plaże, porty i urocze miasteczka Danii.

View stories

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *