• Menu
  • Menu
Møns Klint

Møns Klint – wapienne klify na wyspie Møn

128 metrowe wapienne klify, zrobią na każdym wrażenie. Møns Klint leżące na wschodnim wybrzeżu wyspy Møn, są niepodważalnie tym fenomenem natury, który trzeba zobaczyć. Czy jesteś gotowy, by przenieść się w magiczne miejsce, gdzie mikroklimat, rzadkie gatunki fauny i flory oraz białe klify grają pierwsze skrzypce? Velkommen til Møns Klint!

Krajobrazy Północy różnią się od siebie bardzo. Choć Dania jest tym krajem nordyckim gdzie na próżno szukać gór, nie oznacza to, że natura tutaj nie potrafi zaskoczyć i oczarować. Jednym z takich magicznych miejsc jest Møns Klint. Te majestatyczne wapienne klify, wpisano 14 czerwca 2017 roku na listę UNESCO Biosphere. Oznacza to, że tutaj nad klifami panuje niezwykły mikroklimat. Znaleźć tu można rzadkie gatunki roślin i zwierząt oraz cieszyć się unikatowymi w skali światowej widokami, tych wysokich na 128 metrów klifów.

Møns Klint


Jak powstały Klify na Møn

Høje Møn, czyli Wysoki Møn, spoczywa na pozostałościach tropikalnego morza. Podłoże, na którym dziś wspiera się Møns Klint utworzyło się w wodach morskich około 70 milionów lat temu. Wtedy, w miejscu dzisiejszej Danii istniało tropikalne morze. Ówczesne morze zamieszkiwały między innymi glony ze szkieletem z wapiennych płatów. Kiedy glony wyginęły, wapienne płaty opadły na dno morskie, a przez miliony lat utworzyła się z nich gruba warstwa kredy. Klif został wygięty i pofałdowany przez lodowce. Od tego czasu nastąpiły drastyczne zmiany w wyglądzie planety. Wyniosły się kontynenty i powstały góry. Stare kredowe dno morskie wzniosło się nad poziom morza, gdy ostatnia epoka lodowcowa dotarła do Danii około 12 000 lat temu. Lód przez lata zrywał wielkie płaty starego dna morskiego. Płaty te miały do ​​50 metrów grubości i były wyginane, składane i zsuwane razem przez gigantyczne siły przypominająca grę na akordeonie. Tak właśnie powstał Høje Møn.

Høje Møn, a zwłaszcza sam klif, jest cały czas przekształcany. Tutaj siły natury nie odpuszczają, a osuwiska nieustannie zmieniają wygląd klifu. Średnio znika ok. 2-4 cm klifu rocznie. W takim tempie cały Høje Møn ulegnie erozji dopiero za 50 000 lat.

Osunięcia klifu

Klify Møn są piękne, ale i niebezpieczne. W 1994 roku osunęła się część Dronninge Stol (Krzesło Królowej) Kosztowało to życie francuskiej turystki, spacerującej w tym czasie po plaży. Jedno z największych osuwisk ostatnich czasów miało miejsce w 2007 roku. Wtedy to Store Taler (Wielki Mówca) i około 500 000 m3 kredy, gliny i ziemi wraz z 100 buków utopiło się 300 metrów w głąb Morza Bałtyckiego.

Co ciekawego czeka na nas na Møns Klint

GeoCenter Møns Klint

Oprócz zejścia w dół klifów schodami, składającymi się z 497 stopni, czekają rownież inne ciekawe atrakcje, skupiające się wokół Møns Klint.

GeoCenter Møns Klint – GeoCenter to niewielkie muzeum, gdzie dzięki interaktywnej wystawie, przyjaznej również dla dzieci, dowiecie się historii narodzin Danii i historii samych klifów. W GeoCenter odbywają się, dla dzieci i dorosłych, wszelkiego rodzaju zajęcia w muzealnej pracowni. Świetne jest również kino z bardzo ciekawymi filmami 3D.

Mountainbike – W cenie biletu do GeoCenter skorzystać możecie z wycieczki rowerami górskimi wraz z przewodnikiem. Oferta jest ważna w okresie wakacji letnich, trwających w Danii od końca czerwca do pierwszego tygodnia sierpnia oraz w okresie ferii jesiennych. Te ostatnie przypadają na tydzień 42 (około połowy października).

Polowanie na skamieliny – jest to jedno z darmowych zajęć oferowanych przez GeoCenter. Polowanie na skamieliny jest więc w cenie biletu muzealnego. Jeśli Wy, bądź Wasze dzieci, jesteście ciekawi co kryje się w wapiennych skamieniałościach to te zajęcia są dla Was.

Park linowy – kolejna darmowa atrakcja, jeśli posiadasz bilet do GeoCenter. Oferta ta jest darmowa w okresie letnich wakacji szkolnych i jesiennych. Tor linowy liczy sobie 120 m długości i zabierze Was w podróż wśród koron drzew przepięknego lasu Klinteskov.

Møns Klint
GeoCenter Møns Klint

Rejs łodzią Discovery

Co innego oglądanie klifów z lądu, a co innego podziwianie ich z wody. Łódź Discovery odpływająca z portu Klintholm, zabierze Was w przepiękny rejs wzdłuż klifów Møn. Rejsy odbywają się w okresie od maja do końca września, a bilety zarezerwować można na na stronie Sejlkutteren Discovery.

Ważne! w dniu rejsu koniecznie upewnijcie się czy rejs się odbywa. Najlepiej zrobić to na kilka godzin przed. Czasami, ze względu na silny wiatr na morzu, rejs zostaje odwołany. Także, aby nie jechać na próżno, skontaktujcie z załogą dzwoniąc pod wskazany numer.

Wędrówki w lesie Klinteskov

Klinteskov jest pierwszym lasem bukowym w Danii, rosnącym na wapiennym podłożu. Zawartość wapienia w glebie sprawia, iż kolor tutejszych liści drzew jest jaśniejszy i żywszy niż normalnie. Las skrywa rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Rosną tu między innymi dzikie orchidee i spotkać też można coraz rzadziej występujące gatunki motyli arion z rodziny modraszkowatych. Idąc lasem wzdłuż klifu jest szansa, by wypatrzeć najszybszego na świecie ptaka, sokoła wędrownego.

Wiele kopców z epoki brązu kryje się właśnie w lesie Klinteskov. W Klinteskov, na odcinku między Klintholm i Havrelukket, w ciągu 1800 lat powstało ponad 100 kopców. Większość z nich pochodzi z epoki brązu, ale w okolicy znajdują się także pozostałości długiego kopca z epoki kamienia. Tak zwane pola wysokogrzbietowe, noszące ślady średniowiecznego pługa rolniczego, są kolejnym dowodem wczesnego osadnictwa w obszarze klifów.


Dark Sky – gwieździste niebo

U podnóży Møns Klint oraz na wyspie Nyord panują idealne warunki do obserwacji gwieździstego nieba. Obydwie lokalizacje, jako pierwsze w całej Północy, zostały uznane przez Dark Sky Park and Community za miejsca, gdzie doświadczyć można tysiąca migoczących gwiazd, komet czy Drogi Mlecznej.

W Dark Sky Park nocna ciemność jest chroniona przed lokalnym światłem. Dzięki temu doświadczycie tutaj najlepszego i wyraźnego widoku na rozgwieżdżone niebo. Ciemne niebo nad Møn i Nyord to przeżycie dla zmysłów, którego można doświadczyć przez cały rok. Późną letnią nocą można zobaczyć Drogę Mleczną jako szeroką, mlecznobiałą wstęgę światła. Ta, wypełniona wirującymi obłokami gwiazd wstęga rozciąga się na niebie i znika za horyzontem Morza Bałtyckiego.


Dlaczego Møns Klint

Møns Klint jest miejscem, gdzie nie można się nudzić, a szczególnie gdy towarzyszem naszej wizyty jest zapierająca dech w piersiach natura. Mamy nadzieję, że każdy kto odwiedzi Danię, będzie miał możliwość zobaczyć te wspaniałe klify. Zarówno ja jak i Ania jesteśmy niezmiernie wdzięczne, że przyjeżdzając do Danii ponad dekadę temu, było nam dane spędzić tyle czasu na wyspie Møn. Klify dosłownie jadły nam z ręki. Mamy do tego miejsca niesamowity sentyment i polecamy Møns Klint każdemu kto kocha naturę i jej fenomeny.

Jeśli chcecie się wybrać na wirtualną podróż po klifach zapraszam Was na Green Travels Denmark, gdzie w wyróżnionych relacjach Møns Klint zobaczyć możecie filmową relację z tego miejsca.

Pozdrawiam Iga

Iga Faurholt Jensen

Mieszkam w Danii od 2009 roku. Tutaj razem z moim mężem i dwójką naszych dzieci tworzymy polsko-duńską rodzinę. Zawsze uwielbiałam podróże i tym razem chcę Was zabrać w podróż po Danii. Ten najmniejszy kraj nordycki to coś więcej niż Kopenhaga czy Legoland, o czym będę Was chciała przekonać pokazując nowe nieznane miejsca, piękne plaże, porty i urocze miasteczka Danii.

View stories

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *