• Menu
 • Menu
Knutheborg Safaripark

Największe safari Europy Północnej – Knuthenborg Safaripark

Safari na zimnej Północy? Czemu nie!
Wydaje się, że pomimo chłodniejszych temperatur, wiele z tych egzotycznych zwierząt ma się całkiem dobrze w tym największym w Europie Północnej parku safari.

Safari kojarzy się z Afryką, żarem lejącym się z nieba, sawanną i oczywiście dzikimi zwierzętami, żyjącymi w ich naturalnym środowisku. Safari na Północy? Czy da się stworzyć takie przypominające warunkami te afrykańskie? Odpowiedzmy sobie szczerze, nie. Natomiast można stworzyć podobne miejsce z poszanowaniem potrzeby przestrzeni dla zwierząt tam żyjących oraz godnymi warunki życia. Witajcie w największym Safari Europy Północnej – Knuthenborg Safaripark.

Knuthenborg Safaripark leżący w Danii jest największym tego typu w Europie Północnej i powiem szczerze, że jest co zwiedzać. Tereny są ogromne i jak na prawdziwym safari zwierzęta oglądamy z siedzeń samochodu.

Posiadłość Knuthenborg w liczbach

Knuthenborg Gods jest w posiadaniu Christoffera Knuth (stąd nazwa parku), dyrektora administracyjnego, a na posiadłość składa się:

Park Knuthenborg
1250 hektarów terenów rolniczych
Las, park i inne obszary o powierzchni 1150 ha
Port Bandholm
3000 m2 zabytkowych budynków z lat 1864-1873
40 nieruchomości na wynajem w tym również komercyjnych

Knuthenborg Safaripark – co składa się na park safari

Ogromne obszary z wieloma gatunkami zwierząt

W Knuthenborg Safaripark zwierzęta swobodnie wędrują sobie po dużych obszarach ziemi. Gatunki pogrupowano według kontynentu, z którego pochodzi, gdyż interakcja zwierząt jest wtedy najbardziej naturalna. W Knuthenborg wszystko dzieje się na warunkach stawianych przez zwierzęta, więc jeśli osły zdecydują się stanąć na środku drogi, zrobi to reszta z nas – zupełnie jak w naturze.

Czasem można doświadczyć większej lub mniejszej liczby zwierząt. To one kontrolują tutaj tempo. Na przykład tygrysy są z natury samotnikami, które nie żyją w stadach. Dlatego też tygrysy w parku widuje się pojedyńczo lub w parze, tak jak żyłyby na wolności.

Jake gatunki zwierząt spotkasz w parku:

 • Słonie
 • Nubijskie kozy
 • Osły
 • Lamy
 • Żyrafy
 • Gnu
 • Elandy
 • Nosorożce
 • Zebry stepowe
 • Strusie
 • Emu
 • Kangury rude
 • Bawiany
 • Lemury
 • Tygrysy syberyjskie
 • Bizony
 • Wilki arktyczne
 • Łosie
 • Konie Szetlandzkie
 • Wielblądy
Knutheborg Safaripark

Nietypowa historia słoni – jak znalazły się w parku Knuthenborg

Wiosną 2018 roku w Danii został wprowadzony całkowity zakaz występu dzikich zwierząt w cyrkach, a jesienią 2019 roku zdecydowano, że Knuthenborg Safari Park przejmie ostatnie cztery cyrkowe słonie w kraju, Larę, Djungla, Jenny i Ramboline. Jak się okazało sprawa słoni oraz innych dzikich cyrkowych zwierząt nie była tak łatwa i stała się elementem debaty polityków z Christiansborg. Losy tego kto ma przejąć ostatnie słonie, można było śledzić podczas debaty sejmowej, której politycy, jak się później okazało, mieli nie lada ubaw. Chyba nigdy wcześniej nie widziałam tak ubawionej sali sejmowej w tak „ważnej” słoniowej sprawie.

Knutheborg Safaripark

Las Dinozaurów

W lesie gigantycznych sekwoi i cyprysów niemal jak na żywo doświadczyć można gigantów przeszłości – nawet oczy się poruszają! Las dinozaurów jest najdzikszym w Europie. Tutaj spotkasz wszystkie dinozaury, od T-rexa po największego Patagotitan – o długości 47 metrów.

Na terenie obozu Dinozaurów, a konkretnie w specjalnie rozstawionych namiotach, dowiesz się więcej o historii życia na Ziemi, ewolucji dinozaurów i ich potomków, a także o pracy paleontologów przy wykopaliskach. Dzieci mogą wykuwać skamieniałości z 60-milionowych wapiennych bloków z Faxe Kalkbrud. Jeśli przy okazji chcesz się dowiedzieć co to za miejsce, zapraszam Cię do wpisu tutaj.

Limpopoland – największy w Danii naturalny plac zabaw

Limpopoland to ogromny raj rozrywki w środku największego parku safari w Europie Północnej! Atrakcje w Limpoland zapewniają wielogodzinną zabawę – i są bezpłatne po uiszczeniu opłaty za wstęp. W Limpopoland znajdują się również kawiarnie i restauracje.

Knutheborg Safaripark

Glamping – luksusowe noclegi

Luksusowe namioty w środku Sawanny? park oferuje noclegi z widokiem na dzikie zwierzęta. Na chwilę obecną przenocować można w namiotach na terenie sawanny i małpiego lasu. W planach na rok 2021 jest otwarcie kolejnych, tym razem wśród słoni.


Czy warto odwiedzić Knuthenborg Safaripark?

Razem z moim mężem zwlekaliśmy długo z podjęciem decyzji o wizycie w parku. Między innymi dlatego, iż wizyta w nim jest na własną odpowiedzialność. Co to oznacza? Oznacza to, że w przypadku zniszczeń spowodowanych przez zwierzęta sami pokrywamy koszty reperacji samochodu. Czy należy się bać o ewentualne zniszczenia? Moim zdaniem nie, gdyż wszystkie zwierzaki są przyzwyczajone do ruchu samochodowego i do ludzi zachowując się bardzo spokojnie. Knuthenborg jest dla wszystkich tych, którzy choć trochę chcą poczuć się jak na prawdziwym Safari i dla każdego kto kocha naturę i zwierzęta. Jest to zarówno atrakcja dla dorosłych jak i dla dzieci. Także suma sumarum uważam, że największe Safari Europy Północnej jest warte swojej wizyty.

Więcej informacji na stronie Knuthenborg Safaripark

Iga Faurholt Jensen

Mieszkam w Danii od 2009 roku. Tutaj razem z moim mężem i dwójką naszych dzieci tworzymy polsko-duńską rodzinę. Zawsze uwielbiałam podróże i tym razem chcę Was zabrać w podróż po Danii. Ten najmniejszy kraj nordycki to coś więcej niż Kopenhaga czy Legoland, o czym będę Was chciała przekonać pokazując nowe nieznane miejsca, piękne plaże, porty i urocze miasteczka Danii.

View stories

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze