• Menu
  • Menu

Nykøbing Falster – spacer ulicami miasta

Nykobing Falster – miasto kolorowych fasad domów, kolorowych rowerów i girland. Na tym jednak nie koniec, gdyż to niewielkie miasto na wyspie Falster oferuje o wiele więcej. Zapraszamy Was na spacer ulicami Nykøbing Falster.

Nykøbing Falster zaskoczył nas bardzo pozytywnie. To była niemalże miłość od pierwszego wejrzenia. Nykøbing znałyśmy z Anią głównie z przejazdu i w celach zawodowych. Co jakiś czas rzucały mi się w oczy kolorowe uliczki z broszur lokalnych biur turystycznych. Z czasem, dojrzałyśmy do tego, by w końcu odwiedzić to miasto w innych celach. To lato stało się do tego okazją. W sumie nie planowałyśmy z Anią wizyty w Nykøbing Falster, gdyż głównym celem wycieczki tego dnia było Krokodyle Zoo. No ale cóż , chyba każdy wie jako to jest kiedy spontaniczne decyzje zostają podjęte w ostatniej chwili.

Miasto liczące około 17 tysięcy mieszkańców, kryje w sobie tyle wspaniałego, że na spokojnie można tam spędzić cały dzień chodząc i zaglądając we wszystkie zakamarki. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, dlatego pewnym jest, że wracamy tu, by odkrywać więcej. W tym artykule znajdziesz miejsca, które udało nam się zobaczyć podczas pierwszej wizyty. Będzie on sukcesywnie rozwijany w miarę naszych kolejnych wizyt. Zapraszamy więc na spacer ulicami Nykøbing Falster.

Rynek

Swój spacer warto rozpocząć od rynku w Nykøbing Falster. Jest dość spory i całkiem przyjemny. W okresie lata wystawiane są tu bujane ławki i leżaki. Większość dzieci napewno zainteresuje też tańcząca fontanna

Wieża ciśnień

Vandtårtnet czyli miejska wieża ciśnień jest pierwszą w Danii żelbetonową konstrukcją tych rozmiarów. Wybudowana w 1908 roku wieża skrywa w sobie klimatyczną kafejkę, galerię obrazów i prawdopodobnie najpiękniejszy widok na panoramę miasta. Ze względu na COVID-19 schody na szczyt są zamknięte, ale mamy nadzieję na kolejne poluzowanie restrykcji i możliwość wejścia na górę.


Dzielnica Łacińska

Kirkestræde jest jedną z najstarszych ulic w Nykøbing Falster i jest to zapewne jedna z najciekawszych i najbardziej kolorowych ulic w całym mieście. W maju 2019 roku władze miasta postanowiły pomalować deptak na mnóstwo pastelowych kolorów, a nad głowami przechodniów zawisły kolorowe girlandy, czasami też kolorowe parasolki. Przed wystawami sklepów pojawiły się kolorowe rowery, a wszystko po to, by urozmaicić ten zakątek miasta i stworzyć z niego atrakcję. Zamysł spodobał się nie tylko mieszkańcom, ale również przyjezdnym. Dzielnica Łacińska stała się znakiem rozpoznawczym Nykøbing Falster.


Klosterkirken – klasztorny kościół

Ten gotycki klasztor wraz z kościołem pochodzący z XV wieku i założony przez króla Eryka Pomorskiego, był domem dla zakonu franciszkanów do 1532 roku. Znakiem szczególnym jest znajdujący się w kościele rodowód dynastii Mecklenburgów. Tablica jest wielkości 33 m2 i przedstawia pięć generacji przodków królowej Sofie. Dziś klasztor mieści dom opieki społecznej.


Uliczka Bastebrostræde

Jeśli chcecie przenieść się w bajkowe klimaty to koniecznie musicie zawitać na Bastebrostræde. Jest tu naprawdę kolorowo. Każdy domek ma inna fasadę i kryje zapewne własną historię.

Jak dojechać

Do Nykøbing Falster najłatwiej dostać się samochodem, chociaż i środki transportu publicznego mają często bezpośrednie połączenie z tym miastem. Między Kopenhagą a Nykøbing F. kursuje bezpośredni pociąg. Jeśli waszym punktem wyjazdu jest Jutlandia bądź Fionia to czeka na Was przesiadka w Ringsted.

Życzymy Wam przyjemnego spaceru. Dajcie znać w komentarzach co najbardziej Wam się podoba w Nykøbing Falster.

Pozdrawiamy Iga i Ania

Tekst: Iga Faurholt Jensen

Iga Faurholt Jensen

Mieszkam w Danii od 2009 roku. Tutaj razem z moim mężem i dwójką naszych dzieci tworzymy polsko-duńską rodzinę. Zawsze uwielbiałam podróże i tym razem chcę Was zabrać w podróż po Danii. Ten najmniejszy kraj nordycki to coś więcej niż Kopenhaga czy Legoland, o czym będę Was chciała przekonać pokazując nowe nieznane miejsca, piękne plaże, porty i urocze miasteczka Danii.

View stories

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *