Wybierasz się do Danii i zastanawiasz się jaki środek transportu wybrać? Wolisz zabrać własny samochód czy raczej usiąść wygodnie w autokarze i o nic się nie martwić? Albo ze względów ograniczenia czasu wolisz wskoczyć na pokład samolotu? Sposobów na podróżowanie do kraju Wikingów jest mnóstwo. Mam więc nadzieję, że ten przewodnik pomoże Tobie zaplanować urlop w kraju klocków Lego.
Sposoby na podróżowanie do Danii? Jest ich całkiem sporo. Można do tego niewielkiego kraju dostać się drogą powietrzną, lądową i morską. Oto przewodnik po tym jak podróżować do Danii.
Przeprawa promowa
Wybierając się do Danii drogą morską macie do wyboru następujące możliwości:
Przeprawa liniami Polferries
Pierwszą z nich jest przeprawa promowa ze Świnoujścia, liniami Polferries, do szwedzkiego miasta Ystad. Stamtąd kierujecie się na most Øresundsbro, który poprowadzi Was do stolicy Danii – Kopenhagi. Polferries oferuje przeprawę przez most w cenie biletu. Pasażer zmotoryzowany w celu uzyskania numeru na most, musi skontaktować się z Terminalem Promowym lub biurem PolenGO w Kopenhadze. W przypadku niedopełnienia powyższego warunku armator nie ponosi odpowiedzialności za dodatkowe koszty.
Ważna informacja od Polferries
W terminie od 01.05.23 autobus linii 866 nie będzie kursował z przyczyn technicznych. Ze względu na brak możliwości transportu autobusem 866 z i do Kopenhagi przejazd pasażerów pieszych nie będzie możliwy.
Pasażerom pieszym do i z Kopenhagi, proponujemy alternatywny transport pociągiem z przesiadką w Malmo – Hyllie. Bilety można nabyć na stronie szwedzkich kolei, korzystając z linku https://www.sj.se/.
Przeprawa liniami Stena Line
Rejs promem Stena Line odbywa się na relacji Gdynia – Karlskrona. Nadal czeka nas przeprawa mostem Øresundsbro. Częstotliwość oraz ceny rejsu różnią się w zależności od sezonu.
Rejs Liniami Unity Line
Do Danii można się również wybrać promem linii Unity Line. Prom wypływa ze Świnoujścia i dopływa do Ystad skąd dalej kierujemy się na most Øresundsbro. Przejazd za most jest w cenie skupionego biletu. Oferta ta dotyczy tylko pasażerów zmotoryzowanych.
Linie promowe Scandlines
Kolejnym portem przeprawowym jest niemieckie miasto Rostock w Niemczech. Stamtąd odpływa linia Scandlines, która zabierze Was do duńskiego miasta Gedser na wyspie Falster. Bilety warto zamówić z dobrym wyprzedzeniem. Kosztują wtedy około 400 kr ( 200 zł ) w jedną stronę. Jest to cena samochodu osobowego. Choć liczba pasażerów nie ma wpływu na cenę, podanie jej jest wymagane podczas zamawiania biletu. Czas rejsu to 1 godzina i 45 minut.
Ostatnią możliwością jest przeprawa promowa z Puttgarden w Niemczech do Rødby leżącego na wyspie Lolland. Czas przeprawy to 45 minut, a bilety są nieco tańsze niż na relacji Rostock – Gedser. Trzeba się jednak liczyć z tym, że port leży około 200 km dalej. Jeśli chcecie zaoszczędzić pieniądze, warto przekalkulować czy koszty dodatkowych kilometrów i benzyny nie będą wyższe w końcowym rozliczeniu. Połączenie to obsługuje również linia Scandlines.
Bornholm
Gdybyście wybierali się na duńską wyspę Bornholm, możecie wybrać bezpośrednie połączenie katamaranem Jantar z Kołobrzegu do Nexø. Na tą piękną wyspę popłyniecie w 4,5 godziny. Jantar obsługuje jednak tylko pasażerów pieszych, rowerzystów i motocyklistów. Jeśli zabieracie ze sobą samochód, należy wybrać połączenie ze Świnoujścia do Rønne przez szwedzkie miasto Ystad, liniami Unity Line i Bornholmslinjen. Przygotujcie się tym samym na całonocny rejs. Rezerwacji i kupna biletu możecie dokonać tutaj.
Podróżowanie do Danii drogą lotniczą
Dania posiada dwa duże lotniska międzynarodowe. Lotnisko Kastrup na wyspie Zelandia i lotnisko Billund na Jutlandii. Obydwa lotniska posiadają połączenia z dużymi polskimi miastami takimi jak; Warszawa, Kraków, Gdańsk czy Poznań. Można również skorzystać z lotniska w Malmö ( Szwecja ). Polski przewoźnik Neptun Bus, za opłatą, pomaga pasażerom w dostaniu się z Kopenhagi do tego szwedzkiego lotniska.
Linie lotnicze latające z Polski do Danii i z Danii do Polski
1. Lotnisko Kastrup
2. Lotnisko Billund
3. Lotnisko Malmö – Sturup ( Szwecja )
4. Lotnisko w Aarhus
Ryanair
Przewozy autokarowe
Obecnie jednym z przewoźników autokarowych jest firma Sinbad oraz Flixbus.
Prywatne firmy przewozowe
Dla wygodnych osób jest opcja przewozów prywatnymi firmami transportowymi. Większość tego typu przewoźników oferuje transport z dużych i większych miast Polski i pod wskazany adres w Danii. Jedynym minusem jest czas podróży. Jest to uwarunkowane tym, że każdy pasażer zawożony jest pod „same drzwi” i tym samym, brak jednego docelowego miejsca wysiadki. Bilety są relatywnie tanie. Cena zależy jednak od tego skąd z Polski rozpoczyna się swoją podróż.
Lista najpopularniejszych prywatnych przewoźników:
Mosty
Jutlandia jest jedynym lądem stałym Królestwa Danii. Reszta kraju to mniejsze lub większe wyspy, gdzie jedyną drogą dostania się na nie jest albo przeprawa promowa albo mosty. Najdłuższym mostem jest Storbæltsbro ( 18 km ), który dzieli się na 3 odcinki i łączy wyspę Fionia z Zelandią. Przejazd mostem wiąże się z opłatą. Opłata różni się w zależności od środka transportu. Dokładny cennik znajdziecie na oficjalnej stronie Storbæltsbro.
Most łączący Jutlandię z Fionią, Lillebæltsbro, jest bezpłatny.
Øresundsbro łączy Danię i Szwecję. To most o długości 16 km i jest to również most płatny.
Podróżowanie do Danii drogą lądową
Oczywiście istnieje możliwość przejazdu do Danii wyłącznie drogą lądową, w zależności od tego co jest celem naszej podróży. Jakkolwiek trzeba pamiętać, że w wypadku gdy jedziemy przez Jutlandię na Fionię czy Zelandię, musimy skorzystać z przejazdu mostem. Jutlandia jest jedyną stałą częścią kraju, do której jadąc z Polski nie jest koniecznością korzystanie z promu czy mostu.
Wachlarz możliwości jak widać jest spory i napewno każdy z Was wybierze dla siebie najdogodniejszą opcję. Jeśli dotrzesz już do kraju klocków Lego warto zapoznać się z przewodnikiem po transporcie publicznym w Danii i jakie możliwości stwarza.
God rejse!
Super wpis, muszę w końcu zwiedzić danie nie tylko z okna samochodu, dzięki na za motywację.
Koniecznie !!!
Koniecznie! 😉
Proponuję zrobić osobny post o zniżkach dla osób mieszkających w Danii. Artykuł super, będę zaglądać często na bloga
Myślałam o tym Angela. Chyba dałaś mi kopa do dalszego działania:-) Słuchamy Waszych wskazówek !
Pozdrawiam