• Menu
  • Menu

Sposoby na podróżowanie do i po Danii

Wybierasz się do Danii i zastanawiasz się jaki środek transportu wybrać? Wolisz zabrać własny samochód czy raczej usiąść wygodnie w autokarze i o nic się nie martwić? Albo ze względów ograniczenia czasu wolisz wskoczyć na pokład samolotu? Sposobów na podróżowanie do kraju Wikingów jest mnóstwo. Mam więc nadzieję, że ten przewodnik pomoże Tobie zaplanować urlop w kraju klocków Lego.

Sposobów na podróżowanie do i po Danii jest mnóstwo. Można do tego niewielkiego kraju dostać się drogą powietrzną, lądową i morską. Oto przewodnik po tym jak podróżować do i po Danii.

Przeprawa promowa

Wybierając się do Danii drogą morską macie do wyboru następujące możliwości. Pierwszą z nich jest przeprawa promowa ze Świnoujścia, liniami Polferries, do szwedzkiego miasta Ystad. Stamtąd kierujecie się na most Øresundsbro, który poprowadzi Was do stolicy Danii, Kopenhagi. Polferries oferuje przeprawę przez most w cenie biletu. Pasażer zmotoryzowany w celu uzyskania numeru na most, musi skontaktować się z Terminalem Promowym lub biurem PolenGO w Kopenhadze. W przypadku niedopełnienia powyższego warunku armator nie ponosi odpowiedzialności za dodatkowe koszty. Jeśli jesteście pasażerami pieszymi, czeka na Was w Ystad autokar linii 866, który zabierze Was bezpośrednio do stolicy Danii.

Kolejnym portem przeprawowym jest niemieckie miasto Rostock w Niemczech. Stamtąd odpływa linia Scandlines, która zabierze Was do duńskiego miasta Gedser na wyspie Falster. Bilety warto zamówić z dobrym wyprzedzeniem. Kosztują wtedy około 300 kr ( 150 zł ) w jedną stronę. Jest to cena samochodu osobowego. Choć liczba pasażerów nie ma wpływu na cenę, podanie jej jest wymagane podczas zamawiania biletu. Czas rejsu to 1 godzina i 45 minut.

Ostatnią możliwością jest przeprawa promowa z Puttgarden w Niemczech do Rødby leżącego na wyspie Lolland. Czas przeprawy to 45 minut, a bilety są nieco tańsze niż na relacji Rostock – Gedser. Trzeba się jednak liczyć z tym, że port leży około 200 km dalej. Jeśli chcecie zaoszczędzić pieniądze, warto przekalkulować czy koszty dodatkowych kilometrów i benzyny nie będą wyższe w końcowym rozliczeniu. Połączenie to obsługuje również linia Scandlines.

Podróżowanie do Danii
Hybrydowy prom Scandlines

Bornholm

Gdybyście wybierali się na duńską wyspę Bornholm, możecie wybrać bezpośrednie połączenie katamaranem „Jantar” z Kołobrzegu do Nexø. Na tą piękną wyspę popłynąć możecie w 4,5 godziny. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj. Jantar obsługuje jednak tylko pasażerów pieszych, rowerzystów i motocyklistów. Jeśli zabieracie ze sobą samochód, należy wybrać połączenie ze Świnoujścia do Rønne przez szwedzkie miasto Ystad, liniami Unity Line i Bornholmslinjen. Przygotujcie się tym samym na całonocny rejs. Rezerwacji i kupna biletu możecie dokonać tutaj.

Droga lotnicza

Dania posiada dwa duże lotniska międzynarodowe. Lotnisko Kastrup na wyspie Zelandia i lotnisko Billund na Jutlandii. Obydwa lotniska posiadają połączenia z dużymi polskimi miastami takimi jak; Warszawa, Kraków, Gdańsk czy Poznań. Można również skorzystać z lotniska w Malmö ( Szwecja ). Polski przewoźnik Neptun Bus, za opłatą, pomaga pasażerom w dostaniu się z Kopenhagi do tego szwedzkiego lotniska.

Linie lotnicze latające z Danii do Polski:

Lotnisko Kastrup

Lotnisko Billund

Lotnisko Malmö – Sturup ( Szwecja )

* ze względu na sytuację Covid-19 kierunki oraz wybrane loty mogą ulec zmianie

Przewozy autokarowe

Obecnie jednym z przewoźników autokarowych jest firma Sinbad oraz Flixbus.

Podróżowanie do Danii


Prywatne firmy przewozowe

Dla wygodnych osób jest opcja przewozów prywatnymi firmami transportowymi. Większość tego typu przewoźników oferuje transport z dużych i większych miast Polski i pod wskazany adres w Danii. Jedynym minusem jest czas podróży. Jest to uwarunkowane tym, ze każdy pasażer zawożony jest pod „same drzwi” i tym samym, brak jednego docelowego miejsca wysiadki. Bilety są relatywnie tanie. Cena zależy jednak od tego skąd z Polski rozpoczyna się swoją podróż.

Lista najpopularniejszych prywatnych przewoźników:

Firma Duńczyk

Mosty

Jutlandia jest jedynym lądem stałym Królestwa Danii. Reszta kraju to mniejsze lub większe wyspy, gdzie jedyną drogą dostania się na nie jest albo przeprawa promowa albo mosty.

Najdłuższym mostem jest Storbæltsbro ( 18 km ), który dzieli się na 3 odcinki i łączy wyspę Fionia z Zelandią. Przejazd mostem wiąże się z opłatą. Opłata różni się w zależności od środka transportu. Dokładny cennik znajdziecie na oficjalnej stronie Storbæltsbro.

Most łączący Jutlandię z Fionią ( Lillebæltsbro ) jest bezpłatny.

Øresundsbro łączy Danię i Szwecję. To most o długości 16 km i jest to również most płatny.

Podróżowanie do Danii
Øresundsbro

Droga lądowa

Oczywiście istnieje możliwość przejazdu do Danii wyłącznie drogą lądową, w zależności od tego co jest celem naszej podróży. Jakkolwiek trzeba pamiętać, że w wypadku gdy jedziemy przez Jutlandię na Fionię czy Zelandię, musimy skorzystać z przejazdu mostem. Jutlandia jest jedyną stałą częścią kraju, do której jadąc z Polski nie jest koniecznością korzystanie z promu czy mostu.

Jak poruszać się po Danii

Jednym ze sposobów i tanich zresztą, są autokary Flixbus. Połączenia międzykrajowe są dobrze zorganizowane, a połączenia między Kopenhagą i resztą większych miast duńskich są często bezpośrednie.

DSB czyli Duńskie Koleje Państwowe to przykład kolejnej opcji podróży. Kupując bilet on line zwróć uwagę na opcje Orange Billet. Jest to bilet promocyjny, dlatego kupując go musicie zwrócić uwagę po pierwsze, że jest to bilet na konkretne połączenie i na konkretną godzinę. Po drugie, gdybyście z jakichś względów chcieli przełożyć wyjazd na inny czas, jest to przy tej opcji niemożliwe, w związku z tym bilet najzwyczajniej przepada.

Kopenhaga

Zwiedzając stolicę najlepszym rozwiązaniem jest tzw. City Pass. City Pass daje Wam możliwości nieograniczonego poruszania się kopenhaskimi środkami transportu takimi jak; metro, s-tog czy autobus. Więcej na ten temat dowiesz się na oficjalnej stronie City Pass.

Duńskie wyspy

Dania to półwysep Jutlandia oraz prawie 500 wysp, z czego około 70 jest zamieszkałych. Na część z nich można dostać się jadąc mostem, a na niektóre promem.

Dokładna lista wysp duńskich i przewoźników pojawi się w osobnym artykule.

UWAGA !

Ten praktyczny przewodnik jest dla tych, którzy NIE są rezydentami Danii, i którzy podróżują z Polski. Dla rezydentów obowiązują często inne zasady. Z racji stałego zamieszkania, przysługują im zniżki, np. na mosty, czy możliwość przynależności do różnego rodzaju klubów lojalnościowych, które dają korzyści finansowe.

Mam nadzieję, że ten oto przewodnik okaże się dla Was użyteczny i razem z nim będziecie mogli łatwiej zaplanować swoją podróż do Królestwa Danii.

Bezpiecznej podróży !!!

Iga Faurholt Jensen

Iga Faurholt Jensen

Mieszkam w Danii od 2009 roku. Tutaj razem z moim mężem i dwójką naszych dzieci tworzymy polsko-duńską rodzinę. Zawsze uwielbiałam podróże i tym razem chcę Was zabrać w podróż po Danii. Ten najmniejszy kraj nordycki to coś więcej niż Kopenhaga czy Legoland, o czym będę Was chciała przekonać pokazując nowe nieznane miejsca, piękne plaże, porty i urocze miasteczka Danii.

View stories

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 komentarzy