Pomimo francusko brzmiącej nazwy, duński klasyk bożonarodzeniowy jest całkowicie duńskim fenomenem, którego korzenie sięgają końca XIX wieku, kiedy to lepsi mieszczanie podawali na Boże Narodzenie deser z sosem wiśniowym zamiast ryżu na mleku. Risalamande oznacza „ryż z migdałami” i jest ryżem na mleku wymieszanym z bitą śmietaną, wanilią i migdałami. W przeszłości ryż na mleku był daniem ekskluzywnym, ponieważ ryż był importowany i drogi.
Risalamande stało się bardzo popularne podczas II wojny światowej. Kiedy do deseru zaczęło brakować ryżu i cynamonu, czasopisma dla kobiet podpowiadały jak gospodynie domowe mogą zwiększyć objętość deseru dodając do niego bitą śmietanę. Tak ostatecznie zrodziła się dzisiejsza forma deseru, który nie tylko cieszy nasze podniebienie, ale również jest częścią świątecznej zabawy, gdzie w sporej porcji risalamande chowa się całego migdała. Ten kto znajdzie migdała zostaje migdałowym królem. O tym jak dokładnie przebiega cała zabawa poczytacie w naszym świątecznym wpisie, a dokładnie tutaj.
Najlepszy risalamande robi moja teściowa, Lotte i to jej przepis Wam tutaj przedstawię. W zasadzie przepis pochodzi orginalnie z opakowania Pama ris, czyli ryżu na którym robi się risengrød (ryż na mleku). To co wyróżnia risalamande Lotte to zastosowanie drogiej odmiany wanilii, uwierzcie, że różnica między tanią a drogą wanilią potrafi być zaskakująco duża. Lotte nigdy nie szła na kompromis jeśli chodzi o tą popularną przyprawę. Dlatego też Jej deser ryżowy jak i świąteczne ciasteczka smakują po prostu wyśmienicie.
Risalamande
Do wykonania deseru potrzebne Wam będzie:
– 1/2 porcji risengrød (ryżu na mleku – niesolonego)
– 1 łyżka cukru
– laska dobrej wanilii (najlepiej odmiany polinezyjskiej)
– 50 g migdałów (obranych i drobno posiekanych)
– 200 ml śmietany kremówki
– opcjonalnie łyżeczka otartej skórki z cytryny
Przygotowanie:
Ryż na mleku schłodzić, dodać obrane i posiekane migdały, cukier i wanilię. Kremówkę ubić na bitą śmietanę, ale nie za sztywno i wymieszać z ryżem. Deser podawać z ciepłym sosem wiśniowym.
Jak wykonać zatem risengrød?
Risengrød
Będzie nam potrzebne:
– 250 ml wody
– 225 ml grødris bądź ryżu na risotto
– 1 l mleka
Wykonanie:
Na zagotowaną wodę wrzucamy ryż i gotujemy 2 min często mieszając po czym wlewamy całe mleko. Całość zagotować, a następnie zmniejszyć ogień. Wszystko często mieszać, by ryż się nie przypalił. Gotować około 35 min. Gdyby ryż był za gęsty dodać trochę wody.
Smacznego!
Zostaw komentarz