• Menu
  • Menu

Risengrød – duński ryż na mleku


Historia risengrød

Historia risengrød sięga XVIII wieku, kiedy to ryż będący wtedy tak drogi w imporcie był spożywany tylko przez bogatych ludzi. Bieda zadowolić mogła się co najwyżej tanią owsianką gotowaną na wodzie, a przy bardziej odświętnych okazjach na mleku. Stąd też na ryż na mleku stać było niewielu, a tym samym danie było to wyjątkowym rarytasem.

Dziś na risengrød pozwolić mogą sobie w Danii wszyscy i jest to nie tylko ulubiona potrawa świątecznych skrzatów, ale również dzieci. Grudzień to zdecydowanie czas świetności risengrød i w wielu duńskich domach unosi się zapach ryżu z cukrem i cynamonem oraz kawałkiem masła.

Pama Grødris – osławiony ryż

W Danii do risengrød używa się osławionego Pama Risengrød. O ryżu mówi się, że jest on jednym z najsmaczniejszych jaki można znaleźć na duńskim rynku i zarazem wysokiej jakości. Warto też wiedzieć, że ta ikoniczna marka tworzy świąteczny nastrój w duńskich domach już od 1923 roku. To prawie 100 lat świetności tego jakże popularnego ryżu.

Risengrød


Jak przygotować risengrød

Od razu odpowiem, że sposobów przyrządzenia jest kilka i napewno znajdą się też portale gastronomiczne, które temu daniu będą chciały dodać finezji. Ja jednak obstaję przy tym absolutnie klasycznym przepisie właśnie od Pama Grødris. Także nie jest to żaden autorski przepis, a bardziej jego tłumaczenie, tak aby Ci co dopiero do Danii przybyli bądź najzwyczajniej nie znają języka duńskiego mogli z moją pomocą ten świąteczny przysmak przygotować we własnym domu.

Składniki na 4 osoby – przyrządzanie w garnku
  • 250 ml ryżu Pama Grødris ( można go zastąpić ryżem do risotto – ma on bowiem podobne właściwości )
  • 250 ml wody
  • 1 litr mleka
  • 0,5 – 1 łyżeczki soli

Wodę i ryż zagotować i gotować jeszcze przez 2 minuty. Dodać mleko i ponownie zagotować, cały czas mieszając. Zmniejszyć ogień i gotować pod przykryciem około 35 minut. Kiedy ryż jest już gotowy, doprawić go solą i serwować z cukrem cynamonowym oraz kawałkiem masła.

Cukier cynamonowy – 1 łyżeczka cynamonu na 2-3 łyżeczki cukru

Dla dobra klimatu

Tą samą porcję można przyrządzić na sposób, który nie obciąża matki natury, a przynajmniej oszczędzi nam prądu czy gazu. Ryż zaczynamy przyrządzać jak powyżej, z tą różnicą, że gotujemy go tylko 15 minut. Następnie pakujemy garnek w gazety bądź ręcznik i chowamy, jak za dawnych czasów, pod pierzynę. Po 1,5 godziny ryż powinien być gotowy. Wtedy też dodajemy soli, mieszamy i serwujemy jak powyżej.

Risengrød


Pamiętajcie, by za każdym razem jak robicie ryż na mleku zachować niewielką porcję dla świątecznego skrzata. Napewno się ucieszy 🙂 Więcej o skrzatach i innych duńskich tradycjach poczytasz tutaj.

Smacznego!

Iga Faurholt Jensen

Mieszkam w Danii od 2009 roku. Tutaj razem z moim mężem i dwójką naszych dzieci tworzymy polsko-duńską rodzinę. Zawsze uwielbiałam podróże i tym razem chcę Was zabrać w podróż po Danii. Ten najmniejszy kraj nordycki to coś więcej niż Kopenhaga czy Legoland, o czym będę Was chciała przekonać pokazując nowe nieznane miejsca, piękne plaże, porty i urocze miasteczka Danii.

View stories

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *