• Menu
  • Menu
Næstved

Spacer ulicami Næstved

Næstved to trzecie co do wielkości miasto Zelandii. Prężnie rozwijające się i przyciągające do siebie coraz większą liczbę turystów. Zapraszam Was na spacer ulicami miasta Næstved i na zapoznanie się z faktami i ciekawostkami na jego temat. To jak? W drogę!

Tym razem zapraszamy Was na spacer ulicami starej części miasta Næstved. Næstved to miasto, którego historia sięga 1135 roku, to wtedy właśnie pojawiły się pierwsze zapiski historyczne. W ciągu ostatnich lat, badania archeologiczne wykazały, że pierwsi mieszkańcy mogli zamieszkiwać to miejsce już około roku 500 i tym samym czyniąc Næstved jednym z najstarszych społeczności w Danii. Co ciekawego skrywa miasto? Przespaceruj się z nami po bogatej galerii zdjęć trzeciego co do wielkości miasta na wyspie Zelandia i poznaj najciekawsze jego fakty.

Przyjemnego spacerowania!

Hotel Vinhuset

Nasz spacer zaczynamy od Hotelu Vinhuset, który jako taki funkcjonuje już od 1778 roku. Budynek zachwyca fasadą i skrywa w swych piwnicach jedną z najlepszych restauracji Restaurant Vinhuskælderen w mieście. Nie tak dawno odrestaurowano jej wnętrza i teraz można podziwiać pięknie wypucowane ściany z czerwonej cegły i krzyżowe sklepienia.

Kościół Św. Peder

Na przeciw hotelu znajduje się kościół św. Peder. Jego historię datuje się na XI wiek. Kościół jest skromny w swym wystroju, podobnie jak inne kościoły luterańskie w Danii. Pomimo minimalistycznego wnętrza, prostych lini i form, kościół ten uważany jest za jeden z najpiękniejszych w kraju. Muszę przyznać, iż na nas również wywarł pozytywne wrażenie.

Boderne

Obok kościoła leżą pierwsze w Danii budynki typu barak. Pochodzą one z XV wieku. Na końcu baraków wybudowano kiedyś szkołę łacińską, którą z czasem zburzono by wybudować nową. Dziś baraki wykorzystuje się np. do wystaw lokalnego malarstwa bądź rękodzieła.

Stary Ratusz

Budynek ten jest najstarszym ratuszem w Danii. Wybudowany w 1480 roku sprawował funkcje ratusza do 1856 roku, a w jego podziemiach znajdowało się więzienie. Dziś budynek przynależy do kościoła Św. Peder.

Hotel Kirstine

Ten oto budynek z muru pruskiego jest jednym z najpiękniejszych w mieście. Dziś mieści się tu Hotel Kirstine i tym samym jeden z najlepszych noclegów w mieście. Natomiast w latach 1809 – 1876 mieszkał tu jeden z burmistrzów miasta Næstved.
Swego czasu, w tych starych, ale jakże pięknych lokalach, miałam przyjemność celebrować moje 30 urodziny.

Ulica Riddergade

Leżąca na przeciw Hotelu Kirstine ulica Riddergade jest najbardziej fotografowaną w Næstved, zresztą nie bez powodu. To tutaj pod nr 7 wydrukowano w 1848 roku pierwszą gazetę dla miasta Næstved, a jej egzemplarz możecie zobaczyć w Muzeum Grafiki w Odense. Na fasadzie Domu Apostoła, wybudowanego z muru pruskiego, zobaczyć można najstarsze w Danii drewniane figury, przedstawiające Jezusa i dwunastu apostołów.
Idąc dalej wyłania się kolejny budynek z muru pruskiego pochodzący z czasów panowania króla Chrystiana IV oraz charakterystyczny czerwony magazyn z niebieskimi okiennicami, w którym dziś mieści się bardzo dobra włoska restauracja Peperoncino.

Kościół św. Morten’a

Troll i Wzgórze Mnichów

Gigantyczna betonowa figura wykonana przez rzeźbiarza Arne Bang w 1944 roku stoi naprzeciwko obecnego ratusza. Na miejscu możecie poczytać o micie tego trolla. Za trollem znajduje się Munkebakken, Wzgórze Mnichów, z wieżą widokową i fantastycznym widokiem na miasto. Siedem pięknych postaci mnichów, zostało pierwotnie wykonanych z wiązu przez miejscowego artystę Jens’a Andersen’a, ale w 2008 roku zostały zastąpione postaciami z brązu. Jedną z orginalnych drewnianych figur możecie zobaczyć w biurze turystycznym miasta na dworcu kolejowym.

Ulice Jernbanegade i Mortensgade

Ciekawe fasady domów.

Centrum Kultury Grønnegade

Næstved Muzeum

Helligåndshuset czyli Dom św. Ducha mieści dziś Muzeum miasta Næstved. W swojej historii budynek sprawował również funkcje domu opieki społecznej i szpitala wojskowego. Warto zajrzeć do pięknych wnętrz tego budynku. Wejście kosztuje tylko 40 koron, natomiast dzieci do 18 roku życia wchodzą za darmo.

Statuetka Peder’a Bodilsen

Najmniejsza statuetka jeźdźca w kraju znajduje się właśnie w Næstved i przedstawia ważną osobistość Zelandii, mianowicie Peder’a Bodilsen. Peder był założycielem klasztoru Herlufholm, który dziś jest renomowaną szkołą z internatem, i do której uczęszczały dzieci rodziny królewskiej. Ale o tym będzie więcej w innym wpisie.

Więzienie miasta Næstved

Zakamarki miasta


Spacer ulicami Næstved i jego urocze zakamarki.

Rynek Axeltorv i Fontanna Slettenpatten

Spacer kończymy na rynku głównym Axeltorv. Nie możemy zapomnieć o fontannie/rzeźbie Slattenpatten i jej córek. Swego czasu wywołała ona falę oburzenia mieszkańców miasta. Większość uważa ją za brzydką i szpecącą miasto, tym bardziej że nie była to tania inwestycja. Fontanna kosztowała około miliona duńskich koron (około 500 tys. zł)


Interaktywna mapa spaceru po Næstved

Atrakcje zostały oznaczone gwiazdkami, gdzie pomarańczowe oznaczają punkt początkowy i końcowy.

Spacer ulicami Næstved dobiega końca. Mam nadzieję, że Wam się podobało i nabierzecie ochoty na wizytę w tym uroczym mieście.

Pozdrawiamy Was Iga i Ania

Tekst: Iga Faurholt Jensen

Iga Faurholt Jensen

Mieszkam w Danii od 2009 roku. Tutaj razem z moim mężem i dwójką naszych dzieci tworzymy polsko-duńską rodzinę. Zawsze uwielbiałam podróże i tym razem chcę Was zabrać w podróż po Danii. Ten najmniejszy kraj nordycki to coś więcej niż Kopenhaga czy Legoland, o czym będę Was chciała przekonać pokazując nowe nieznane miejsca, piękne plaże, porty i urocze miasteczka Danii.

View stories

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze