• Menu
  • Menu

Stevns Klint – światowe dziedzictwo UNESCO

Stevns Klint jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Danii. Doceniła to również światowa organizacja światowego dziedzictwa UNESCO. Piękne wapienne klify rozciągają się na południowo-wschodniej części Zelandii. Dlaczego są tak wyjątkowe? Przeczytajcie sami.

Stevns Klint to opowieść o tym jak 66 mln lat temu, po uderzeniu w ziemię asteroidy, ponad połowa tamtejszej fauny i flory wymarła. Klify składają się przede wszystkim z miękkiej warstwy kredy, która zawiera miliardy mikrskopijnych skamieniałych resztek alg. Kolejną warstwą jest glina, a na niej leży warstwa wapienia, składająca się ze szkieletów mszywiołów, kolonijnych zwiarząt morskich.

Prawie 10 lat temu parking przy Stevns Klint świecił pustkami. Tego lata odwiedziłam to miejsce ponownie i sytuacja diametralnie się zmieniła. Można by powiedzieć, że parking okazał się wręcz za mały na ten ogrom przybyłych turystów, za to wszystko wokół nabrało nagle życia. Stało się to prawdopodobnie za sprawą wciągnięcia tego pięknego dzieła natury na listę UNESCO w 2014 roku.

XIII wieczny kościół w Højerup

Pozostałości i historia kościoła na krawędzi klifu przypomina trochę historię ruin kościoła w Trzęsaczu. Morze z ogromną, niszczycielska siłą przez wiele lat wdzierało się w wybrzeże Stevns , aż w końcu 16 marca 1928 roku część wapiennej skały oberwała się zabierając ze sobą stojąca na niej część kościoła. Nadal możemy podziwiać ambonę oraz główną i boczną nawę kościoła. Budynek jest otwarty dla zwiedzających cały rok i stał się do tego stopnia popularny, że co roku odbywa się tu ponad 400 ślubów. Trudno się temu dziwić gdyż historia kościoła, i piękno otaczającej natury tworzą niesamowitą, przepiękną oprawę tego ważnego dnia.

Højerup

To właśnie Højerup jest bramą do Stevns Klint. Przy placu parkingowym można wejść na teren nowego kościoła Højerup. Zaraz obok znajduje się restauracja Traktorstedet Højeruplund otwartej w porze lunchowej aż do godzin wieczornych. Dla najmłodszych został wybudowany naturalny plac zabaw, a nieopodal niego, klub emerytów otworzył sobie butik Fiskerhuset. Można znaleźć w nim mnóstwo ręcznych robótek i produktów second hand.

Stevns można zwiedzać cały rok. Każda pora roku ma tutaj swój urok. Więc zapraszam Was do odwiedzenia tego miejsca!

Przydatne linki

Tekst: Iga Faurholt Jensen

Iga Faurholt Jensen

Mieszkam w Danii od 2009 roku. Tutaj razem z moim mężem i dwójką naszych dzieci tworzymy polsko-duńską rodzinę. Zawsze uwielbiałam podróże i tym razem chcę Was zabrać w podróż po Danii. Ten najmniejszy kraj nordycki to coś więcej niż Kopenhaga czy Legoland, o czym będę Was chciała przekonać pokazując nowe nieznane miejsca, piękne plaże, porty i urocze miasteczka Danii.

View stories

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 komentarze