• Menu
  • Menu
Stevns

Store Heddinge – stolica regionu Stevns

Kościół będący twierdzą w kształcie ośmiokąta i ze sklepieniem przypominającym pajęczynę? Centrum technologii i innowacji? Czy zabytkowa wieża ciśnień? Store Heddinge, miasteczko nie większe niż 3400 mieszkańców potrafi zaskoczyć. Przekonaj się sam!

Store Heddinge to niewielkie miasteczko w regionie Stevns. Mieszka tu tylko ponad 3400 mieszkańców, a mimo wszystko, to ono właśnie jest administracyjną stolicą całego regionu.

Store Heddinge z pozoru wygląda jak zwykła mieścina, w której za wiele się nie dzieje i nie ma za bardzo co robić. Ale kiedy zaczęłyśmy z Anią spacerować i zaglądać w zakamarki miasta wyłoniło się ku naszemu zdziwieniu kilka ciekawych miejsc, o które warto zahaczyć i które skrywają ciekawą historię. Zapraszamy Was na krótki spacer po Store Heddinge.

Co warto zobaczyć w Store Heddinge

Tingehuset

Tinghuset wybudowano w 1838 roku jako kombinację aresztu, urzędu miasta i ratusza. Dziś to miejsce gdzie technologia i nowoczesność są na porządku dziennnnym. Tinghuset to swego rodzaju muzeum technologii i innowacji. Znajdziecie tu najnowsze techniczne wynalazki jak i alternatywne rozwiązania pozyskiwania energii. Tinghuset zaprasza Cię na wizytę od poniedziałku do piątku w godzinach 10-16.
Po więcej informacji zajrzyjcie na oficjalną stronę Tinghuset

Vandtårnet

Vandtårnet to wieża ciśnień przypominająca bramę miasta. Wybudowana w 1911 roku z kamienia wapiennego sprawuje pieczę nad Store Heddinge. Brama wieży prowadzi do miejskiego parku Munkevænget stworzonego w XVIII wieku. Z czubka vandtårnet rozciąga się imponująca panorama na Store Heddinge. Klucz do drzwi prowadzących na szczyt wieży można pożyczyć w recepcji lokalnego hostelu Danhostel.


Kościół św. Katarzyny

Zapiski mówią, że kościół został zbudowany około roku 1200 przez króla Waldemara II Zwycięzcę, chociaż stuprocentowej pewności co do tego nie ma. Kościół ma formę ośmiokąta. Jest to bardzo rzadkie w północnej i zachodniej Europie i wskazywałoby na to, że ówczesna budowa kościoła miała też na celu coś więcej niż stworzenie tylko ośrodka religijnego. Kościół miał również pełnić funkcję twierdzy. Forma kościoła czyni go jednym z najciekawszych średniowiecznych budowli w Danii. Największe wrażenie zrobiło na nas sklepienie kościoła, wykonane z drewna i przypominające pajęczą sieć. Nietypowe jest też to, że kościół jest otwarty dla każdego w dni powszednie, co jest tutaj w Danii raczej rzadkością.

Choć miasteczko jest małe, pozytywnie nas zaskoczyło. Nawet w tak małych mieścinach znaleźć można miejsca warte uwagi. Store Heddinge nie jest miejscem, w którym spędza się cały dzień na chodzenie i zwiedzanie, ale na parę godzin warto tu przyjechać przy okazji zwiedzania np. Stevns Klint znajdującego się 5 km od Store Heddinge.

Pozdrawiamy

Iga i Ania


Iga Faurholt Jensen

Mieszkam w Danii od 2009 roku. Tutaj razem z moim mężem i dwójką naszych dzieci tworzymy polsko-duńską rodzinę. Zawsze uwielbiałam podróże i tym razem chcę Was zabrać w podróż po Danii. Ten najmniejszy kraj nordycki to coś więcej niż Kopenhaga czy Legoland, o czym będę Was chciała przekonać pokazując nowe nieznane miejsca, piękne plaże, porty i urocze miasteczka Danii.

View stories

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *