• Menu
  • Menu

Trampesti – szlak wędrowny regionu Stevns

Trampesti to 20 km szlaku ciagnącego się nad dramatycznym kredowo-wapiennym klifie Stevns. Szlak jest idealny dla tych, którzy kochają naturę, morską bryzę i aktywne spędzanie czasu wolnego.

Trampesti to wędrowny szlak i naturalna esencja tego, co możecie zobaczyć w regionie Stevns. Około 20 kilometrów szlaku rozciąga się od przystani Bøgeskov Havn, aż do portowego miasteczka Rødvig. To wędrówka nad krawędzią klifów i z widokiem na morze Bałtyckie. What is not to like?

Stevns jest piękny, dramatyczny, nieprzeludniony, z piękną fauną i florą. To miejsce, do którego ja i Ania lubimy powracać. Tu odnajdujemy spokój i ładujemy nasze baterie. Jesteście więc gotowi na wędrówkę? Ruszamy!

Bøgeskov Havn

Początkowym punktem na trasie Waszej wędrówki jest przystań portowa Bøgeskov. Zaczynając Waszą przygodę z Trampesti od tego miejsca, poruszać będziecie się na południe, gdzie celem będzie rybackie miasteczko Rødvig. Bøgeskov Havn leży na północnym krańcu Stevns Klint i jest to mała prywatna wioska rybacka i przystań. Tutaj możecie łowić ryby, wybrać się na spacer do lasu Gjorslev Bøkkesov lub popływać na północ od portu. Znajduje się tu również restauracja Traktørstedet Gjorslev Bøgeskov, serwująca pyszne dania m.in. kuchni duńskiej. Poruszajcie się wzdłuż plaży w kierunku Holtug Kridtbrud, chociaż pamiętajcie, że niektóre odcinki mogą być trudne do przejścia ze względu na wschodnie wiatry i wysoki poziom wody.

Kamieniołom Holtug Kridtbrud

Idąc napotykamy kamieniołom Holtug Kridtbrud, gdzie do 1972 roku wydobywano wapno i kredę. Dziś kamieniołom jest obszarem chronionym. W zielonych oczkach wodnych można zobaczyć znajdujące się pod ochroną salamandry i żaby zielone. Rzadkie gatunki roślin zaczęły z czasem porastać wapienną glebę, a w miękkiej, białej kredzie można dziś znaleźć skamieliny jeżowców, ośmiornic i rekinów. Jest to również bardzo fajne miejsce dla rodzin z dziećmi, które mogą się bawić w małych archeologów. Są tu też drewniane ławki i stoły, przy których można usiąść i coś zjeść lub najzwyczajniej odpocząć.

Mandehoved Natur Center

Centrum Natury Mandehoved to stare budynki oraz teren wokół pochodzące z okresu Zimnej Wojny. Obszar ten był kiedyś częścią ochrony powietrznej Kopenhagi. Dziś wiosną i jesienią można podziwiać ze starej wieży radarowej, imponujące migracje ptaków. Wapienną glebę porastają rzadkie gatunki roślin, a na zboczach klifów swój dom znalazł najszybszy ptak na świecie, mianowicie sokół wędrowny. Może uda Wam się go wypatrzeć przy okazji wędrówki wzdłuż Trampesti.

Stevns Fyr – Latarnia Stevns

Poruszając się dalej na południe natrafimy na 64-metrową latarnię Stevns pochodzącą z 1877 roku. Warto wejść na sam szczyt, by podziwiać widoki na okoliczne pola, morze i klify. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć szwedzką wyspę Ven. Opłata za wejście na latarnię nie jest bliżej określona ponieważ płatność odbywa się na zasadzie „co łaska” i należy ją umieścić w symbolicznej skarbonce przy drzwiach.

Kościół Højerup

Kolejnym ciekawym miejscem na trasie jest kościół na skraju klifu i jego historia przypominająca historię kościoła w Trzęsaczu. Piękne dramatyczne widoki z opustoszałych murów kościoła i tarasu roztaczają się przed naszymi oczami. Na więcej o wiosce Højerup i kościele zapraszamy Was tutaj.

Koldkrigs Museum – Museum Zimnej Wojny

Muzeum Zimnej Wojny Stevnsfort wybudowano w latach 1952-54 jako odpowiedź na narastające w tym okresie zagrożenie konfliktem zbrojnym. Do głównych zadań fortu należało monitorowanie przepływających jednostek morskich w cieśninie Øresund. Fort był dlatego wyposażony w dwie wieże armatnie o zasięgu 23 m. Podziemia fortu kryły 1,6 km długich korytarzy i pomieszczeń takich jak sala operacyjna, noclegownia czy miejsce dla instalacji technicznych. W wypadku wojny, w podziemiach mogło przebywać do 168 żołnierzy w okresie do 3 miesięcy i bez korzystania z zewnętrznych dostaw na przykład jedzenia.

W roku 1980 fort stał się stacją ostrzegawczą dla NATO i z tego tytułu wyposażony został w pełni zautomatyzowane pomieszczenie do monitoringu tzw. O-rum (od Overvågningsrum – pol. pomieszczenie do monitoringu). Koniec Zimnej Wojny oznacza też koniec funkcjonowania fortu. W 2000 roku zniesiono jego dowództwo, a w roku 2008 przy wspólnych siłach przekształcono w Muzeum Zimnej Wojny, które dziś możemy zwiedzać.

Kamieniołom Boesdal Kalkbrud

Kamieniłom Boesdal leży niecałe dwa kilometry od Rødvig, stacji końcowej. Miejsce to było aktywnym miejscem prac wydobywczych do 1972 roku. Teraz jest to obszar rekreacyjny z piękną dokoła naturą. Budynek w kształcie piramidy to stare składowisko wapienia, które jest przekształcane obecnie w nowe centrum kultury i rozrywki.

Rødvig Havn

Swoją przygodę z Trampesti kończycie na portowym miasteczku Rødvig. Miasteczko jest pięknie położone nad brzegiem morza i zachęca w słoneczne dni do odwiedzin. Rødvig jest bardzo popularnym kierunkiem w okresie wiosny i lata, i gdzie można zjeść świeżo upieczoną rybę z widokiem na morze i port.

Informacje praktyczne

Mapa szlaku Trampesti https://kalklandet.dk
  • Wędrówka szlakiem odbywa się na własną odpowiedzialność. Stevns Klint to żywa natura i obsuwanie się klifu może następować cały rok, dlatego może być to potencjalnie niebezpieczne dla życia. Zarówno podczas poruszania się szlakiem jak i podczas przebywania na plaży pod klifami.
  • Dozwolone jest tylko piesze poruszanie się po szlaku
  • Wędrujecie z psem? Trzymajcie go na smyczy
  • Nie wolno śmiecić
  • Nocowanie dozwolone jest tylko w wyznaczonych miejscach
  • Schodzenie prywatnymi schodami na plażę jest zabronione
  • Zabierzcie ze sobą ciepłe ubranie, gdyż wiatr od morza może być silny i zimny
  • Pamiętajcie o zabraniu odpowiedniej ilości wody i jedzenia

Stevns Klint, który ma za sobą 65 milionów lat istnienia trzeba doświadczyć na własne oczy. Szlak Trampesti nam to umożliwia, serwując najpiękniejsze perełki natury i inne atrakcje z pierwszej ręki. Nic tylko ruszać w drogę!

Iga Faurholt Jensen

Mieszkam w Danii od 2009 roku. Tutaj razem z moim mężem i dwójką naszych dzieci tworzymy polsko-duńską rodzinę. Zawsze uwielbiałam podróże i tym razem chcę Was zabrać w podróż po Danii. Ten najmniejszy kraj nordycki to coś więcej niż Kopenhaga czy Legoland, o czym będę Was chciała przekonać pokazując nowe nieznane miejsca, piękne plaże, porty i urocze miasteczka Danii.

View stories

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *