• Menu
  • Menu

Wyspa Nyord

Jedne z najlepszych obszarów do obserwacji ptasiego życia czy gwieździstego nieba, znajduje się na niewielkiej wyspie Nyord. Wyspie, na której miasteczko Nyord By jest jak żywy skansen i do którego samochody nie mają prawa wjazdu. Miasteczko, gdzie skosztować możesz lokalnie produkowanej musztardy i kupić alkohol na „mililitry”. Co jeszcze czeka na Ciebie na Nyord?

Wjeżdżając na wyspę Nyord wydawałoby się, że wjeżdżamy na stepy, ale to nie stepy nas witają, a rezerwat ptaków. Ogromne połacie bagiennych i trawiastych terenów rozciągają się po obu stronach drogi, którą jedziemy. O wyspie mówi się, że czas się tu zatrzymał. Owszem, kiedy spojrzymy na zabudowę wyspy, domy w większości są kryte strzechą i wyglądają prawie tak samo jak sprzed 150 lat. Miasteczku nie brakuje niczego, jako że jest tu kościół, port jachtowy, galerie sztuki i rękodzieła, a nawet niewielki spożywczak. Velkommen til Nyord!

Miasteczko Nyord By

W Nyord By domy pokryte są strzechą, a w powietrzu czuć jakby czas się zatrzymał. Ale nic bardziej mylnego! Na wyspie mieszka około 40 mieszkańców, którzy z biegiem czasu tchnęli życie w stare mury domów, a dachy ze strzechy wymieniono na nowe, przedłużając ich żywot. Wąskie uliczki miasta są wolne od ruchu samochodowego, więc tylko nogi mogą Was zaprowadzić do najciekawszych zakamarków miasta.

Fuglereservatet Nyord

Ten 420 hektarów duży rezerwat jest uważany za najlepszy obszar we wschodniej Danii, na którym obserwować można ptasie życie. W rezerwacie żyje ponad 20 gatunków ptaków między innymi kaczki, mewy, ptaki brodzące czy rybitwy. Nyord jest też jedynym z miejsc gdzie spotkać można bekasy.

Nyord to niewątpliwie jedne z najlepszych miejsc do obserwacji gwieździstego nieba. To właśnie tu leżu jeden z parków Dark Sky.

Lokalna produkcja musztardy

W lokalnym sklepie Noorbohandelen sprzedaje się między innymi whisky na wagę oraz produkowaną na miejscu musztardę. Jest to pierwszy tego typu sklep w Danii, gdzie sami decydujemy ile mililitrów alkoholu chcemy kupić. Na miejscu mieści się kafejka oraz wystawa lokalnego rękodzieła. Noorbohandelen można również spotkać na stałych targach żywności w Kopenhadze, niedaleko stacji Nørreport Station.

Kościół Nyord

Kościół w Nyord By jest jednym z niewielu kościołów o kształcie ośmiokąta. Zgodę na jego budowę wyraził ówczesny król Chrystian XVIII, pod naciskiem rektora Daniela Smith’a ze Stege. W tamtych czasach zarówno kościół jak i szkoła współpracowały ściśle razem podczas gdy ksiądz zarządzający parafią był zazwyczaj nauczycielem w lokalnej szkole. Kościoły w formie ośmiokąta są rzadkością. Innym kościołem o tej formie jest kościół św. Katarzyny w Store Heddinge, o którym poczytać możecie tutaj.


Galeria sztuki Runas

Lokalna galeria sztuki i pracownia Runas, wykonuje biżuterię i ozdoby ze szkła i to we wszystkich kolorach świata. Galerię prowadzą Runa i Michael, gdzie Runa pracuje w szkle, a Michael maluje akwarelami. Jego prace można podziwiać z tyłu lokalu. Kawałek rękodzieła z tejże lokalnej galerii może być świetnym prezentem bądź pamiątką z Danii.

Port jachtowy

Jak na duńską wyspę przystało jest tu także port jachtowy dlatego też klimatów portowych nie brakuje. Port jest bramą do miasta Nyord By, leżącym na morenowym wzgórzu.

Nyord


Informacje praktyczne

Parking

Nyord jest miasteczkiem wolnym od samochodów. Przy wjeździe do miasta znajduje się spory plac parkingowy, na którym zostawić można swój samochód.

Gdzie zjeść
  • Noorbohandelen
Co kupić
  • Rękodzieło lokalnych galerii
  • lokalnie produkowaną musztardę

Nyord jest miejscem specyficznym i napewno wartym swojej wizyty. Jeśli więc kochacie naturę oraz stare urocze domy to Nyord z pewnością będzie miejscem dla Was.

Iga Faurholt Jensen

Mieszkam w Danii od 2009 roku. Tutaj razem z moim mężem i dwójką naszych dzieci tworzymy polsko-duńską rodzinę. Zawsze uwielbiałam podróże i tym razem chcę Was zabrać w podróż po Danii. Ten najmniejszy kraj nordycki to coś więcej niż Kopenhaga czy Legoland, o czym będę Was chciała przekonać pokazując nowe nieznane miejsca, piękne plaże, porty i urocze miasteczka Danii.

View stories

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *