• Menu
  • Menu
Cieśnina Oddesund

Cieśnina Oddesund – atrakcje i ciekawe miejsca

Cieśnina Oddesund… piękny kawełek natury i historii na terenie fiordu Limfjorden. Od niedawna również, okolice cieśniny przynależą do Geoparku Vestjylland wciągniętego na listę UNESCO Global Geoparks.

Cieśnina Oddesund i jej okolice to kilka bardzo ciekawych atrakcji zarówno naturalnych jak i o wartości historycznej. Cieśnina Oddesund oprócz ciekawej geologii odgrywała też podczas II wojny światowej rolę strategiczną. Co zobaczyć i dlaczego? Zobaczcie sami.

Grisetå Odde Fyr

Bardzo urocza, niewysoka latarnia w kolorach duńskiej flagi strzeże cypla Grisetå (Świńskiego palucha). Latarnię wybudowano w 1909 roku. W 2002 roku została objęta ochroną jako zabytek o wartości historycznej i kulturalnej. Zwiedzać jej nie wolno, ale zawsze można strzelić sobie z nią ciekawe foto. Latarnia nadal wspomaga system sygnalizacyjny cieśniny Oddesund.

Most Oddesund

Zanim wybudowano most ludzie przedostawali się na drugą stronę cieśniny łodziami. Transportowano również w ten sposób zwierzęta i wszelkiego rodzaju towary. Warunki pogodowe były czasami naprawdę ciężkie. Silny wiatr utrudniał wiosłowanie, a skuta lodem cieśnina była niemalże nie do przebycia. Pracownicy obsługujący łodzie w ówczesnym czasie opłacało państwo. Jeśli pogoda była niemożliwa, pasażerowie przeczekiwali niepogodę w dwóch pensjonatach Pinen i Sundgården.

W 1882 roku kiedy to otwarto połączenie kolejowe między Thisted i Struer, łodzie i ich wioślarzy zastąpiono promem kołowym będącym w stanie nie tylko transportować ludzi i towary, ale też sam pociąg. Prom nie sprawdzał się jednak zbyt dobrze podczas ciężkich wtedy zim, kiedy to większość cieśniny była skuta lodem. Dlatego też w 1890 roku prom kołowy zastąpiono promem parowym Valdemar będącym jednocześnie lodołamaczem.

Choć próby dyskusji na temat budowy mostu podejmowano już w latach XVIII wieku to dopiero w 1930 roku zapadła ostateczna decyzja. Także prace budowlane rozpoczęto w 1935 roku, a most Oddesundsbro otwarto w roku 1938. Valdemar służył państwu duńskiemu jako lodołamacz jeszcze przez wiele, wiele lat.

Cieśnina Oddesund
Oddesundsbro

Fakty na temat mostu Oddesundsbro
  • most jest długi na 472 metry
  • szerokość mostu to 15 metrów
  • łuki na moście mają rozpiętość do 70 metrów
  • jest to most zwodzony, a długość klapy wynosi 34 metry długości
  • cena budowy mostu to 6,4 miliony koron – opłacony z kasy regionalnej i państwowej.

Bunkry wojenne Regelbau 411

Bunkry wojenne Regelbau 411 to miejsce międzynarodowej sztuki wyrażanej za pomocą dźwięku i obrazu. Co jakiś czas w bunkrach pojawia się nowa tematyczna wystawa. Podczas naszej wizyty w bunkrach doświadczyć można było dźwięków bombardowania i tego jak wybuch bomby odbiera się właśnie gdzieś w bunkrze bądź w podziemiach. Nie należało to do przyjemnych doświadczeń, ale otwiera to na pewno oczy na czasy II wojny światowej i wydarzeń z nią związanych.

Historycznie bunkry są częścią wału atlantyckiego, który miał wspierać niemieckie działania wojenne. Takowych jest w Danii więcej, a spotkać można je na zachodnim wybrzeżu Jutlandii. Jeśli interesują Was obecne wystawy to warto zajrzeć na stronę Regelbau 411.

Cieśnina Oddesund

Plaża Odby Strand

Plaża Odby Strand jest kamienistą plażą i miejscem należącym do Vestjylland Geoparku. Tu przy odrobinie szczęścia znaleźć można skamieliny na przykład jeżowców. Poza tym plaża wypełniona jest kawałkami skał i minerałów takich jak kwarc, granit czy piaskowiec.

Plaże Limfjorden porasta roślina o nazwie strandarve. Ma ona smak świeżego ogórka. Roślinę wykorzystuje się jako przyprawę do ryb aczkolwiek nie zaleca się spożywania jej w dużych ilościach w związku z brakiem dokumentacji o efektach ubocznych. Roślina porasta duże połacie plaż i wygląda jak zielony ogórkowy dywan! W lokalnych restauracjach natrafić można na dania w menu z wykorzystaniem właśnie strandarve.

Cieśnina Oddesund to świetny punkt wyprawy dla całej rodziny. Jest to piękny kawałek natury o dużej wartości historycznej i naturalnej.
Zwiedzanie wszystkich obiektów jest bezpłatne, co czyni to miejsce jeszcze bardziej atrakcyjnym. Jest to zdecydowanie obszar warty zobaczenia.

Iga Faurholt Jensen

Mieszkam w Danii od 2009 roku. Tutaj razem z moim mężem i dwójką naszych dzieci tworzymy polsko-duńską rodzinę. Zawsze uwielbiałam podróże i tym razem chcę Was zabrać w podróż po Danii. Ten najmniejszy kraj nordycki to coś więcej niż Kopenhaga czy Legoland, o czym będę Was chciała przekonać pokazując nowe nieznane miejsca, piękne plaże, porty i urocze miasteczka Danii.

View stories

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *